Literární kavárna, Na slovíčko s ..., Romantické příběhy

Na slovíčko s Jenny Colgan

„Život je sladký s Jenny Colgan“

V nové sérii článků Na slovíčko s … bych vám chtěla představit (či připomenout) autory romantických příběhů, kteří  jistě stojí za čtenářovu pozornost. Dnes se podíváme na Britské ostrovy za autorkou, jejíž knihy připomínají dobu malých rodinných obchůdků, které dýchaly vřelým lidským teplem.

Cesta za spisovatelským povoláním

Po studiu na vysoké škole se Jenny Colgan živila řadu let jako ošetřovatelka v nemocnici a časem začala toužit po kreativnější práci. Cestou ke spisovatelské kariéře se živila např. kresleným filmem, psaním fejetonů a poté se vrhla na psaní prvního románu.

Spisovatelská rutina

Jenny Colgan je ženou, která dokáže psán naprosto kdekoliv, v autě, letadle, kavárně i při čekání na děti. Na místě jí nezáleží především v době, kdy hoří termín vydání nové knihy a je nutné ji rychle dokončit. Spisovatelka uvádí, že každý den napíše cca 2 500 slov denně a že prý se k tomuto číslu paradoxně dostala až po narození dětí, které ji učinilo výkonnější. Dříve dokázala napsat denně „jen“ okolo 1 000 slov.

Oblíbení autoři

Douglas Adams, Jon Krakaeur a George Eliot
Jenny Colgan se narodila v roce 1972 ve Skotském Prestwicku. Po studiu na Edinburgské univerzitě prošla řadou povolání a žila např. V Londýně, Nizozemí a Francii. V současné době žije s manželem, psem a třemi dětmi severně od Edinburgu.
Ačkoliv v jí v České republice vyšlo zatím jen sedm knížek, v zahraničí je již velice uznávanou autorkou, které vyšlo okolo 55 titulů. Kromě ženských románů je také autorkou dětských knížek a několika knih ze známé scifi série Doctor Who. V zahraničí její knihy vycházejí pod pseudonymy Jenny T Colgan a Jane Beaton. Kompletní seznam jejích knih lze nalézt např. na Goodreads nebo na portálu Fantastic fiction.
Mezi největší úspěchy v literárním světě patří bezpochyby cena za Romantický román roku 2013, který získala kniha Welcome to Rosie Hopkin’s Sweetshop of Dreams (v českém překladu Rosiin sladký krámek snů). Dalším oceněním byla cena Comedy Novel of the Year, který v roce 2018 získala kniha The Summer Seaside Kitchen.
Myslím si, že Jenny Colgan je autorkou, která jistě stojí za pozornost každého fanouška romantických příběhů. Obecně se všechny její knihy poměrně snadno čtou, někomu sice může vadit poněkud rozvleklý úvod, ale jakmile se příběh po několika stránkách rozjede, tak už vás nepustí.
Zatím mám pocit, že Jenny Colgan je autorka, jenž si zaslouží do jisté míry shovívavého čtenáře, který má rád romantické příběhy z prostředí Francie či severní Anglie a Skotska, a nevadí mu, že se ve všech příbězích dostane do téměř totožného prostředí. V každém příběhu na nás čeká malý zastrčený krámek, kde se řemeslo vykonává tradičním poctivým způsobem, s láskou a poctivostí, namísto dnešního moderního konzumu v prostředí supermarketů. Pokud však tento poněkud malý záběr témat a podobnou šablonu příběhu čtenář omluví, čekají jej brilantně vystavené a kvalitní romantické příběhy, které rozhodně stojí za přečtení.

Báječný krámek s čokoládou

Báječný krámek s čokoládou je knihou plnou lásky, domácí čokolády, Francie a také boji s nevyléčitelnou nemocí. Pro mne zatím asi nejkrásnější kniha, která strhne čtenáře ke čtení a citlivě propojuje krásné i smutné okamžiky lidského života.
 V románu pozorujeme příběh mladé Anny a její učitelky Claire. Obě ženy se vydaly na zkušenou do Francie a prožily kouzelné chvíle v malém krámku s čokoládou. Ač jejich prázdniny dělí více než dvacet let, přesto budete mít pocit, že se Paříž a tamější atmosféra naprosto nezměnila a obě ženy podlehly velice podobnému okouzlení.

 

Ústředním místem, kde se příběh odehrává, je malý obchůdek s výrobnou pralinek v jedné z malých uliček v historické části Paříže. Společně s Annou se čtenáři představí kouzelné město plné zapomenutých starých uliček s hospůdkami, do kterých se běžní turisté nikdy nepodívají, a které dělají z Paříže nejen město milenců a lásky, ale také město plné vůní a chutí vysoké gastronomie…

 

Rosiin sladký krámek snů

Rosiin sladký krámek snů vypráví o zdravotní sestře Rosii, která se, na přání své matky, vypraví pomoci své pratetě s prodejem malého obchůdku s cukrovinkami. Ač se může na první pohled zdát, že život na vesnici bude jen velká nuda, opak je pravdou a Rosie se dostane do kolotoče nečekaných událostí, které jí donutí přehodnotit své životné postoje a hodnoty.

 

Ač Rosiin sladký krámek snů je mým dlouhodobým čtenářským restem, troufám si říci, že i tento příběh bude sladký, voňavý, romantický a rozhodně bude stát za přečtení. Už se moc těším, až se do ní zanořím a poznám další zajímavou vesničku a cukrárnu, do které by jistě chtěl chodit každý …

Ostrov s vůní čerstvého chleba

Ostrov s vůní čerstvého chleba vypráví o Polly, která najednou zůstane bez přátel a prostředků. Z ničeho nic vymění klidnou práci v designerské firmě za hnětení chleba v malém pekařství na opuštěném ostrově v Cornwallu. Ač v této nehostinné, opuštěné a chladné vesnici nechtěla zůstat nadlouho, najednou zjistila, že takový ostrov dokáže velice rychle napravit zranění na duši.
Oproti předchozím knihám, které sálají teplem a sluncem, tato kniha nás zavádí do prostředí mokrého, deštivého a mlhavého prostředí, které dokáže rozzářit snad jen vůně pravého domácího chleba. Doporučila bych ji tedy spíše na nějaký horký den, kdy je čtenář rád za ochlazení, než do chladného zimního dne, protože tato kniha rozhodně nezahřeje.

Léto s vůní čerstvého chleba

Léto s vůní čerstvého chleba je volným pokračováním knihy Ostrov s vůní čerstvého chleba.  Polly se na Cornwallském ostrově úspěšně zabydlela a našla vše co doposud hledala – lásku, přátelství, romantické bydlení v majáku a pohádkovou krajinu. Zdánlivá idylka je však narušena nepřátelstvím některých sousedů a kolem Polly se roztočí divoký kolotoč událostí, který na poměrně dlouho dobu omezí výrobu chleba na ostrově.
Musím říci, že tato kniha je nejslabším příběhem, který jsem doposud od autorky četla. Jenny Colgan sice opět rozehrála příběh plný vůně a barev, který se lehce čte a rychle utíká, ale už mi jsem měla pocit, že se je to spíše uměle nastavené a zbytečné pokračování, které Pollyin příběh vůbec nepotřeboval.

Pojízdný krámek snů

Zatím poslední knihou vydanou v Čechách je Pojízdný krámek snů. Tato kniha vystihuje sen řady knihomolů. Vypráví o Nině, mladé knihovnici, která se rozhodne zachránit knihy z rušené knihovny poměrně netradičním způsobem – koupí starou dodávku a otevře si malé knihkupectví na Skotském venkově.  Jak už to tak bývá, ani v této knize není nouze o barvité popisy krajiny a hřejivé vesnické komunity, která hlavní hrdince připraví řadu nečekaných komplikací.

 

I tato kniha se, po poněkud pozvolnějším úvodu, velice snadno čte a děj díky nepředvídatelným událostem rychle ubíhá. Jako velice pozitivní zde považuji, že kniha představuje pozadí knihovnické profese v Anglii a vzdává tím trochu hold tomuto krásnému povolání, které je snem velké řady čtenářů.
 
 
 
Další informace o autorce lze nalézt např. na Twitteru, Facebooku nebo oficiálních stránkách Jennycolgan.com
A to je ode mne pro dnešek vše, budu velice ráda, když vás tato autorka nebo něco z její tvorby zaujme a těším se na vaše názory či tipy na další zajímavé autory romantických příběhů. Přeji příjemné počtení a těším se na shledání u dalšího článku …
 

 

2 komentáře: „Na slovíčko s Jenny Colgan“

  1. Rosiin sladký krámek snů mám moc ráda. ❤ Také jsem si všimla jisté "šablonovitosti" příběhů, ale upřímně, tak to bývá často (třeba takový Sparks) a když se čtenář zamiluje do jednoho příběhu, aspoň ho nadchnou i ostatní. 🙂 Od autorky jsem teď zvědavá na nejnovější u nás vyšlou knihu – Pojízdný krámek snů. 🙂

    To se mi líbí

  2. Mě se asi nejvíce líbil Čokoládový krámek, ale je pravda, že šablonovitost lze naprosto v klidu přehlédnout, alespoň čtenář už dopředu ví, na co se může těšit 🙂 i když někomu by to mohlo vadit … Pojízdný krámek je myslím více podobný Ostrovu s vůní čerstvého chleba, než předešlým knížkám, ale moc se mi líbil 🙂 těším se na tvé postřehy ke knížce 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s