tipy na výlet

Odemykání řeky Lužnice

Krásný den, vítejte u nového článku, který bude tentokrát věnovaný tzv. Odemykání Lužnice, tedy jisté oslavě začátku jara a turistické či vodácké sezóny.

Přeji Příjemné počtení a šťastnou plavbu 🙂

V tomto článku bych vám ráda představila jeden svátek či akci, která pro mne symbolizuje oficiální začátek jara a také příjemnějšího části turistické sezóny.

Jaro celkově patří k nejoblíbenějšímu ročnímu období a to nejen díky příjemně hřejivému slunci a možnosti být často venku, ale také kvůli probouzející se přírodě a květinám, které skýtají nepřeberné možnosti pro focení kytiček, broučků a dalších úžasných fotografií.

Jako městské dítě jsem nikdy nebyla příliš vychovávána k nadšení či radostnému očekávání Velikonoc, barvení vajíček nebo šlehání pomlázkou, zkrátka proto, že nebylo pro koho tyto tradice dodržovat.

Ovšem jestli mi dokázali rodiče vštípit nějakou tradici pořádně pod kůži, pak je to každoroční odemykání řek a právě o ně bych se s vámi chtěla podělit.

odemykání Lužnice, rok 2016

Většina vodáků má v kalendáři vyznačené tři významné milníky vodáckého roku – odemykání, zamykání a svatoštěpánskou jízdu o vánočních svátcích. I když samozřejmě svátkem je naprosto každá příležitost, když můžete vzít do ruky pádlo a alespoň na chvilku pohladit vodu a posedět v lodi. 

Tradiční vodáci dodržují poměrně jednoduché pravidlo, že každá řeka si zaslouží svůj odpočinek, a tak mezi podzimním zamknutím a jarním odemknutím, se řeka prostě nesplouvá.

Tedy pokud nepočítáme splouvání na druhý svátek vánoční či podobné tradiční akce. O to věší radost pak do všech vodáckých rodin přichází na přelomu března a dubna, kdy se na řadě řek odehrává slavnostní odemykání a zahájení nové vodácké sezóny.

V sobotu 30.března se konal jubilejní 40. ročník Odemykání Lužnice, které organizuje vodácký klub ze Suchdola na Lužnicí.

V Klikovském kempu se sešla velice různorodá směs skalních vodáků, diváků z řad místních obyvatel či vodáků momentálně bez lodí i svátečních nadšenců, které na vodu vytáhlo krásné a teplé počasí v kombinaci s příznivým stavem vody.

Všechen mumraj lidí, lodí a psů doprovázela country kapela Ruky f kapcách, jenž dokáží zahrát naprosto cokoliv z české folkové a contry hudební scény a u kterých vám ani příliš nevadí, že některé písničky neznějí úplně stejně, jako v originále, protože to prostě k atmosféře odemykání patří.

V rámci odemykání se splouvá cca 12 kilometrový úsek z Klikova do vodáckého kempu v Majdaleně. Po cestě je pak velice vhodné zastavit v hospůdce u jezu na Pilaři, kde velice chutně vaří.

Vřele doporučuji se na odemykání či zamykání Lužnice zastavit a nasát trochu atmosféry, která přináší dojem, že se čas zastavil a možná dokonce trochu vrátil do zlaté éry vodáků a trempů.

Z vlastní zkušenosti vím, že nemusíte nutně splouvat, protože se již řadu let účastním obou akcí „pouze“ jako divák, a přesto si dokážete atmosféru, prostředí i tento svátek naplno užít. Dokonce možná i trochu více než ti, kteří opravdu splouvají, protože za nepříznivějšího počasí se dostanete podstatně rychleji do tepla. 😉

Takže pro dnešek se s vámi loučím stylovým Ahóóój a přeji krásnou plavbu, ať už po řece a nebo radostmi i strastmi běžných dní 🙂

Váš Tatafa 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s