Recenze, Romantické příběhy

 M. R. Winawer – Písařka ze Sieny

Písařka ze Sieny je nový román z nakladatelství Metafora, jenž vás vtáhne do světa, kde několik staletí neznamená nic a osudovou lásku může každý nalézt i v dalekém 14. století. Račte vstoupit a unášet se na vlně staletí.

Písařka ze Sieny vypráví příběh mladé neuroložky Beatrice z New Yorku. Po smrti svého bratra se Beatrice vzdává do Sieny aby vyřídila pozůstalost. Díky bratrově závěti začne pátrat ve starých archivech a poznámkách týkajících se počátku morové epidemie v Sieně.

Z minulosti se začne vynořovat osobnost opomenutého malíře Gabriela Accorsiho a ti nejen prostřednictvím jeho deníku, ale také tajemného obrazu na němž Beatrice spatří svoji tvář. Tento obraz se náhle stane mostem mezi staletími a Beatrice se ocitá v roce 1347 těsně před tím, než v Sieně vypukne morová epidemie.

Společně s Gabrielem kromě toho odhalí zločinné spiknutí, které ovlivní celé město. Zdánlivě poklidné středověké město se stane svědkem dramatických událostí na jejichž konci se Beatrice bude muset rozhodnout kam patří. Jestli do současnosti nebo dávného středověku.

big_pisarka-ze-sieny-r6q-372639

Písařka ze Sieny je prvotinou americké spisovatelky Melodie Rose Minawerové, kterou na jaře roku 2018 vydalo nakladatelství Metafora. Jistou zajímavostí je, že autorka zatím vydala pouze jednu knihu nejen v Čechách, ale také v zahraničí, což na českém knižním trhu není zcela běžné.

Kniha Písařka ze Sieny je historický román, jenž propojuje romantiku s detektivním příběhem a trochou fantasy či sci-fi, jejichž prvky umožňují, aby hlavní hrdinka cestovala napříč staletími.

Tento příběh v sobě skrývá obrovské kouzlo a potenciál, který dokáže okouzlit řadu čtenářů. Není mnoho prvotin, které dokáží propojit vícero odlišných žánrů, pocitů či zabarvení děje. A to je právě tím největším kladem Písařky se Sieny – schopnost vytvořit takový příběh, který zaujme čtenáře více žánrů.

Zpočátku si řeknete, že se jedná o jednoduchý román o nereálné osudové lásce, avšak velice záhy vás autorka zavede do napínavého příběhu o zločinu, který ovlivnil životy lidí nejen v Sieně, ale celé Itálii. Zajímavé je také propojení fikce a reality, díky níž se čtenář může dozvědět řadu zajímavostí o životě ve středověkém městě a životě v době řádění moru.

Kniha samozřejmě přináší i jisté slabé stránky, kterými může být například drobná předvídatelnost děje, alespoň v počátcích, kdy ústřední dvojice i její propojení je známé již po několika stránkách. Zároveň je románu často vytýkána velká podobnost s proslulou ságou Cizinka, která vyšla poprvé v roce 1991 a řada situací či motivů se skutečně objevuje v obou dílech.

Písařka ze Sieny je román určený všem milovníkům historických příběhů ve kterých nechybí osudová láska ani pořádná dávka napětí a poznávání života běžných obyvatel města.

san-biagio-3112896_1920.jpg

Tento příběh naprosto dokonale splňuje vše, co od historického románů očekávám a navíc nás zavádí do prostředí písařských dílen v klášterech, což jsou místa, která mne velice zajímají.


Není asi třeba dodávat, že Písařku hodnotím na 100% a vřele vám ji doporučuji k přečtení.

1 komentář: „ M. R. Winawer – Písařka ze Sieny“

  1. Pěkná recenze, hodně lidí knihu přirovnává k Cizince, kterou naprosto miluju. Písařku jsem zatím nečetla, ale rozhodně plánuju.. 🙂 takž jsem ráda, že ji hodnotíš tak pozitivně. 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s