Recenze, Romantické příběhy

Helen Hoang – Rovnice lásky

Krásný den, vítejte u nové recenze na knížku Rovnice lásky od americké spisovatelky Helen Hoang. Přijměte pozvání k představení romantického, až erotického, příběhu s předvídatelnou zápletkou, který vás zavede do vietnamské komunity ve Spojených státech a především přijatelnou formou hlouběji seznámí s aspergerovým syndromem.

Přeji příjemné počtení 🙂

Rovnice lásky je romantický, mírně erotický román vyprávějící o mladé ženě Stelle, která sice naprosto bezchybně dokáže předvídat chování zákazníků pomocí složitých algoritmů, ale zároveň je, díky aspergerově syndromu, naprosto bezradná v partnerských vztazích.

Protože její randící schopnosti i zkušenosti s francouzskými polibky nejsou nijak valné a zkušenosti poměrně nepříjemné, rozhodne se využít pomoci profesionála – společníka Michaela.

Společně vytvoří promyšlený plán, kterak se dostat od milostného svádění a polibků až dalece po “základní” misionářskou polohu při milování. Jak už to tak ale bývá, plány se mění a do zdánlivě striktní dohody se začnou plést city, které původní záměr naprosto dokonale rozloží.

Autorkou románu je americká spisovatelka s vietnamskými kořeny Helen Hoang a Rovnice lásky je její prvotinou. Knihu vydalo v roce 2019 nakladatelství Fortuna Libri a mělo by se jednat o trilogii (v roce 2019 byl také vydán i druhý díl Konkurz na nevěstu).

Trochu netradičně začnu se slabšími stránkami příběhu, abych vás pak mohla udolat pozitivy, která vás rozhodně donutí si knížku přečíst. I když jestli se jedná o slabé stránky je poměrně otázka, protože pro mne to jsou třeba stěžejní rysy celého žánru romantických románů pro ženy, bez kterých by jejich čtení nemělo valný smysl.

Každopádně Rovnice lásky je hodně předvídatelná kniha, ve které její hlavní pointa a následný závěr každému dojde již po několika úvodních stránkách. Je také naivní a nerealistická, přeci jen řekněte sami, jaká je pravděpodobnost, že z objednaného “společníka” se vyklube hodný, poctivý a čestný chlap, který má s aspergerovým syndromem zkušenosti? 

Kromě toho je kniha plná generalizací a klišé, objevujících se v rámci celého příběhu, ať už se jedná o popis či projevy aspergerova syndromu nebo vietnamské komunity, v níž žije Michael. Zároveň se zde objevuje i řada poměrně barvitě rozepsaných erotických scén, což nemusí být některým čtenářům příliš příjemné. Ovšem i toto k romantickým příběhům zkrátka patří a pokud to považujete za negativní rys románu, doporučuji se poohlédnout po jiném žánru.

Rovnice lásky má ovšem řadu pozitiv, díky kterým si zasluhuje čtenářovu pozornost. Knížka je napsána velice čtivým a jednoduchým jazykem, takže se dá lehce přečíst za jedno odpoledne. 

Pro mne je však kniha cenná především kvůli tématu, kterému se věnuje a problematice, jenž široké veřejnosti představuje. Jak již bylo zmíněno, hlavní hrdinka Stella trpí tzv. aspergerovým syndromem, což je v Čechách stále poměrně nové a neznámé téma. Značná část příběhu se věnuje každodenním zvyklostem či problémům, které řeší lidé trpící aspergerovým syndromem – např. nízkou úroveň sociální a emoční inteligence, citlivost na hlučné prostředí, geniální paměť atd. O

Kromě aspergerova syndromu se v kniha věnuje také prostředí a zvyklostem vietnamské komunity ve spojených státech, do níž patří Michael i jeho okolí. Pro mne je Rovnice lásky asi první knihou, kde jsem se mohla více podívat pod pokličku do této zajímavé komunity.

Jistou zajímavostí je, že Rovnice lásky je do jisté míry autobiografickou knihou, i když s velkými uvozovkami, protože její autorka – Helen Hoang je z části vietnamského původu a zároveň i trpí aspergerovým syndromem, takže popisuje situace a prostředí, jenž velice dobře zná.

Musím říci, že mne knížka velice mile překvapila, rozhodně by mne nenapadlo, že se v románu z “červené knihovny” může skrývat tolik hlubokých témat i zajímavých podnětů k dalšímu nastudování.

Vřele doporučuji k přečtení všem romantickým duším, a také těm, které zajímá téma aspergerova syndromu a jsou ochotni překousnout trochu té romantiky a erotiky s dobrým koncem. 🙂

Knihu Rovnice lásky hodnotím 100%, vřele doporučuji k přečtení a velice se těším na další autorčiny knížky … 🙂

1 komentář: „Helen Hoang – Rovnice lásky“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s