Recenze, Romantické příběhy

Lin Rina – Kroniky prachu

Krásný den, vítejte u dalšího knižní recenze, tentokrát jsem si pro vás připravila knihu Kroniky prachu. Pojďme si hlouběji představit romantický young adult příběh z prostředí anglické univerzitní knihovny za vlády královny Viktorie.

Kroniky prachu jsou knížkou, která vám mj. dokáže, že práce knihovníků není „jen“ o znuděném stání za výpůjčním pultem …

Přeji příjemné počtení 🙂

Kroniky prachu vyprávějí o devatenáctileté Animant, která ze všeho nejraději tráví svůj volný čas v útulném křesle s knížkou. Tato představa se však příliš nelíbí její matce, která by raději dceru viděla uprostřed společenského ruchu na významných plesech.

Plesy jsou pro hlavní hrdinku nejen místem pozlátka, elegance a krásných šatů, ale také planých řečí a manipulací ze strany matky, aby ulovila toho „nej“ manžela. Oproti matčiným plánům přináší četba knížek nový svět, kam může Animant kdykoliv uprchnout před realitou.

Velice záhy se však objeví lákavá nabídka, které Animant nedokáže odolat – raději bude měsíc dělat asistentku nesnesitelnému knihovníkovi v Londýně, než neustále prchat před matčinými snahami jí najít ženicha.

Ačkoliv se na první pohled zdá, že pracovat pod knihovníkem, který je snad ten nejprotivnější muž pod sluncem, bude naprosté peklo, nic není tak horké, jak se na první pohled může zdát a věci se začnou rychle měnit …

Autorkou románu Kroniky prachu je německá spisovatelka Lin Rina, které v Německu vyšlo již 8 knížek. Román byl poprvé vydán již v roce 2019 a v Čechách jej vydalo na podzim roku 2019 nakladatelství Fragment.

Kroniky prachu jsou odpočinkovým, romantickým a historickým young adult románem, který čtenáře zavede do prostředí viktoriánské Anglie, univerzitní knihovny a také největší slávy průmyslové revoluce. Zároveň se jedná o příběh, jenž svou tématikou lehce navazuje na styl Jane Austenové a dalších anglických autorek 18. a 19. století.

Obálka

Asi se shodneme, že to „NEJ“ je na Kronikách prachu naprosto jedinečná a originální obálka, která se jen tak někde nevidí. Zajímavostí je, že se jedná o ilustraci z německého originálu, nikoliv o dílo českého nakladatelství Fragment – pro mne osobně je to poměrně výjimka, protože u většiny romantických knížek, které jsem dosud přečetla, bývá obálka českého překladu úplně jinak (a lépe 🙂 ) stylizovaná, než obálka použitá na originálu.

Hodnocení …

… Oproti hodnocení kladů a záporů u jiných knížek zde na blogu jsem se rozhodla u Kronik prachu zvýraznit několik oblastí/témat, které mne zaujaly a často je dokáži zařadit jako kladné i záporné stránky příběhu …

… Jazyk …

+ Kniha je napsána jednoduchým a velice čtivým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje.

– Ovšem zároveň je třeba podotknout, že kniha má krásných 544 stránek bez většího dějového zvratu, takže se příběh někdy trochu vleče.

Romantický příběh, feminismus

+ Román nenásilnou formou čtenáři představuje hlavní myšlenky feministického hnutí – například že žena má právo na vlastní názor, vzdělání, kariéru a naopak, že hlavním životním cílem každé dívky by rozhodně neměl být sňatek za každou cenu a celoživotní uvázání u plotny.

– Osobně mi přišlo, že Kroniky prachu jsou spíše o tom, jak hlavní hrdinka hledá sama sebe, než o nějakém romantickém příběhu. Vzhledem k tomu, že romantické příběhy je žánr, který čtu opravdu nejraději, tak v tomto případě musím říci, že mne velice zklamal. Oproti očekávání si román pro čtenáře sice připravil hned dvě love story, takže romantické srdéčko by mělo plesat, ALE podstatná část knihy byla věnovaná vztahu, který s klíčovým příběhem neměl naprosto nic společného. Oproti tomu „klíčovému“ vztahu mezi hlavními hrdiny bylo v knize věnováno jen několik posledních kapitol a vůbec nebyl podrobněji rozpracován – třeba co do citů, které knihovních chová k hlavní hrdince, …

Historický kontext, knihovnictví

Na úvod bych chtěla říci, že jako studentka knihovnictví se zájmem o historii, jsem se na knížku dívala poměrně kritickým okem, kvůli častému podceňování a stereotypech, které jsou úzce spjaté s knihovnickým povoláním.

+ Kroniky prachu mne velice mile překvapily svým pojetím a popisem knihovnické profese. Konečně se může široká veřejnost dozvědět o tom, že práce knihovníků opravdu není „jen“ o bezcílném stání za pultem, které zvládne i cvičená opice, ale že se půjčování knížek tvoří opravdu tu nejvyšší špičku ledovce z procesů, které v knihovně probíhají. I když je nutné brát popis fungování trochu s rezervou (vzhledem k historickému kontextu), jsou činnosti knihovníka popsány velice věrně a řada z nich je každodenním chlebem i dnešních knihovníků.

– Jako poměrně značnou chybu vnímám u knihy její historické nesrovnalosti. Osobně si dovedu představit, že by bylo lepší, kdyby se autorka vyhnula všem údajům, které mohou zvídavějšímu čtenáři napovědět, v jakém období se kniha odehrává, než v příběhu udělat faktické chyby. V knize je mimoděk zmíněno, že se příběh odehrává za vlády královny Viktorie (1837-1901), ale zároveň jedna z postav využívá „civilní“ let vzducholodí, ale tato možnost dopravy se datuje až po roce 1910. Zároveň si nejsem zcela jistá, jestli v druhé polovině 19. století v knihovnictví reálně existoval vyhledávací stroj uvedený v knize …

Knihu bych vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády historii a zajímají se o knihovny a práci knihovníků.

Kroniky prachu hodnotím 60%, je to sice krásná kniha s velkým potenciálem, ale mohla by být ještě lepší a bohužel jsem od ní čekala trochu více … 🙂

PS.:

Osobně musím na závěr říci, že knížka ve mne budí značně rozporuplné pocity, pravděpodobně díky velikým očekáváním před přečtením. Román jsem si pořídila hned jak vyšel a bohužel jsem se k němu dostala až v době, kdy ho do nebes vychválili mj. blogeři z Albatrosmedie a velice mne překvapilo, jak kladně je hodnocen romantický příběh plný klišé, stereotypů atd. Knížka se mi sice líbila, ale upřímně naprosto nechápu to všeobecné nadšení, protože jsem již četla podstatně lepší historické romantické příběhy (namátkou třeba série Tajné nevěsty, …) než jsou Kroniky prachu …

3 komentáře: „Lin Rina – Kroniky prachu“

  1. Mne by mala táto knižka prísť budúci týždeň, neskutočne sa na ňu teším, len teraz som trošku sklamaná z tej romantickej stránky – prekvapilo ma, že hlavný vzťah nebol prioritný :/ Joj, mňa najviac nalákalo, že táto kniha je krásne romantická, keďže ja som neskutočne romantická duša 😀 No uvidíme, hádam ma veľmi nesklame…ale aspoň si pri nej oddýchnem 🙂
    Inak súhlasím, práca knihovníka nie je taká, ako si každý myslí – minulý rok som pracovala ako dobrovoľníčka v knižnici a síce ja sama som mala veľmi ľahké úlohy, no mohla som nahliadnuť do zákulisia a bola som prekvapená, ako čo funguje…takže nepodceňovať prácu knihovníkov! 😀
    Krásna recenzia!♥

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s