Nezařazené

Kulti

Krásný ten, vítejte u nového knižního hodnocení. V dnešním článku jsem si pro vás připravila knížku Kulti od americké spisovatelky Mariany Zapaty, kterou v roce 2019 vydalo nakladatelství Fragment. Pojďme se společně ponořit do světa profesionálního ženského fotbalu ve Spojených státech, osudových lásek i tvrdých zranění.

Přeji příjemné počtení 🙂

„Když se chlapík, kterého odmalička zbožňuješ, stane tvým trenérem, zní to jako sen. Ale to probuzení…

Netrvalo ani týden, aby Sal Casillasová o fotbalové hvězdě, která ji v dětství inspirovala natolik, že sama začala hrát profesionální fotbal, ztratila veškeré iluze. Kam se poděly její sny o tom, že si Reinera Kuliho jednou vezme? Její idol je teď tady, nastoupil do jejího týmu jako trenér. Je však zachmuřený, samotářský a neurvalý. Zkrátka úplně jiný, než si ho vysnila…

Bude mít Sal odvahu vytáhnout ho z jeho ulity a probudit v něm znovu vášeň a energii, kterými před lety hýřil a které ji tolik okouzlovaly? Ustojí tlak médií, která se kolem Kultiho neustále točí a pod jejichž drobnohledem se teď ocitá i ona?

Mariana Zapata patří mezi nejoblíbenější autorky romantickým příběhů současnosti. Čtenářky milují její vtip, originalitu a vypravěčský styl, kterým vás vtáhne do děje a vyplivne až na konci s neodbytným pocitem, že se hned teď potřebujete začíst do její další knihy.“

Román Kulti je napsán velice čtivým a poutavým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje a jen tak nepustí před jeho dočtením. Autorka nepoužívá téměř žádné popisy prostředí ani postav, které by děj zpomalovali. Naopak se v příběhu poměrně často mění scény a je zde mnoho slovních potyček mezi hlavními postavami, takže kniha rychle utíká.

Knížka lze rozhodně pochválit za originální zápletku i prostředí. I když nejsem příliš velká fanynka sportů, tak v tomto příběhu mne vykreslené prostředí ženského fotbalu v Americe (včetně zákulisní politiky a vztahů mezi hráčkami) naprosto uchvátilo a neskutečně bavilo.

Autorce se povedlo vytvořit uvěřitelné hlavní postavy včetně jiskřivých vztahů mezi nimi. Celý příběh je příjemně osvěžený energickými a humornými slovními potyčkami mezi Sal a Kultim. Plynulost děje také narušují velice originální a vtipné přezdívky, kterými se hlavní postavy častují.

Na knížce se mi velice líbila pomalá, ale přesto smysluplná gradace vztahu mezi hlavními hrdiny, u kterého mi ani nevadilo poměrně podrobné rozepsání několika sexuálních scén v závěru knihy.

Románu lze vytknout řada klišé, stereotypů a také značná předvídatelnost děje, který lze celý odhadnout již po několika úvodních stránkách.

Osobně mi příliš nesedl „fekální“ humor i používání podobných výrazů (např. kadit, …), které má Mariana Zapata z nějakého důvodů ráda a často je ve svých románech používá. V prostředí (nejen) ženského fotbalu je tento styl komunikace sice asi běžný, ale přesto bylo těchto výrazů v knížce až příliš mnoho.

Kulti je příběh, který lze vřele doporučit všem romantickým duším, které by se rády dozvěděly více o prostředí amerického ženského fotbalu a také pro ty čtenáře, jenž si chtějí odpočinout u odpočinkového slown-burn románu o osudové lásce. 🙂

Mé hodnocení knížky je 4/5⭐

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s