knižní tag, Literární kavárna, Romantické příběhy

Buď a nebo …

Dalším knižním tagem, který jsem si pro vás připravila, jsem objevila na Blogu (bohémské) bohemistiky, která jej rozdělila do dvou článků. Vybrala jsem si tedy tag Buď a nebo, ve kterém se můžete leccos dozvědět o svém knižním bloggerovi.
A jaký je vaše Buď a nebo?
Jsem zvědavá na vaše postřehy…
2dd7a-decision-2698883_960_720

Co bych si zvolila, kdybych měla na výběr…

 
…číst buď jen ženské autorky, anebo jen muže – autory?
Rozhodně ženské autory. Neříkám, že od autora si občas něco nepřečtu, ale přeci jen, romantické příběhy ve většině případů napíší lépe ženy, protože přesně vědí, co čtenářky od této četby potřebují.
…číst buď jen trilogie, anebo jenom knihy bez pokračování (tzv. stand-alones)?
Rozhodně knihy bez pokračování. Bohužel mám jeden knihomolský zlozvyk, kterým je dívání se na konec knihy, takže i u sérií nejdříve čekám, až budu mít pohromadě všechny knihy a teprve poté začnu číst. Za onen zlozvyk jsem často ráda, protože díky němu lze zjistit, jestli mne kniha bude bavit nebo ne, takže si zbytečně neberu knihu, kterou bych nedokázala číst.
…nakupovat buď jen v kamenných knihkupectvích, anebo jen v e-shopech?
Jednoznačně kamenná knihkupectví. Než si knihu pořídím, potřebuji si z ní kousek přečíst, abych se ujistila, že je to opravdu správná volba, tedy ne že bych se i tak někdy nespletla. Ale těžko vybírám knihu bez toho, abych jí mohla zalistovat, což se ve většině e-shopů opravdu nedá.
…vidět buď nejdřív filmovou verzi, anebo naopak nikdy nemít možnost vidět film?
Chjo, těžká volba. Ale v tomto případě volím nikdy nevidět film. I když je pravda, že mne tato varianta ani tak nebolí, protože nejsem nijak velkým fanouškem filmů, takže raději knihu, kterou budu mít i bez elektřiny k dispozici než film na plátně, který si třeba do houpací sítě těžko vezmu.
…číst jen papírové knížky, nebo e-booky?
Asi číst jen papírové knihy, ale zde je volba opravdu těžká, protože ač jsem fanynkou klasických knih, ty v e-podobě využívám častěji. Asi to zní zvláštně, ale z praktických důvodů člověka, který často cestuje od rodičů na podnájem, je přeci jen e-podoba ideální, protože telefon mám vždy při sobě a to i při psaní článků, takže nemusím ničit papírové knížky neustálím převážením.
…být recenzent z povolání, anebo spisovatel?
Spíše recenzent z povolání – bože to je nádherná představa, že? Ač mám fantazii poměrně bohatou, rozhodně raději ji budu podporovat čtením knih, než vytvářením něčeho nového.
..číst buď pořád dokola mých dvacet oblíbených knížek, anebo nikdy žádnou knihu nepřečíst dvakrát?
Tak odpověď na tuto otázku jsem před pár lety sama zkoušela nalézt, když jsem četla dokola několik knih, a ač těžká volba, asi bych zvolila „nečíst žádnou knihu dvakrát“. Přeci jen vychází tolik úžasných knížek, že by byla škoda zůstat jen u dvaceti.
…být buď knihovník, anebo knihkupec?
Pracovat tam, kde vám knihy neustále odcházejí nebo tam, kde vám pouze přibývají? Ač jsem si vyzkoušela obě profese, vybírám si své vystudované – knihovník. Nejen, že si „zadarmo“ můžete poklábosit s lidmi a půjčit si jakoukoliv knihu dříve než vaši čtenáři, ale navíc se vám knihy v blízkosti kupí a neodcházejí tak, jako v knihkupectví, takže ideální volba.
 
…mít buď více času na čtení, anebo více peněz na knížky?
V tomto případě rozhodně více času na čtení. Knihy lze sehnat z druhé ruky za poměrně nízkou cenu a navíc průkazka do knihovny nestojí ani jako jedna nová kniha. Navíc v knihovnách je tolik knížek, že už zbývá opravdu jen ten čas.
 
…číst buď skvělý příběh s divným koncem, anebo divný příběh se skvělým koncem?
Co je divný konec, že? Ale asi spíše divný příběh se skvělým koncem, než divný konec. Raději celou knihu budu přemýšlet, co tím autor myslel, než celou věčnost po přečtení přemýšlet, co sakra znamenal ten konec…
…moci číst buď jen svůj oblíbený žánr, nebo všechny žánry, kromě svého oblíbeného?
Rozhodně číst pouze svůj oblíbený žánr, v mém případě romantiku, protože tak lze alespoň objektivně hodnotit knihy. Je lepší mít velký přehled o jednom žánru, než mlhavý přehled o všech žánrech na světě, protože pak nevíte, co vlastně kniha má znamenat.
…přečíst jednu knihu ročně, ale dobře si ji zapamatovat, anebo sto knih, ale naopak nic si z nich nepamatovat?
V tomto případě bych si vybrala jednu knihu, ale pořádně si ji zapamatovat. Věřím, že každá kniha nás má něco naučit, a tak je lepší si zapamatovat a poučit se z jedné knihy, než nevědět nic.
 
…zbožňovat knížku, kterou všichni nesnáší, nebo nesnášet knížku, kterou všichni zbožňují?
Pro člověka, který za každé okolnosti jde, alespoň trochu proti proudu je volba jasná. Raději budu zbožňovat knihu, kterou všichni nesnášejí. Což se mi vlastně stává poměrně pravidelně, protože obecně romantické knihy všichni nesnášejí a jen já je mám ráda. Ostatně je lepší přesvědčovat okolí o tom, že kniha je lepší než naopak, protože to jde vždycky podstatně hůře.
…nedokázat číst buď v dopravním prostředku, anebo vleže?
Rozhodně nedokázat číst vleže. Pohodlně uvelebit se dá i v sedě, ale nečíst ve vlaku, to by bylo šílené. Ostatně mám pocit, že velkou část knih přečtu právě ve vlaku, takže nemoct číst tam, tak bych neměla o čem psát…
 
…mít buď svou oblíbenou knižní superschopnost, anebo supertechnologii?
Kdybych si opravdu mohla vybrat, tak nemít ani jedno, protože být v něčem „nej“ není úplně můj šálek kávy. Ale protože je potřeba si vybrat, tak volím asi supertechnologii. Přeci jen takový obraceč času z Harry Pottera se může hodit vždycky…
 
 
…mít seznam všech knih, které jsem za svůj život přečetla, anebo mít navždycky svou první oblíbenou knížku?
Asi mít navždy při sobě svou první oblíbenou knížku. Naučila jsem se, že je příjemné mít takovou knihu stále při sobě, protože, když je vám smutno, dokážete s ní vrátit domů nebo do bezstarostné doby, což vám nějaký seznam neumožní.
 
…zjistit, že můj nejlepší kamarád nesnáší mou oblíbenou knihu, anebo že můj nepřítel má stejnou oblíbenou knihu jako já?
Spíše zjistit, že nepřítel má stejnou oblíbenou knihu jako já, protože v tom případě bychom měli něco společného a snadněji by se konflikt urovnal. Ano jsem si vědoma, že to zní velice naivně, ale jediné co opravdu nesnáším jsou konflikty a nepřátelství, takže pokud by díky tomuto byla alespoň malá pravděpodobnost odstranění nepřátelství, tak sem s tím.

2 komentáře: „Buď a nebo …“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s