Recenze, Romantické příběhy

Země Nory Robertsové

Krásný den, vítejte u nového knižního hodnocení. V dnešním článku jsem si pro vás připravila knížku Země Nory Robertsové od americké spisovatelky Avy Miles, kterou na jaře roku 2021 vydalo nakladatelství Baronet. Čeká na vás romantický příběh s detektivní zápletkou z prostředí novinářů a lokálních politiků, ve kterém není nouze o doporučení dalších zajímavých příběhů (nejen) od Nory Robertsové.

Přeji příjemné počtení 🙂

„Bývalý manžel novinářky Meredith Haleové, Richard Sommerville, tvrdí, že jeho žena má díky románům Nory Robertsové nereálné představy o manželství, a Meredith tomu uvěří. Sny o štěstí až navěky – čili o Zemi Nory Robertsové, jak to nazývá její matka – se jí rozplynou. Když ji však rodina požádá, aby se vrátila do svého rodného městečka Dare Valley a na nějaký čas vypomohla v redakci deníku, který odnepaměti patří jejich rodině, Meredith se rozhodne, že je čas změnit svůj život a dokázat, že její bývalý manžel se mýlil. Je odhodlaná najít svého hrdinu, dokázat, že existuje pravá láska a napsat o tom článek do newyorských novin.


Válečný korespondent Tanner McBride se vrací do Spojených států a chystá se pracovat pro věhlasné noviny, ale to poslední co čeká, je vydírání ze strany svého nového nadřízeného. Přesto pod tlakem okolností odjíždí do městečka Dare Valley. Jeho úkolem je zařídit, aby se do něho zamilovala bývalá Sommervilleova manželka, jíž má nemilosrdně zlomit srdce, a tak jí zabránit v napsání článku o věrné lásce až navěky, jímž by zkompromitovala Somervilleovu politickou kariéru.


Když se Tanner a Meredith setkají, přeskočí mezi nimi jiskra. Meredith, která přísahala, že už nikdy nebude chodit s novinářem, se do Tannera zamiluje. Zatímco společně pracují na vyšetřování dvou podezřelých úmrtí, jejich vzájemný vztah se prohlubuje a oba si uvědomí, že jeden před druhým už nesmí mít žádná nevyřčená tajemství. Než však pravda vyjde najevo, ve vyšetřování dojde k nečekanému zvratu a oběma milencům začne jít o život.“

Země Nory Robertsové je napsána velice čtivým a poutavým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje a jen tak nepustí před dočtením celé knížky. 🙂 V příběhu se plynule a nenásilně prolíná „červená“ knihovna s detektivním žánrem. Autorku lze zcela jistě pochválit za zajímavou a poměrně originální zápletku i propojení s legendárními romantickými příběhy od Nory Robertsové.

Osobně však ve mne knížka budí poměrně rozporuplné pocity. Příběh lze určitě doporučit díky své originalitě, zajímavému prostředí i sympatickým postavám. Ostatně do zákulisí lokální americké politiky a novinařiny se běžný čtenář červené knihovny jen tak nedostane. 🙂

Zároveň autorka velice zajímavě propojuje příběh s doporučením na řadu knížek do Nory Robertsové a dalších známých autorů romantických knížek. V příběhu je vkusně upozorněno na to, že romantické příběhy jsou opravdu jen „pohádka pro dospělé“ a že není příliš dobrý nápad, pokud bude člověk očekávat, že takto funguje svět i ve skutečnosti.

Po přečtení mi na této knize asi nejvíce vadila její délka – příběh sám o sobě nebyl špatný, ale přišel mi místy zbytečně zdlouhavý a nezáživný. Země Nory Robertsové podle mne představuje nepříliš povedenou kombinaci romantického a detektivního příběhu, kterému k dokonalosti chybí více přitažlivosti a chemie mezi hlavními postavami a také více napětí či nebezpečí, které oběma žánrům dodávají ten správný říz.

Autorka se podle mne snažila nepříliš úspěšně napodobit styl a jedinečný ráz, které mají romantické či detektivní příběhy od Nory Roberts.

Asi pak již není třeba dodávat, že kniha obsahuje řadu generalizací, klišé a stereotypů a že příběh je velice předvídatelný.

Knížku Země Nory Robertsové bych vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády Noru Robertsovou a romány pro ženy s detektivní zápletkou, u kterých však není nutné příliš myslet.

Mé hodnocení knížky je 5/5⭐

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s