Recenze, Romantické příběhy

Osudový návrat

Krásný den, vítejte u nového knižního hodnocení. Tentokrát se společně podíváme na zoubek historickému románu s poetickým názvem Osudový návrat od americké spisovatelky Eloise James, který v roce 2021 vydalo nakladatelství Oldag. Je pro vás připraven román z počátku 18. století o osudové lásce, slavném šlechtici a tajemné vzdělané dámě, ve kterém není nouze o jadrné slovní přestřelky ani humorná nedorozumění.

Přeji příjemné počtení 🙂

„Milostný příběh z prostředí vysoké anglické aristokracie v poslední čtvrtině 18. století. Alaric Wilde, syn vévody z Lindow, je nejoslavovanější muž v Anglii, obdivovaný pro svá nebezpečná dobrodružství a švihácký vzhled.

Když se po letech strávených v cizině vrací domů, teprve až jeho loď zakotví v přístavu, kde na něho čeká dav rozvášněných ječících dam, uvědomí si, jak je slavný. Alaric odjíždí na hrad svého otce, ale když mu dojde, že i on je rovněž nechvalně proslulý, potkává velice uzavřenou, velice duchaplnou Willu Ffynchovou.

Willa, jež před světem nosí masku vážné mladé dámy, miluje knihy a necudnými vtipy baví pouze své nejdůvěrnější přátele, nechce mít nic společného s mužem, jehož soukromý život se propírá v každých novinách. Alaric však nikdy nepoznal ženu, kterou by chtěl tolik jako Willu.

Tento vévodův syn, který zatím neprohrál ani jednu galantní bitvu, však najednou cítí, že oduševnělá Willa mu tuto neusnadní.“

Osudový návrat je kniha napsaná velice čtivým a poutavým jazykem, který snadno upoutá čtenářovu pozornost. Autorka dokáže zajímavým způsobem pracovat s archaismy. Příběh je napsán příjemnou kombinací moderního a archaického jazyka, takže se text snadno čte, ale zároveň není čtenář ochuzen o atmosféru 18. století v němž se příběh odehrává.

Osudový román lze zcela jistě pochválit za originální a neotřelou zápletku i děj. V rámci červené knihovny nenajdeme příliš historických románů jejichž hlavní postavou je známý autor cestopisů, po kterém doslova šílí všechny urozené dámy (nejen) z Londýna.

Autorce se podařilo vystavět příběh, který v rámci možností žánru, dokáže napínat čtenáře až do úplného závěru. Lze sice předpokládat, jak asi kniha skončí a která dvojice zůstane spolu, ale i přesto dokáže autorka pozvolným rozvíjením životních příběhů i postupnou gradací vztahů mezi hlavními postavami, udržovat čtenáře v napětí až do samého závěru.

Osobně mne mile překvapilo, jak jsou v příběhu postupně nastíněny i příběhy postav, které se objeví v dalších dílech série, takže si autorka už nyní připoutá řadu čtenářů těšících se na další knihy.

Knize lze vytknout rozvláčnost a poněkud bezdůvodné opakování některých situací (např. lukostřeleckého souboje apod.), které by šlo vynechat a příběh bez výraznější škody o něco zkrátit.

Vzhledem k žánru je také potřeba počítat s tím, že se v knize objevuje řada generalizací, klišé, stereotypů a místy i nudnějších pasáží popisujících šlechtické tituly a vztahy mezi Londýnskou smetánkou.

Osudový návrat je příběh, který lze vřele doporučit všem čtenářům, kteří mají rádi romantické historické příběhy v nichž není nouze o jadrnější slovní přestřelky mezi hlavními postavami. Kniha zároveň myslím osloví všechny milovníky 18. století v prostředí anglické šlechty a smetánky. 🙂

Mé hodnocení knížky je 4/5⭐

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s