Recenze, Romantické příběhy

Morgan Matson: Léto na druhý pokus

💞

Co byste řekli na nabídku strávit celé léto v domě u jezera? Pro mnoho lidí by to jistě byla nabídka ve stylu all inclusive. Co když jste ale součástí ne příliš semknuté rodiny, se kterou máte odjet do malého domku, kde jste nebyli celé roky? To již tak lákavá nabídka není. Nu a pokud k tomu připočteme ještě fakt, že vašemu otci zbývá jen pár týdnů života a že jste na stejném místě před lety zklamali nejen svou nejlepší kamarádku a dokonce i svou první lásku, pak si buďte jistí, že léto bude stát opravdu za všechny prachy. A právě do této situace se dostává mladá dívka Taylor, hrdinka našeho příběhu.
 
Ale přeci jen každý z nás si zaslouží druhý pokus a je jen na něm, jestli se o to pokusí. A jak dopadne snaha Taylor o nápravu vztahů a návratu k odpovědnosti, místo dětinských útěků? Tak to se rozhodně dozvíte v této knize.
💞

Léto na druhý pokus je napsána velice čtivým způsobem, který ale nezaujme čtenáře hned při přečtení prvních stránek, protože děj se rozbíhá poměrně pomalu. Nicméně po trochu slabší první kapitole se děj slibně rozjede.

V knize lze sledovat dvě hlavní dějové linie – tou první je vztahový trojúhelník mezi Taylor a jejími bývalými přáteli z dětství Henrym a Lucy. Je zde cítit silné napětí, vyplývající z dávné křivdy, které autorka dlouho nechce odhalit. Tou druhou dějovou linkou je pak zhoršující se zdravotní stav Taylořina otce. který nenechá jedno oko suché. V této lince lze nalézt i řadu životních mouder nad kterými je dobré se zamyslet.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Léto na druhý pokus je jen dalším z řady „jednoduchých“ young adult románů pro dospívající dívky, což je do jisté míry pravda. Na ten druhý pohled je ale jasné, že kromě odpočinkového romantického příběhu nás čeká i podstatně náročnější téma rakoviny a pocitů umírajícího člověka, což zase může oslovit čtenáře v dospělém věku.

Za veliké pozitivum této knížky vnímám to, že děj není snadno předvídatelný a udržuje svého čtenáře v napětí, jak to vlastně dopadne. Zároveň přibližuje dospívajícím čtenářům problematiku rakoviny a smrtelně nemocného člověka i dopad, který může tato situace mít na rodinu.

Léto ne druhý pokus bych rozhodně doporučila k přečtení každé dospívající dívce, protože obsahuje nejen romantický příběh, který ocení většina mladých čtenářek, ale zároveň zde nalezneme i řadu poučení o problematice smrtelně nemocného člověka. Z tohoto důvodu knížkou nepohrdnou ani dospělé čtenářky.

Ačkoliv se leckdo neubrání slzám při čtení tohoto mnohdy velice smutného příběhu, přesto bych jej označila jako oddechovku, která příjemně zpestří prázdninové lenošení

💞

Musím říci, že asi žádná kniha mi neležela na seznamu k přečtení tak dlouho jako tato – více než 3 roky – ale to čekání stálo za to! Tento příběh mne velice mile překvapil, protože jsem čekala nějakou jednoduchou romantiku ve stylu např. Lenky Lanczové, který má sice dramatické pozadí, ale čtenáře zápletkou nijak výrazně nepřekvapí. To rozhodně není případ této knížky, která svůj závěr neodhaluje hned na počátku, ale čtenáři si na rozuzlení musí chvíli počkat a nakonec se dočká i očekávané sladké romantiky. Zároveň mne velice překvapil takt a reálnost se kterou se autorka věnuje rakovině a smrti, což je přeci jen velice citlivé téma pro mnoho lidí.

💞

 

Léto na druhý pokus je kniha, která si rozhodně zaslouží plný počet a čestné místo v mé knihovně …

 
💛💛💛💛💛

A  jaké by bylo vaše hodnocení této knížky?
Jsem velice zvědavá na vaše postřehy…

2 komentáře: „Morgan Matson: Léto na druhý pokus“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s