Recenze, Romantické příběhy

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Srdečně vítejte u nového článku, v němž bych se chtěla podrobněji podívat na román Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů, které v roce 2018 vydalo nakladatelství Knižní klub. Romantický příběh o osudové lásce a také nástrahách či útrapách 2.světové války na Normandských ostrovech. 

Přeji příjemné počtení 🙂

Knihu lze zakoupit například na portálu Megaknihy,cz.

Spolek přátel krásné literatury vypráví o úspěšné spisovatelce Julii, která krátce po konci druhé světové války hledá námět pro svou novou knihu. Prostřednictvím korespondence se dozvídá o normandském ostrůvku Guernsey, kde během války začal působit literární Spolek přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek. Ostrov Guernsey byl ve válečných letech okupován a zcela izolován od okolní pevniny, což vedlo k značnému sblížení tamějších obyvatel.

V Juliině mysli se začíná utvářet obrázek ostrovního společenství a často podivínských obyvatel, kteří odvážně čelili nástrahám nepřítele tváří v tvář. Celý obraz je podstatně odlišný, než Juliiny vzpomínky na válku prožitou uprostřed bombardovaného Londýna.

Téměř neuvěřitelné příběhy ostrovanů přivedou Julii k cestě na Guernsey, aby se se svými přáteli, které doposud znala pouze prostřednictvím korespondence, vydala a poznala je osobně.

Kniha Spolek přátel literatury vydalo nakladatelství Knižní klub poprvé již v roce 2009 a poté ještě v roce 2018 nakladatelství Ikar. Autorkami jsou Mary Ann Shaffer, která v Čechách vydala pouze tuto knihu, a Annie Barrows, jenž mohou čtenáři znát např. z dětských knížek o Kájovi a Olivě.

Spolek přátel krásné literatury je tvořen výhradně dopisy, které si posílají jednotlivé postavy mezi sebou.

Tento román v sobě skrývá skvostnou kombinaci hned několika žánrů – objevíme zde prvky klasického románu pro ženy, psychologického románu i válečné literatury. Díky tomu si zcela jistě přijdou na své fanoušci vícero žánrů.

Spolek přátel krásné literatury seznamuje čtenáře s poměrně opomenutými osudy obyvatel Normandských ostrovů o nichž se v souvislosti s druhou světovou válkou příliš nemluví. Zároveň se v románu objevují i poměrně stravitelně podané příběhy o situaci v německých a francouzských koncentračních táborech.

Zároveň ukazuje, že klasická literatura má i v těžkých dobách velice kouzelnou moc a dokáže povzbudit na duši lidi, kteří předtím nikdy nečetli a nejsou ani příliš vzdělaní (např. řezníky, opilce, zemědělce, …) a tak lze předpokládat, že může podpořit a povzbudit i v současnosti.

Román se je napsán čtivým jazykem, i když samotné čtení může trochu zkomplikovat nezvyklá forma vyprávění příběhu prostřednictvím dopisů, na což si řada čtenářů bude muset chvilku zvykat.

K románů Spolek přátel krásné literatury mám pouze drobnou „výtku“, která souvisí spíše s tím, že jsem si o knize předtím nic nezjišťovala. Tou výtkou je, že se v příběhu poměrně realisticky popisují situace z koncentračních táborů a dalších hrůz druhé světové války (např. zmlácení menstruující dívky dozorcem v táboře, …) což je téma o němž nedokáži číst a tím pádem mi i čtení působilo veliké potíže, protože si všechny situace nechtěně, ale o to barvitěji dokáži vykreslit ve své mysli. A věřte, že pak opravdu o  co stát a klidný spánek se odsouvá na dobu neurčitou 🙂

Normandie

Dovolila bych si tvrdit, že pokud se válečná kniha dokázala dostat mezi knihy, které jen tak knihovničku neopustí, pak se jedná o román opravdu kvalitní a zcela jistě si zaslouží vaši pozornost. 🙂

Knihu Spolek přátel krásné literatury bych vřele doporučila nejen čtenářům, kteří si rádi přečtou lehce romantický příběh o vážném tématu, ale také milovníkům válečných či historických románů, protože si zde jistě přijdou na své. Oproti tomu není příběh určený těm, kteří si chtějí odpočinout u lehkého, zamilovaného příběhu, protože tato kniha vás jen tak odpočinout nenechá.

Spolek přátel krásné literatury hodnotím 80%, jedná se o naprosto excelentní román, jehož jedinou „chybou“ je má averze k tématu 2.světové války 🙂

Vřele doporučuji k přečtení!!!

Za poskytnutí recenzního výtisku bych chtěla velice poděkovat portálu Megaknihy.cz

1 komentář: „Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s