Recenze, Romantické příběhy

Začít znovu

Krásný zasněžený den, vítejte u nového knižního hodnocení. Tentokrát jsem si pro vás připravila young adult román Začít znovu od německé spisovatelky Mony Kasten, který v roce 2019 vydalo nakladatelství Omega. Pojďme se společně podívat na čtivý příběh ze školních lavic, ve kterém není nouze o osudová přátelství i první lásky.

Přeji příjemné počtení. 🙂

Začít znovu je nejen název tohoto románu, ale především hlavní cíl Allie – devatenáctilété studentky, která pro nový začátek udělá naprosto vše. Přestěhuje se za studiem tisíce kilometrů, změní účes, jméno a doufá, že jí toto vše přinese nové přátele a vysněné studium daleko od rodičů. Jediné, co ještě potřebuje, je najít nějaký podnájem s vlastním pokojíkem.

Osud jí do cesty přivede Kadena, který je asi tím nejnafoukanějším sexy týpek, který v celém okolí univerzity hledá nového nájemníka. Podobně jako Allie nemá spolubydlení zájem, ani Kaden není příliš nadšený ze společného bydlení s dívkou, a tak si vymyslí pořádně dlouhý seznam pravidel, která budou muset být na bytě dodržována. Nejdůležitější položkou na jeho seznamu je, že si za spolu za žádných okolností nesmí nic začít … 🙂

Román Začít znovu je napsán velice čtivým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje. Autorka v knize velice málo používá popisy a věnuje se pouze samotným hrdinům. Zároveň je kniha napsána moderním a jednoduchým jazykem, který je pro tento žánr typický a mladými čtenáři očekávaný.

Knížku lze zcela jistě pochválit za to, jak postupně odhaluje příběhy hlavních hrdinů a v rámci možností žánru nechává čtenáře v napětí až do samého závěru. Začít znovu je román, ve kterém se čtenář může nenásilně dozvědět řadu zajímavých věcí o běžném životě a studiu na vysokých školách ve Spojených státech Amerických.

Autorka velice zajímavě předkládá mladým lidem relativně těžká témata, jako jsou odmítnutí rodiči, sexuální zneužívání, znásilnění a „zametení těchto problémů pod koberec“. Čtenáři se tak mohou při čtení lehkého romantického příběhu zamyslet nad vztahy se svými rodiči, nad vlastními sny nebo nad tím, jestli by dokázali začít od nuly podobně jako Allie.

Oproti dalším příběhům z této série je Začít znovu poněkud rozvláčněji pojaté a zvláště úvodní část by šlo trochu zkrátit. Autorka sice nechá prostor pro čtenářovo pozvolné seznámení s prostředím i jednotlivými postavami, ale z mého pohledu se tato část poměrně vlekla.

Začít znovu je zároveň příběh plný klišé a generalizací, u kterého už po přečtení anotace více, co se v něm bude odehrávat a jak vše skončí.

Ovšem nejsem si příliš jistá, jestli se toto dá chápat jako nedostatek příběhu, protože pro mne osobně jsou to základní charakteristické rysy romantických young adult příběhů, bez kterých si tyto romány vůbec nedokáži představit…

Román Začít znovu vřele doporučuji všem romantickým duším, které se rádi vrací do školních let a také je zajímá, jaké je studium na školách v Americe. Zároveň se jedná o knížku, kterou ocení všichni čtenáři, kteří hledají odpočinek a nechtějí se nad příběhem příliš zamýšlet. 🙂

Mé hodnocení knížky je 4/5⭐

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s