Skryté poklady, Za kouzlem řemesel

Marie Brožová – královna pastelek

      V dnešním článku bych vám chtěla představit projekt Obhajoba pastelky, jehož autorkou je výtvarnice Marie Brožová. Pojďme se společně na chvilku vrátit do světa fantazie, dětství a také dřevěných pastelek.

Přeji příjemné počtení 🙂

Obhajoba pastelky vznikla v roce 2004 a jejím hlavním cílem bylo dokázat odborníkům i široké veřejnosti, že i s obyčejnými pastelkami lze vytvořit velké, profesionální obrazy a že pastelky nejsou jen pro malé děti. Marie Brožová začala v rámci Obhajoby pastelky objíždět (nejen) celou republiku s veřejnými kresleními velkoformátových obrazů.

Rubín bohatýr
Na stránkách projektu lze naleznout 7 záměrů či cílů, které si Obhajoba pastelky klade.
  • Obhájit pastelku jako výtvarné médium

Hlavním záměrem projektu je vyvrátit předsudek, že pastelky jsou pouze hračka pro děti. Široké publikum nechtělo často uvěřit, že velice propracované a detailní obrazy, které Marie Brožová vytváří, jsou malované pouze pastelkami. Obhajoba pastelky např. dokázala u řady pedagogů změnit jejich postoje k využití pastelek ve výuce.

Dům knihy
  • Navrátit do výtvarného umění kvality jako je krása, barva a harmonie

Obrazy tvořené v rámci Obhajoby pastelky si kladou za cíl také přiblížit svět umění široké veřejnosti. Marie Brožová svou tvorbou navrací do umění slova, jako je krása, barva, fantazie a jistá řemeslnost, kterou dokáže ocenit i pochopit každý člověk. Na obrazech je vidět snaha povznést své diváky do světa fantazie a přinést do jejich života energii a optimismus.

O čem sní stromy
  • Navrátit umění do centra společenského života

Jak v současné době navrátit umění do běžného života lidí, aniž by museli vážit cestu do galerií? Je to naprosto jednoduché – Marie Brožová se svými veřejnými malováními často navštěvuje obchodní centra, která umožňují oslovit velice široké spektrum lidí.

Anděl vnitřního zraku
  • Příznivě ovlivňovat mladou generaci

Marie Brožová při své tvorbě vychází z toho, že pastelky jsou nejpřirozenější nástroj sebevyjádření, který děti mají. Svým malováním jim dává příklad, díky němuž mají větší chuť a motivaci se také rozvíjet v tvůrčích činnostech.

Měsíc nad řekou
  • Oživit v lidech tvořivost a fantazii

Jednoduchá myšlenka, ale o to větší dopad může mít. Je důležité připomenout lidem, že tvořit se dá i s materiály, které jsou naprosto běžně dostupné, což pastelky opravdu jsou. Pastelky mají velikou moc vrátit dospělé do světa dětství a fantazie a také propojit starší generace s tou nejmladší, třeba když si babička začne malovat se svými vnoučaty.

Návrat
  • Ilustrovaná beletrie i pro dospělé

Obhajoba pastelky je projekt, který je celý naplněn přinést do běžného života alespoň špetku krásy a fantazie a to nejen pomocí obrazů, ale také bohatě ilustrovaných knih pro dospělé čtenáře. Tyto knihy jsou vydávány ve stejnojmenném nakladatelství Obhajoba pastelky s.r.o a snaží se léčit dospělou duši pomocí kouzelných a pozitivních ilustrací.

Princezna sakura
  • Navrátit českou kulturu do centra Prahy

Obhajoba pastelky se zároveň snaží o navrácení tradičních českých výrobků do centra Prahy, což může nejen lépe představit cizincům naší kulturu, jenž opravdu netvoří třeba matrjošky, ale zároveň i přivést do turistického centra Čechy a nechat je opět objevovat krásy Starého města. Tento cíl se již z části podařilo naplnit prostřednictvím Galerie pastelka, která je otevřená jen pár kroků od orloje. Marie Brožová je jedním z mála českých tvůrců, kterým se podařilo otevřít obchod v samém centru Prahy.

Galerie Pastelka
Marie Brožová

Marie Brožová v rámci projektu vytvořila více než 70 velkoformátových obrazů a 6 knih určených především dospělým čtenářům.

Marie Brožová se narodila v roce 1975 a již od roku 1998 začala pořádat samostatné výstavy s obrazy tvořenými její originální pastelkovou technikou.

Svá díla podepisuje jako MAB, což je nejen zkratkou jejího jména, ale především jménem mytologické královny elfů, která měla za úkol posílat lidem sny. To ostatně naprosto vystihuje její tvorbu, která dokáže přenést do světa fantazie nejen děti, ale i dospělé.

Obhajoba pastelky – komentář

Obhajoba pastelky patří mezi mé srdeční projekty, které velice ráda a především aktivně nejen sleduji, ale také podporuji, alespoň prostřednictvím nákupu pohledů, kterým prostě nejde odolat.

Létající koberec

Když jsem přemýšlela nad cíli či záměry, které si před sebe klade Obhajoba pastelky, zjistila jsem, že se s nimi naprosto ztotožňuji a z vlastní zkušenosti mohu říci, že se je daří splnit. Marie Brožová i její obrázky celou naši rodinu již před mnoha lety přivedly zpět k malování pastelkami a dodnes to považuji za úžasný relax. 

Vigilie pána moří

Ovšem asi nejvíce mne stále oslovuje kouzelný a inspirativní svět, který ve svých obrázcích dokázala vytvořit. Někdy stačí se jen podívat na některý z pohledů a už se fantazie rozjíždí napříč světem, který nám Marie Brožová představuje.

Bohyně hojnosti Dyje

Mohu jen vám jen vřele doporučit, abyste si našli chvilku a pobrouzdali se mezi obrázky z Obhajoby pastelky, i když by to mělo být jen v online podobě. Věřím, že i tato návštěva vás dokáže na chvilku přenést do světa fantazie a dětských příběhů, kde neexistuje žádný spěch a problémy.

Cesta za pokladem

A to je pro dnešek již opravdu vše.

Přeji vám krásný den na vlně fantazie a splněných přání.

Zároveň bych chtěla i popřát celému projektu Obhajoba pastelky spoustu energie, spokojených zákazníků a Marii Brožové moře inspirace, kterou dokáže předávat dále.

Toulky s bílou paní

Veškeré informace i fotografie pochází z oficiálních stránek projektu Obhajoba pastelky – Pastelky.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s