Recenze, Romantické příběhy

Hotýlek na Islandu

Krásný den, vítejte u dalšího knižního hodnocení. V dnešním článku je pro vás připravena knížka Hotýlek na Islandu od Julie Caplin, kterou v roce 2020 vydalo nakladatelství Cosmopolis. Čeká na vás odpočinkový romantický příběh o hygge a především o zajímavých lidech, tradicích a obyvatelích Islandu.

Přeji příjemné počtení. 🙂

Hlavní postavou Hotýlku na Islandu je bývalá hotelová manažerka Lucy, která po jedné drobné nehodě ztratí práci v úspěšném hotelu a je nucena si hledat nové místo. Bohužel či bohudík jediný hotel, který má zájem o zdánlivě nezkušenou vedoucí, se nachází až na dalekém Islandu.

Již od prvních okamžiků na Islandu se Lucy tato cesta zdá jako ta největší životní chyba, kterou mohla udělat. Od myšlenek na útěk ji odradí až magická polární záře, která Lucy přiměje změnit své plány a udělat z hotýlku Polární záře ten nejlepší podnik na světě.

Úkol to není snadný a všichni zaměstnanci hotelu si budou muset pořádně máknout. Naštěstí má Lucy kolem sebe kolegy, kteří ji nenechají ve štychu a také tajemného barmana Alexe, který se v práci hotelového manažera vyzná lépe než by se dalo předpokládat …

Hotýlek na Islandu je napsán velice čtivým a barvitým způsobem, který čtenáře vtáhne do děje a přenese na něj atmosféru prostředí natolik, že nedokáže přestat číst. Autorce se i v tomto díle série Romantické útěky podařilo velice působivě propojit „klasický“ romantický příběh s cestopisným románem o tradicích a krajině na Islandu.

Příběh lze rozdělit na tři hlavní linky, z nichž každá může oslovit trochu jiného čtenáře. Tou první je romantická linka mezi Lucy a Alexem, která jako by z oka vypadla tisícům podobných příběhů, které jsou popsány v románech pro ženy a v červené knihovně.

Druhá tematická linka představuje velice podrobně a barvitě práci jednotlivých profesí i činností v hotelovém provozu o nichž běžný klient většinou nemá ani tušení. Tuto linku osobně považuji za velký klad celého románu, protože dokáže obohatit čtenáře o mnoho nových informací.

Poslední, avšak asi nejdůležitější částí příběhu je barvitý popis krajiny, tradic, mytologie a obyvatel Islandu a to včetně podrobného a praktického rozebrání konceptu hygge z pohledu Islandské tradice. Je poměrně zajímavé porovnat, jak může být hygge vnímáno v různých zemích – v této knize na Islandu a například v Dánsku, jak to popisuje autorka v románu Kavárna v Kodani.

Hotýlek na Islandu lze vyzdvihnout především pro to, jakým barvitým a jedinečným způsobem dokáže přinést skrze řádky atmosféru prostředí, vůni i pocity klidu, tepla a bezpečí až ke čtenáři. Bohužel to s sebou přináší i drobné negativum, protože vás knížka i ve velkém vedru donutí se zabalit do huňaté deky s pořádným hrnkem teplé kávy, abyste si atmosféru knížky mohli naplno vychutnat. 😉

Jako drobné nedostatky lze knížce vytknout poněkud uspěchaný závěr a především řadu klišé či generalizací, bez kterých si však ten „správný“ romantický příběh asi ani nelze představit.

Knížku Hotýlek na Islandu bych vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády romantické příběhy se spoustou klišé, chtějí se dozvědět něco nového o hygge a především se rády při čtení zachumlají pod teplou deku s šálkem horké kávy. 🙂

Mé hodnocení knížky je 5/5⭐

2 komentáře: „Hotýlek na Islandu“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s