Recenze, Romantické příběhy

Rychleji mluvit nedokážu

Rychleji mluvit nedokážu je autobiografickou sbírkou esejů, v nichž se autorka ohlíží za svým dosavadním životem, jeho klíčovými momenty a také zásadními momenty, které si vybavuje z natáčení seriálů Gilmorova děvčata a Familie. V esejích se například dozvíte, jaký je single život v Hollywoodu, jaké byly její herecké začátky nebo jaký byl návrat k natáčení Gilmorových děvčat o devět let později.

Jak již bylo zmíněno, autorkou této knihy je americká herečka Lauren Graham, kterou čeští diváci mohou znát ze seriálů Gilmorova děvčata, Famílie, filmu Vdáš se a basta atd. Kromě toho je také autorkou autobiografické knihy Jednoho dne možná.

Rychleji mluvit nedokážu vydalo v roce 2017 nakladatelství Omega v návaznosti na premiéru čtyřdílného pokračování seriálu Gilmorova děvčata (The Gilmore Girls: A Year in the Life).

Rychleji mluvit nedokážu je sbírka autobiografických esejů, v nichž autorka vzpomíná a odhaluje události ze svého soukromého života, kariéry i zákulisí již zmíněných seriálů Familie a Gilmorova děvčata.

Kniha je napsána poměrně čtivým a poutavým jazykem, z něhož doslova čiší energie, která je pro autorku charakteristická i v seriálu Gilmorova děvčata. Při čtení najednou máte pocit, že vám text v hlavě skutečně vypráví Lorealai (nebo spíše v českém znění Simona Postlerová).

(zdroj: cs.Wikipedia)

Osobně musím říci, že jsem z této knihy byla poměrně zklamaná a dlouho jsem přemýšlela, jak pojmout její hodnocení v tomto článku, až nakonec zvítězila potřeba zcela subjektivního zamyšlení nad snahou o objektivní recenzi.

Na jedné straně pro mne bylo Rychleji mluvit nedokážu docela zajímavé především pro trochu podrobnější seznámení se s osobností Lauren Graham a také nachytání zákulisních historek z mého oblíbeného seriálu Gilmorova děvčata.

Zajímavé bylo i zjištění některých věcí, které jsem o Gilmorových děvčatech dosud nevěděla – například změna scénáristů nebo nečekané rozhodnutí o ukončení seriálu apod. Tyto věci mi vysvětlily řadu pocitů, které jsem vnímala při sledování posledních řad a bylo povzbudivé zjistit, že to nebyl „jen“ pocit, ale že tam změna opravdu proběhla.

Zároveň to byl další cenný výlet za seznámením se s odlišnostmi americké kultury, chování a způsobu myšlení, které se v řadě věcí značně liší od toho s čím se můžeme setkat v Čechách nebo obecně ve střední Evropě.

Ovšem s tím souvisí i značné negativní pocity ze čtení knihy, která mi přišla velice povrchní, zmatená, plná situací kde se z komára dělá značně přerostlý velbloud.

Asi největší výtku, kterou ke knize mám je, že mi přišla značně prvoplánová, jako by autorčiným cílem nebylo napsání kvalitní knihy a smysluplné zavítání do zákulisí seriálů, ale „jen“ udělání reklamy novému pokračování Gilmorových děvčat, které mělo v době vydání knihy premiéru. A přitom by vybrané téma šlo tak krásně a kvalitně zpracovat… 😦

Rychleji mluvit nedokážu je knihou určenou především fanouškům seriálu Gilmorova děvčata, protože čtenář méně znalý postav a děje tohoto seriálu může být při čtení značně zmatený, o kom se v textu vlastně hovoří.

Zároveň si ale myslím, že pokud si to fanoušek seriálu nepřečte, o nic významného opravdu nepřijde.

Knihu Rychleji mluvit nedokážu hodnotím 50%, protože některé pasáže jsou zajímavé a také jazyková úprava je velice zajímavá, ale na druhou stranu to není nic k čemu bych se v budoucnu chtěla vrátit.

2 komentáře: „Rychleji mluvit nedokážu“

  1. Zajímavá a docela překvapivá recenze. Gilmorova děvčata jsem měla moc ráda a tahle kniha mě na první pohled nadchla, mrzelo mě, že jsem se k ní ještě nedostala, ale jak to tak vypadá zas až o tolik jsem nepřišla. 😦 Je to škoda, protože by se z toho dalo určitě udělat něco mnohem lepšího… 🙂

    To se mi líbí

    1. Moc díky za přečtení, asi jsem k ní přistupovala stejně jako ty a zklamání bylo ještě trochu větší než nakonec zaznělo v textu, protože vznikl až pár měsíců po přečtení takže emoce vychladly 🙂 taky si myslím, že by to šlo udělat podstatně lépe, znám řadu podobných knížek a nemohu na ně dopustit, ale tady v tom případě ani jako fanynka o nic nepřijdeš, bohužel 🙂

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s