Recenze, Romantické příběhy

Čajovna v Tokiu

Krásný den, vítejte u dalšího knižního hodnocení. Tentokrát jsem si pro vás připravila knížku Čajovna v Tokiu od anglické spisovatelky Julie Caplin, kterou v roce 2021 vydalo nakladatelství Cosmopolis. Pojďme se společně podívat na příběh mladé fotografky a blogerky Fiony odehrávající se pod rozkvetlými sakurami v dalekém Japonsku.

Přeji příjemné počtení. 🙂

Čajovna v Tokiu vypráví o bloggerce a amatérské fotografce Fioně, která dostane možnost odjet do Tokia a pod dohledem zkušeného mentora zdokonalovat své fotografování. Ačkoliv se na první pohled zdá, že se jedná doslova o nabídku snů, není to úplně pravda.

Po příjezdu do Tokia se ukáže, že místo proslulého japonského mistra fotografie bude Fioniným průvodcem Gabe – muž, který jí před deseti lety zlomil srdce a od prvního okamžiku dává najevo, že nemá naprosto žádný zájem dělat někomu mentora.

Krásy a tajemství nejen Tokia, ale také japonské kultury Fioně představí trojice žen z místní čajovny, které ji okamžitě přijmou mezi sebe s vřelostí a láskou sobě vlastními. Fiona se s ženami zúčastní pikniku pod rozkvetlými sakurami, objeví kouzlo a tajemství starodávného čajového obřadu a nalezne klid v tradiční japonské zahradě. Během svého pobytu nalezne nejen dávno ztracené sebevědomí, ale také cestu k srdci jednoho nabručeného fotografa…

Čajovna v Tokiu je román, který snad nedokáže zklamat svého čtenáře, podobně jako všechny předchozí knihy z této série. Knížka je napsána velice poutavým a čtivým jazykem s přiměřeným množstvím popisů prostředí i zvyků, tak že čtenáře naprosto vtáhne do děje a atmosféry místa.

Velice obdivuhodný je autorčin styl vyprávění, který dokáže skrze řádky přenést na čtenáře genius loci daného místa a dokonce i trochu nadpřirozený meditativní klid, jenž přináší čtenáři neskutečný odpočinek od okolního negativního a rušného světa.

Autorka v románu opět ukázala, že naprosto úžasně dokáže propojit romantický příběh hlavních hrdinů s mírně cestopisným představením tradic, zvyků, turistických míst i reálií běžného života v Tokiu a dalších částech Japonska.

Za velký klad Čajovny v Tokiu považuji množství témat, které je autorka schopna ve zdánlivě lehkém romantickém příběhu obsáhnout. Kromě již zmíněného představení Japonska a Tokia, se čtenář dozvídá řadu zajímavých informací o povolání fotografa a technice fotografie – například to, jak nad přemýšlet nad kompozicí budoucích snímků. Zároveň je v příběhu otevřeno téma nezdravé závislosti rodičů či partnerů na druhých lidech a nastíněno možné řešení této situace. A nelze zapomenout ani na podprahové upozornění autorky, že je nutné o všech věcech a událostech hovořit, protože i jedno drobné nedorozumění či trapas může způsobit velké zranění a trápení až do konce života.

Jako drobný nedostatek tohoto románu lze považovat poměrně uspěchaný závěr odehrávající se mimo Tokio, který působí poměrně násilně a nepřirozeně.

Čajovna v Tokiu je knížka, kterou by si měla přečíst každá romantická duše, kterou oslovuje objevování Japonska i jiných kultur a má ráda odpočinkové příběhy plné lásky a s tím souvisejících klišé. 🙂

Mé hodnocení knížky je 5/5⭐

1 komentář: „Čajovna v Tokiu“

  1. Všechny autorčiny knihy jsou skvělé. 🙂 U téhle se mi ale víc, než samotná romantická linka líbily popisy Japonska jeho prostředí, kultury…

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s