Recenze, Romantické příběhy

Pěšky mezi buddhisty a komunisty

„Nešikovný mladý muž ujde 1500 kilometrů pěšky v Nepálu a Číně. Dějí se mu hrozné věci, ale on se jim jen směje“

💙

Další kniha od Ladislava Zibury se tentokráte věnuje cestě napříč Nepálem a Čínou. Při své pěší pouti čtenáři v knize ukazuje málo známé oblasti Nepálu, kde nenalézá jen vysoké hory, ale také údolí a roviny, a Číny, kde pro změnu objevuje taje silničních tunelů, jejich obcházení a rozsáhlých údolí. Kromě přírody a nejrůznějších zážitků z cesty, které autor trefně a humorně komentuje, se čtenář seznámí především se způsobem života obyčejných lidí, protože právě u nich se „princ Ládík“ (jak autor sám sebe nazývá) stravuje a ubytovává nejčastěji.

💙

Pokud bych se měla pokusit zhodnotit tuto knihu objektivně, tak musím říci, že je tvořena krátkými zamyšleními či momentkami, které zachycují jednotlivé situace, které autor při putování zažil. Tyto kapitolky jsou doplněny faktografickými údaji, kde je vysvětlena situace/zmínka, na kterou autor v textu narážel (např. se více o Mao-ce-Tungovi nebo o co je to Israel deal, …). Zároveň jsou v texty doplněny zajímavými ilustracemi, jejichž autory jsou Tomski&Polanski.
Autor celé své putování, jeho strasti i slasti popisuje s humorem sobě vlastním, takže i u poměrně nepříjemné situace se čtenář příjemně pobaví. Nutno podotknout, že humor je opravdu velice vkusný až intelektuálský.
K obsahu knihy bych ještě dodala, že v ní nalezneme i řadu citátů známých osobností či filosofů a mnohdy autor méně znalého čtenáře seznámí i s díly vážné hudby případně klasické literatury. Na tuto tématiku autor naráží velice nečekaně, spíše ve chvílích, kdy jen přemýšlí o světě.

💙

Na tuto knihu jsem se velice těšila, protože autorovo předchozí vyprávění mne, na rozdíl od řady jiných cestopisných knih, mile překvapilo svojí až nekonvenčností, se kterou se autor věnuje spíše osobním zážitkům a postřehům, než zdlouhavým popisům geografie a historie země, které jsou u cestopisů poměrně časté.
Myslím si, že kniha splnila má očekávání, opět tu byly krátké postřehy s cesty, tentokráte i bez každodenního zápisu, takže děj poměrně příjemně utíkal. Zároveň kniha byla psána čtivě a s humorem.
Je velice zajímavé, kolik nových věcí o Číně i Nepálu dokáže autor nenápadně vsunout do textu. Osobně jsem ani neměla pocit, že bych se potkala s řadou faktů, ale zpětně jsem si uvědomila, že kniha rozhodně posunula mé vnímání těchto zemí i obyvatel na trochu jinou úroveň, než jsem je znala z médií.
Jediné, co bych knize asi vytkla je, že již není psána tím lehkým způsobem, jako předchozí putování. Myslím si, že je to asi způsobeno tím, že autor nabral nové zkušenosti, a tím trochu ochladlo jeho až lehkovážné nadšení, které z první knihy sálalo. Což z mého pohledu znatelně ubralo na atraktivitě i čtivosti.
Obecně opravdu mohu říci, že kniha je psána čtivě a lákavě, nicméně pokud bych byla konkrétnější, tak především druhá část knihy, již byla znatelně hůře čitelná. Asi je to tím, že mi část, ve které autor putuje Čínou přišla, trochu jednotvárná a měla jsem pocit, že se vytratil autorův nadhled a lehkost, se kterou zvládá situace. Prostě mi zde chyběl ten lehký humorný sty, na který jsem si zvykla především z jeho příspěvků na sociálních sítích.
Nicméně i přesto si myslím, že se jedná o velice zdařilou knížku, kterou všem vřele doporučuji, a doufám, že není autorovou poslední.
A moje hodnocení? 
Bohužel tentokráte „jen“ za
💛💛💛💛

Knihu lze zakoupit např. na Martinus.cz

2 komentáře: „Pěšky mezi buddhisty a komunisty“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s