Recenze, Romantické příběhy

Ilsa Madden-Mills – Drahá Avo

Krásný den, vítejte u nového knižního hodnocení. Dneska jsem si pro Vás připravila román Drahá Avo, kterou vydalo nakladatelství Red. Pojďme se společně ponořit do romantického young adult příběhu z prostředí americké soukromé školy, ve kterém nechybí láska, napětí ani hlubší myšlenky k zamyšlení.

Přeji příjemné počtení 🙂

„Už je to deset měsíců, kdy jsi tu byla naposledy, ale já na tebe nemohu zapomenout. Chybělo mi vidět, jak jdeš po chodbě. Chybělo mi slyšet, jak fandíš při fotbale. Chyběla mi vůně tvých vlasů.

V prestižní, břečťanem porostlé Camdenské střední škole vládnou bohatí a oblíbení Žraloci. Kdysi dávno jsem chtěla být součástí jejich světa – dokud mě nezničili. Nemůžu v klidu chodit po zdejších chodbách, aniž by na mě všichni koukali a šuškali si. Poslední, co jsem čekala, byl anonymní milostný dopis od jednoho z nich. Prosím. Nenávidím každého z těch bohatých kreténů za to, co mi udělali.

Otázkou je, který ze Žraloků je můj tajný ctitel? Knox, zjizvený quarterback. Dane, jeho dvojče. Nebo Chance, můj ex, který mi dal kopačky po tom večírku, na kterém mě kdosi znásilnil…“

Drahá Avo je lehce tajuplný „hate to love“ příběh z prostředí americké střední školy, ve kterém nechybí tajný ctitel, hluboká zranění z minulosti ani osudová láska, která dokáže překonat všechny nástrahy.

Knížka se velice příjemně čte a rychle vtáhne čtenáře do děje.

Čtenář se v románu může dozvědět více o fungování a vztazích (nejen) na soukromých školách v Americe, a také o tom, s jakými pocity a zraněními se mohou potýkat oběti znásilnění i očití svědci.

Zároveň je zajímavé pozorovat, jak je (nejen) americká společnost rozdělována penězi – v duchu toho, že bohatí mohou naprosto vše a chudí by raději neměli existovat.

Osobně musím říci, že mě knížka poměrně zklamala. I když lze předpokládat, že romantické young adult příběhy budou předvídatelné, nereálné a plné klišé, v tomto případě už autorka mírně překročila hranice únosnosti a v řadě míst děj popírá zákony logiky a zdravého rozumu.

Většině hlavních postav je cca okolo 17 let, ale přemýšlí, jednají a prožívají věci, jako by jim bylo minimálně o 5/10 let více.

Hlavní hrdinka Ava naprosto nedůvěřuje komukoliv ze Žraloků, ale při tom už od začátku knížky jednomu z nich sděluje intimní věci, které většinou neznají ani nejbližší a díky kterým by jí mohl dotyčný snadno potopit.

Zároveň autorka poměrně nezvládla závěr knížky – odhalení viníka, vyřešení vztahů mezi hlavními postavami, atd. bylo jen na pár řádcích bez většího vysvětlení a potřebného rozvinutí zápletky a úplný závěr byl i z pohledu konstrukce příběhu značně matoucí a nebylo jasné o kom autorka vlastně píše.

Osobně mi přijde škoda, že autorka toto zajímavé téma nedokázala plně využít a přinesla „jen“ další z řady románů, kde je vlastně za špatného oběť a o viníkovi se raději vůbec nemluví a ani se nerozebírá jeho další postih (i když u kluka z prominentní rodiny se dá o trestu docela pochybovat).

Knížku hodnotím 3/5 ⭐a myslím si, že stojí za to se jí vyhnout a nečíst ji. 😟

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s