Recenze, Romantické příběhy

Tisíc východů slunce

Krásný den, dnes bych vám chtěla představit knihu Tisíc východů slunce, jejíž autorkou je Sabina Zelená. Působivý příběh na pomezí romantického a psychologického románu, který vypráví o hledání nové naděje a životní cesty po smrti blízkého člověka.

Přeji příjemné počtení 🙂

Tisíc východů slunce vypráví o Pavle, která při tragické nehodě přišla o svého muže i otce, krátce poté, co poprvé otěhotněla. V nejtěžších chvílích se jako spása objeví babička, s níž se odstěhuje zpátky do rodných Čech, do místa s poetickým názvem Hory Páně. Pavla se rychle seznámí i s dalšími sousedy – třeba Elišku, která po nehodě přišla o zrak nebo jejího bratra, jenž si sestřino postižení dává za vinu. Kniha přináší příběh dvojice lidí, kteří se snaží překonat těžká  zranění a nalézt novou životní cestu i naději.

Autorkou této knihy je nadějná česká spisovatelka, žijící v současné době na Novém Zélandu, Sabina Zelená, které nedávno vyšel další román Nejdelší cesta domůTisíc východů slunce vydalo nakladatelství Fragment v roce 2017.

Ač se na první pohled může zdát, že se jedná o lehký, odpočinkový příběh, jenž se na svět dívá růžovými brýlemi, na druhý pohled zjistíte, že je pro vás připravena kniha na pomezí romantického a psychologického románu, který vás donutí zapřemýšlet o životě.

Tisíc východů slunce je napsán velice čtivým jazykem. Ovšem nemusí to znamenat, že se vám zároveň bude i snadno číst, protože zde hodně záleží na tom, jak ke knize přistoupíte. Pokud očekáváte lehký odpočinkový příběh, který vás povzbudí na duši, když je vám těžko, pravděpodobně se vám příběh nebude vůbec líbit a ani snadno číst. Zároveň se vám bude zdát příliš sobecký, depresivní a zbytečně zabředávající do stále stejných problémů.

Ovšem, pokud jej začnete číst s očekáváním propracovaného psychologického románů, který vás má seznámit s rozpoložením či problémy, které musí překonat těhotná žena, jenž přijde o muže i otce, tedy své nejbližší osoby, pak budete naprosto nadšeni.

Myslím si, že pokud hledáte odpočinek a naději v těžké situaci, pak kniha rozhodně není to pravé pro vás, ale naopak pokud hledáte hluboký a dojemný příběh, pak budete příjemně překvapeni jeho kvalitou.

Věřím, že ani jeden pohled není špatně. Knihu Tisíc východů slunce jsem poprvé četla asi před rokem, kdy jsem pracovala v zaměstnání, které mne psychicky hodně ubíjelo, a po přečtení jsem měla pocit, že jsem při výběru čtení sáhla opravdu hodně vedle.

Ovšem podruhé jsem román četla před pár týdny, těsně po úspěšně skončeném zkouškovém na škole, kterou jsem si přála studovat, a najednou jsem v knize uviděla krásné a dojemné poselství i její skutečnou hodnotu, a najednou jsem zjistila, že je naprosto skvělá.

Tisíc východů slunce je velice zajímavá kniha, která propojuje bolest, naději i nový začátek a věřím, že dokáže poradit čtenáře, jak můžete pochopit nebo pomoci lidem, kteří mají podobnou zkušenost jako Pavla a její známí.

Knihu bych vřele doporučila všem, kteří vyhledávají hluboké příběhy o životní tragédii, kterou ovšem vyléčí láska a romantika. Myslím si, že knihu ocení i čtenáři, kteří se jinak romantickým příběhům vyhýbají. Oproti tomu román příliš neocení jemné romantické duše, které očekávají příběh ve stylu Nory Roberts

Tisíc východů slunce bych ohodnotila na 80%, protože se nejedná úplně o šálek mé kávy, ale zároveň je to příklad velice kvalitní české tvorby a už nyní se těším na autorčinu další knihu.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji autorce knihy i nakladatelství Fragment.

1 komentář: „Tisíc východů slunce“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s