Recenze, Romantické příběhy

Kavárna v Kodani

Krásný den, vítejte u nového článku. Dneska jsem si pro vás připravila hodnocení knížky Kavárna v Kodani od Julie Caplin, která vyšla v roce 2018 v nakladatelství Cosmopolis. Pojďme se společně zamyslet nad romantickým příběhem, který čtenáři představí nejen koncept hygge, ale také kouzelná místa v Dánsku.

Přeji příjemné počtení 🙂

Hlavní hrdinkou Kavárny v Kodani je úspěšná manažerka Kate, která pracuje pro jednu z nejúspěšnějších PR agentur v Londýně a zdá se, že žije naprosto ideální život – má skvělého přítele, vysněnou práci a dobře našlápnutou kariéru. Vše se však rychle změní v okamžiku, kdy jí přítel ukradne nápad a získá povýšení v práci, zatímco Kate opět musí všem ve firmě dokázat, že není tak nezkušená, jak si o ní myslí.

Své profesní kvality se rozhodne dokázat na zakázce pro nového klienta – velkého prodejce dánského nábytku – který by rád rozšířil svou firmu do Londýna. Nový klient si vyžádá její přítomnost na PR výletě po Kodani pro hrstku velice otravných novinářů. Z otravného výletu se však bleskurychle stane osudová cesta, která všem účastníkům naprosto změní život.

Kavárna v Kodani je napsána velice čtivým způsobem, který rychle vtáhne čtenáře do děje a již nepustí. 🙂 Autorce se podařilo velice zajímavým a zdařilým způsobem propojit „klasický“ romantický příběh z červené knihovny s cestopisem a do jisté míry i populárně-naučnou knihou o životním stylu.

Kavárna v Kodani lze rozdělit na dvě tematické části, z nichž každá stojí za povšimnutí. První tematickou linkou je vztah hlavních hrdinů a jejich kolegů na pracovní cestě, díky němuž může čtenář hlouběji poznat prostředí prestižních PR agentur a zamyslet se nad spoustou životních situací či duševních zranění – třeba o tom kdy je nutné se přestat o své blízké starat a nechat je stát na vlastních nohou, proč je lepší hrát s otevřenými kartami místo toho, abychom své problémy a starosti před svými blízkými schovávali za vzdušnými zámky atd.

Druhou oblastí je pak představení Dánska a především Kodaně – jejich kulturu, tradice, i mentalitu a reálie běžného života, kterým zcela do nejmenších detailů prostupují principy a myšlenky životního stylu hygge.

Je až fascinující, jakým způsobem dokáže autorka přenést prostřednictvím svých řádků ke čtenáři atmosféru prostředí, pocit klidu a harmonie hygge a především vůně a chutí připravovaných dobrot. Tato přenositelnost smyslových vjemů lze považovat za největší „mínus“ Kavárny v Kodani, protože čtenáře ponouká se zachumlat do měkké deky a zakousnout něco teplého a sladkého, i když je venku jak na Saharské poušti. 😉

Knížku Kavárna v Kodani bych vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády romantické příběhy se spoustou klišé, chtějí se dozvědět něco nového o hygge a především se rády při čtení zachumlají pod teplou deku s šálkem horké kávy. 🙂

Mé hodnocení knížky je 5/5⭐

2 komentáře: „Kavárna v Kodani“

  1. Celá tahle série je naprosto skvělá. Romantický, kouzelná a poměrně předvýdatelné, ale možná právě to, je na ní tak skvělé. 🙂 Já právě teď dočetla Čajovnu v Tokiu a můžu říct, že jsem nadšená… 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s