Knižní zamyšlení, Romantické příběhy

Letní čtení a co si pod tím přestavit?


Krásný den, v dnešním článku bych se s vámi chtěla zamyslet nad tím, co je pro mne letní čtení. Pojďme se společně podívat, jaké knížky nemohou chybět během prázdninového lenošení i dlouhých pracovních dní v letním období.

Přeji příjemné počtení 🙂

V sepsání tohoto zamyšlení mne přivedla docela zajímavá otázka, která se objevila ve skupině Literární s(n)obi na Facebooku – „Co pro vás znamená pojem letní čtení?Čtete přes léto něco jiného, než během roku? Necháváte si na dovolenou nebo k vodě specifický druh čtení? „

Popravdě nikdy předtím jsem o tom výrazněji nepřemýšlela a prostě bezmyšlenkovitě vzala tu knížku, na kterou jsem měla chuť. Ovšem tahle diskuze mi ukázala, že si opravdu v létě, oproti řadě diskutujících, vybírám poměrně specifická témata, typy knížek a nebo dokonce konkrétní knížky, které čtu pravidelně o prázdninách.

Není to tak, že bych tyhle knížky četla jen v létě a po zbytek roku ne, ale mám pocit, že pokud po nich sáhnu v létě, dostane to čtení najednou úplně jiný rozměr…

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je sunset-174276_1920.jpg.

Hlavní charakteristikou letního čtení je pro mne odpočinek a lehký nenáročný příběh. Možná pro to, že již šestým rokem jsou pro mne prázdniny spojené s regenerací po zkouškovém období či přípravě na maturitu a přijímačky, kdy toužím a potřebuji alespoň na chvilku vypnout hlavu a nad ničím nepřemýšlet.

Léto je prostě čas Harlekýnek, lehkých ženských románů a světa „za růžovými brýlemi“, kde neexistují běžné starosti, kterým čelíme všichni v běžném životě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je candles-2000135_1920.jpg.
Zpátky do dívčích časů – re-reading

První skupinou letního čtení, které nesmí o prázdninách chybět jsou dívčí romány a další příběhy, které sice znám nazpaměť, ale možná právě proto u nich dokáži nejvíce vypnout. Zároveň je to i příjemná tradice na kterou se celý rok těším a o to více si knihu vychutnám, když konečně přijde začátek prázdnin.

Již mnoho let mne létem provází třeba srdcová knížka Luisa a Lotka, příběhy od Věry Řeháčkové a také romantická trilogie Léto na vodě, Daň ze štěstí a Taxis od Blanky Chlupové.

Právě čtení knih o Robinovi a Nice mám spojené právě pouze s prázdninami, protože jindy se mi je nikdy nepodařilo v knihovně sehnat kompletní. Vzpomínám si, jak jsem se už někdy od dvanácti těšila až přijde léto a konečně si knížky v knihovně půjčím a zároveň jaká byla radost, když se mi je po několikaletém hledání podařilo ve dvaceti sehnat domů. 🙂

I proto pro mne mají pravidelné letní re-readingy zvláštní kouzlo, které upozorňuje na vzácnost některých příběhů a jedinečnost situací.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je summerfield-336672_1920.jpg.
Smích léčí – humoristické příběhy

Dalšími knížkami, které často vyhledávám právě o prázdninách, jsou české humoristické knížky, především z vodáckého prostředí. Vodáci a skalní pěší turisté do nepohody zkrátka k létu neodmyslitelně patří.

A nelze si tak léto představit ani bez přečtení např. trilogie Proč bychom se netopili od Zdeňka Šmída, Loď Ahój, nebo některé knihy od Ladislava Zibury.

V posledních letech se často dostávám i k současným humorným příběhům z různých oblastí – např. Štastnej jako blecha, Kafe a cigárko a mnoho dalších. Přeci jen, kdy jindy by měla být příležitost hodit starosti za hlavu a od srdce se zasmát, než právě o prázdninách nebo o dovolené. 🙂

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je dsc_0312.jpg.
(ilustrační foto: Odemykání Lužnice březen2019)
Vůně dalekých míst

Asi nejvýznamnější skupinou letního čtení jsou pro mne romantické příběhy odehrávající se v dalekých zemích.

Takový ten „klišé“ příběh o tom, jak dívka zdědí domeček kdesi v zapadlé vesničce na druhém konci světa a kromě nového života a naděje tam potká svého pohádkového prince.

Ano možná je to nereálné a moc růžové, ale na druhou stranu asi neznám jiný beletristický žánr, který dokáže tak nádherně a živě popsat exotické prostředí, krámky a zapadlé uličky, než právě romantické příběhy.

Takže najednou tu máte knížku, kde zabijete dvě mouchy jednou ranou – zasníte se s růžovými brýlemi a ještě můžete cestovat na místa, kam byste se jen tak nedostali. Prostě naprosto ideální kombinace 🙂

Tyhle knížky mám moc ráda i proto, že mne řada míst láká, ale studentský život bez významnějšího příjmu a chybějící parťák na cesty mi nějak neumožňují se zatím vydat na vysněná místa nejen v zahraničí.

A tak mohu zatím jen mlsně zírat na prázdninové cestovatelské fotky na sociálních sítích a nebo si přečíst romantický příběh, kde se do exotiky podívám ihned a vcelku za hubičku. 🙂

Z poslední doby mohu doporučit třeba edici Srdcovky nebo knihy od Mandy Baggot.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je shell-1031290_1920.jpg.

Moc vám děkuji za vaši pozornost, přeji krásné léto a těším se na vaše postřehy 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s