Recenze, Romantické příběhy

Štěstí na dně silné kávy

Krásný den, vítejte u nového knižního hodnocení. Dneska jsem si pro vás připravila nejnovější knížku od francouzské spisovatelky Agnes Martin-Lugang, kterou je román Štěstí na dně silné kávy. Tento příběh vydalo v roce 2021 nakladatelství Motto. Pojďme se společně zamyslet nad romantickým příběhem o hledání lásky a objevování hlubokých citů nejen k cizím mužům, ale také k vlastnímu synovi. A to vše v kulisách historického přístavního města ve Francii.

Přeji příjemné počtení 🙂

„Jediným mužem v životě Reine měl zůstat její dospívající syn Noé. Vše ale změní služební cesta, která ji zavede do pirátskými legendami opředeného města Saint-Malo. Ve firmě dovážející kávu, čaj a koření potká muže, který v ní opět probudí lásku. Ale také toho, který ji před lety připravil o všechny iluze. Reine svého syna vychovala v jedné velké lži. Teď musí nést následky svého rozhodnutí a získat zpátky přízeň těch, kteří se od ní odvrátili.“

Knížka Štěstí na dně silné kávy je napsána velice čtivým jazykem, který snadno a rychle vtáhne čtenáře do děje. V příběhu se plynule prolínají akční pasáže, plné děje a dialogů mezi postavami, s přiměřeně dlouhými popisy prostředí a niterných emocí, které hlavní postava zažívá.

Velkým pozitivem této knihy, že je poměrně nepředvídatelná, tedy v rámci možností, které autorce nabízí žánr romantických příběhů pro ženy. Ve chvíli, kdy si čtenář začne myslet, že rozpletl všechny nitky zamotaného vztahového klubka, objeví se úplně nové a nečekané vztahy mezi postavami.

Autorka se v románu věnuje poměrně hluboce životě a trápení matky-samoživitelky a také tomu, jak může narušit vztah mezi rodičem a dítětem, když nejsou vyřešeny otázky otcovství a rodičovských rolí. Štěstí na dne silné kávy je zároveň příběhem o tom, jaká trápení mohou přinést tajemství z minulosti a nevyřešené (nejen) milenecké a přátelské vztahy mezi lidmi.

Oproti přechozím autorčiným knížkám je tento příběh napsán znatelně optimističtěji a neuvádí ihned po přečtení čtenáře do deprese nad marností světa, ale spíše motivuje k zamyšlení nad vztahy ve vlastním životě.

Štěstí na dně silné kávy je příběh, který velice zajímavě ukazuje mentalitu a kulturu Francie i jejích obyvatel a může být pro čtenáře přínosný i díky možnosti poznat tuto rozmanitou zemi.

Za jistý nedostatek příběhu lze považovat nereálnost děje, až místy přehnanou teatrálnost a rozebírány a prožívány naprosto veškeré emoce či city. Zároveň je kniha postavena na řadě klišé a generalizací, které však k tomuto žánru bezpochybně patří.

Osobně mi u všech knih od této autorky vadí, jak často pracuje v příbězích s kouřením cigaret a pitím alkoholu či kávy. K těmto látkám je v příbězích přistupováno, jako k něčemu naprosto běžnému či „zdravému“ a nikde se neobjeví ani náznak toho, že se jedná o škodlivé látky.

Knihy Anges Martin-Lugand jsou podle mne jedny z nejzajímavějších a nejkvalitnějších románů pro ženy, které jsou v Čechách v posledních letech vydávány a vřele doporučuji k jejich přečtení. 🙂

Mé hodnocení knížky je 5/5⭐

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s