Recenze, Romantické příběhy

Michaël Uras – Šťastný život mezi řádky

Vydejte se mezi řádky – do světa biblioterapie, pacientů s rozličnými problémy a velkého množství především francouzské literatury. Michael Uras vás ohromí nejen svou znalostí klasiků 19. století.

Román Šťastný život mezi řádky představuje život a profesi mladého biblioterapeuta Alexe. Pomocí knih se snaží léčit duši svou i svých pacientů. Mezi jeho pacienty patří například. hendikepovaný mladík Yann, který se naprosto izoluje od okolního světa, slavný fotbalista bojující se svou slávou a cynický Robert, jenž se snaží o komunikaci se svou ženou. Ovšem je tu ještě jeden pacient, jenž touží po uzdravení – sám Alex bojující se svým zlomeným srdcem a osamělým životem poté co jej opustila přítelkyně Melanie.

21eb7-stastny

Autorem této knihy je francouzský spisovatel Michaël Uras narozený v roce 1977. V zahraničí mu již vyšly čtyři knihy a jeho debutem byl příběh Chercher Proust v roce 2014.

Šťastný život mezi řádky je knihou, která dokáže dokonale zmást své čtenáře. Na první pohled lze očekávat běžný společenský román s romantickou zápletkou a především šťastným nádechem, což ostatně naznačuje i originální obálka. Ovšem realita je poněkud odlišná a čtenáři se velice rychle představí pochmurný příběh nesoucí v sobě prvky psychologického románu s příměsí dekadence.

Mezi pozitivní stránky tohoto románu patří bezesporu téma bibilioterapie, jemuž se celá kniha věnuje. Biblioterapie je poměrně mladý způsob léčení lidské duše, o němž se mezi odbornou veřejností příliš nehovoří.

O to zajímavější je, že ve Francii lze tento obor dokonce studovat na univerzitě, což je oproti České republice, ve které se tomuto tématu zatím věnoval pouze projekt Bibliohelp, podstatný rozdíl. Šťastný život mezi řádky ukazuje na klady, zápory i běžné postupy této zajímavé profese.

Oproti tomu má kniha poměrně velkou řadu negativ. Jedním z nich je, že se příběh poměrně obtížně čte. Autor nepravidelně střídá styly vyprávění, ačkoliv je převážná část napsána ich formou, občas se objevuje i vyprávění o životech pacientů v er formě. Zároveň je vyprávění prokládáno citacemi z nejrůznějších děl, se kterými autor v příběhu pracuje, a krátkými texty ve stylu lékařských zpráv o jednotlivých pacientech, v nichž se objevují jejich duševní problémy a zároveň tipy na čtení pro jejich nápravu. Román není tvořený jednolitým příběhem, který na sebe plynule navazuje, ale spíše jednotlivými příběhy či situacemi, které na sebe navazují spíše uměle.

Michael Uras zavádí čtenáře do prostředí a tematiky biblioterapie.Asi největším oříškem při čtení je silná odlišnost mezi českou a francouzskou literární kulturou. Román je napsán ve stylu francouzských klasiků 18. a 19. a století a příběh je tedy plný vášnivých a dramatických vyjádření každodenních situací, které by český spisovatel věnoval možná třetinu prostoru.

Na téměř 300 stránkách se autor hluboce a depresivně věnuje nešťastné lásce, zraněnému egu a řadě dalších negativním myšlenkám a vlastnostem postav. V knize asi nelze objevit místo, jenž se věnuje nějaké pozitivní vlastnosti či situaci lidského života.

Šťastný život mezi řádky je nutné vyzdvihnout pro množství knih citovaných v jeho příběhu, což vypovídá o velice hlubokých znalostech Michaële Urase na poli francouzské klasiky.

V knize je celkem zmíněno zhruba 100 knih, především z období 18. a 19. století – např. Kdo chytá v žitě, Květy zla, Odyssea, Chrám matky Boží v Pařížiatd., české čtenáře může zaujmout, že autor zmiňuje Franze Kafku (Zámek), Milana Kunderu (Žert) či Annu Frankovou.

Jistou zajímavostí je, že spisovatel dokázal v kapitole zmínit či doporučit až 14 knih a z 33 kapitol pouze v pěti z nich se neobjevuje žádný odkaz na jiný příběh.

Knihu bych vřele doporučila všem čtenářů, kteří mají rádi depresivní a nesourodé romány od francouzských spisovatelů inspirujících se prokletými básníky a dalšími klasiky. Zároveň je to příběh pro lidi, kteří mají rádi knihu, při které se vám z emocí ukrytých v knize zatočí hlava.

Rozhodně to ale není kniha pro milovníky klasických románů pro ženy a nebo i jiné pozitivně naladěné literatury.

Šťastný život mezi řádky bych ohodnotila 50%, protože mne naprosto neoslovila svým zpracováním a pesimismem, avšak jsem si vědoma veliké propracovanosti, znalostí autora z prostředí literatury a biblioterapie a tudíž si těchto udělených 50% zcela jistě zaslouží.  

💛💛💛

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s