Recenze, Romantické příběhy

Doufat znovu

Krásný den, vítejte u nového knižního hodnocení. Tentokrát jsem si pro vás připravila knížku Doufat znovu od německé spisovatelky Mony Kasten, kterou v roce 2020 vydalo nakladatelství Omega. Pojďme se společně vrátit do školních lavic, zakázaných lásek mezi studenty a pedagogy a do období hledání vlastní životní cesty.

Přeji příjemné počtení 🙂

Hlavní hrdinkou románu Doufat znovu je studentka Everly, jejímž hlavním poznávacím znamením je, že nevěří na lásku. V dětství byla svědkem toho, jak násilnický otec týrá její matku, která díky tomuto způsobu života málem ztratila sebe sama. Díky traumatizujícím zážitkům z dětství se rozhodla, že se již nikdy nechce zamilovat.

Vše se však změní v okamžiku, kdy potká okouzlujícího a inteligentního Noaha, se kterým se nebojí být sama sebou a dokáže mu svěřit vše, co ji trápí. Má to však drobný háček – Noah je její vyučující a tedy naprosto tabu. Avšak spojení mezi oběma se zdá být natolik silné, že překoná i ty největší překážky a nejtemnější tajemství. I když je jejich vztah opravdu tak silný, jak se může na první pohled zdát? 🙂

Román Doufat znovu je napsán velice čtivým stylem, který čtenáře velice snadno vtáhne do děje a jen tak před dočtením nepustí. Autorka používá jednodušší styl vyprávění, který je však pro žánr young adult typický a čtenáři očekávaný.

Ačkoliv je celý příběh vystavěn na poměrně jednoduché a často používané zápletce – zakázaného vztahu mezi pedagogem a studentkou – a pracuje s řadou klišé i generalizací, které mohou být pro řadu čtenářů velkým nedostatkem, přesto stojí za to si knihu přečíst.

Velikým přínosem pro čtenáře mohou být témata, kterých se román přímo či okrajově dotýká.

Autorka v knize velice zajímavým způsobem pracuje s otázkou domácího násilí – průběhem, projevy, ale především následky (duševních i fyzických), se kterými se po celý život musí potýkat oběti. V příběhu lze vidět, jakým způsobem dokáže domácí násilí ovlivnit budování nových (nejen) partnerských vztahů obětí a také ukázat, jak můžeme lidem, kteří si tímto prošli, pomoci a jak s nimi vhodně komunikovat.

Doufat znovu nabízí zajímavý pohled do běžného systému vzdělávání a fungování výuky ve Spojených státech Amerických – např. jak funguje zapisování předmětů, výběr studijní profilace nebo komunikace se studijním oddělením a pedagogy. Čtenář se tak mimoděk může zamýšlet i nad tím, jaké výhody či nevýhody má studium v Čechách vs. studium v Americe a jaká varianta by mu více vyhovovala.

Román Doufat znovu vřele doporučuji všem romantickým duším, které se rádi vrací do školních let a také je zajímá, jaké je studium na školách v Americe. Zároveň se jedná o knížku, kterou ocení všichni čtenáři, kteří hledají odpočinek a nechtějí se nad příběhem příliš zamýšlet. 🙂

Mé hodnocení knížky je 5/5⭐

1 komentář: „Doufat znovu“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s