Literární kavárna, Romantické příběhy

Výprava za knihami z druhé ruky

Krásný den, v dnešním článku bych se chtěla věnovat místům, kde nakupuji či sháním knížky. Tedy přesněji řečeno, kde pátrám po knížkách, které už běžná knihkupectví nenabízejí ve svém sortimentu.

de501-library-1124718_1920

Věřím, že každý člověk se někdy setkal s tím, že hledal a potřeboval nějakou knihu a za žádných okolností ji nemohl nikde objevit. Nemusíte být ani vášnivý čtenář, stačí „jen“ středoškolský student a najednou skládáte maturitu v hledání deset až patnáct let staré učebnice v co nejkratším čase.

karvina-interier.jpg

Dříve by mne asi nenapadl způsob pátrání po knížkách více řešit, protože každý to přeci na internetu někde najde, to není nic těžkého. Z tohoto velkého omylu mne před časem vyvedla kamarádka, s níž jsme se nedávno bavily o shánění naučných knih. Poměrně běžný rozhovor skončil značným překvapením na obou stranách. To pramenilo především z faktu, že stačilo několik minut a kniha, kterou nemohla dlouhé měsíce sehnat, se podařilo najít hned v několika vydání.

Až po této debatě jsem si uvědomila, že by o tipy, kde hledat již nevydávané tituly mohlo mít zájem více lidí. A z nápadu byl už jen malý krůček k tomuto článku.

Přeji příjemné počtení.

7

Databáze knih

Prvním místem, kam doporučuji zajít, je Databáze knih a její bazárek. Pokud hledáte knihy z druhé ruky na tomto portále, je to velice snadné. Stačí si nalézt stránku knížky, kterou sháníte a hned vidíte jestli ji nějaký čtenář nabízí nebo naopak shání. Zároveň lze zjistit i jaká hodnocení dostal prodávající od dalších lidí, kteří u něj nakoupili.

c

Je dobré si uvědomit, že ne všichni prodávající jsou spolehliví a tak vřele doporučuji jistou obezřetnost při prodeji i nákupu knížek – není výjimkou, kdy prodejce se vám vůbec neozve nebo nabízí již prodanou knihu.

Ale na druhou stranu musím zaklepat, protože za posledních několik let, kdy knížky často kupuji přes Databázi jsem s prodávajícími i kupujícími měla, až na několik výjimek, velice příjemné zkušenosti.

4

Trh knih

Dalším místem, kde lze objevit zapomenuté knížky jsou stránky projektu Trh knih.cz. Knihu i případné prodejce je zde možné naleznout podobně, jako na Databázi knih.

Jako velkou výhodu vnímám, že projekt chrání zájmy obou stran. Obchod funguje na principu, že vy jako kupující zakoupíte a zaplatíte nákup jako v běžném obchodě. Vaše zaplacená částka zůstává na účtu Trhu knih a prodávající nejprve musí zadat podací číslo zásilky, když knihu odešle, a peníze získá až ve chvíli, kdy vy (jako kupující) potvrdíte její převzetí. Tím se značně eliminuje možnost podvodu a snahy okrást druhou stranu.

Daň za tuto formu bezpečnosti si projekt vybírá ve formě 15% provize od prodávajícího, kterou si nechává.

Nevýhodou Trhu knih je podstatně menší nabídka knih, než třeba na Databázi knih, protože se zatím mnoho uživatelů nenaučilo s tímto projektem pracovat, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že knih je tu čím dál více.

Trh knih mohu vřele doporučit k vyzkoušení, nejen pro svoji bezpečnost, ale i jednoduchý systém nákupu, kde je omezena osobní komunikace mezi stranami na minimum a je to podstatně příjemnější a pohodlnější, než někdy poměrně zdlouhavé jednání a psaní, které je nutné třeba na Databázi knih.

3

Můj antikvariát

Dalším velice zajímavým místem, kde je možné narazit na jinde nesehnatelné knihy je portál Můj antikvariát. Tento projekt sdružuje řadu českých antikvariátů a umožňuje jejich prohledávání v rámci jednoho vyhledávacího pole. Prostě „jen“ zadáte název a v ideálním případě vám to nabídne hned několik možností, kde si knihu můžete zakoupit, stačí jen kliknout a ocitnete se přímo na stránkách konkrétního antikvariátu.

Upřímně musím říci, že náročnost hledání se odvíjí od toho, o jak častý název či jméno autora se jedná. Může se vám stát, že knihu najdete na první pokus a ještě budete mít více možností na výběr, na druhou stranu se vám také může stát, že jedno políčko vaší knihy budete hledat ve smršti dalších knížek s podobným názvem nebo autorem.

Ovšem Můj antikvariát je rozhodně web, který stojí za vaši pozornost, když hledáte nějakou knihu, protože než normální člověk vůbec zjistí, že řada antikvariátů vůbec existuje, už si knížku na tomto webu najde a v příslušném antikvariátu i najde.

ab4ca-books-1163695_1920

Pokud by vám tento výčet nestačil, pak bych měla ještě tip na bazárek na Československé bibliografické databázi, kde je menší výběr, než na známější Databázi knih a pravděpodobně to na obou bazárcích funguje na stejném principu, ale bohužel s Čbdb zatím nemám žádnou zkušenost.

Další a poměrně populární je možnost hledání a prodávání knih přes nejrůznější bazary knih na Facebooku. K této variantě jsem poměrně skeptická, protože je zde asi největší možnost, že naletíte nějakému podvodníkovi, i když je možné, že i zde narazíte na férového a poctivého prodejce.

stažený soubor

A to je pro dnešek již opravdu vše. Doufám, že vás článek zaujal a budu se těšit na vaše tipy, kde nakupujete knihy z druhé ruky vy.

Přeji krásný den a příjemnou zábavu ve společnosti zajímavé knihy.

1 komentář: „Výprava za knihami z druhé ruky“

  1. Opět se mi potvrdilo, že setkání s každým člověkem má v životě svůj smysl. Tři roky poptávám na nejrůznějších webech knihu pro svého otce. A díky tvému příspěvku ji dnes na muj-antikvariat.cz, o jehož existenci jsem doposud neměl tušení, objevil! Díky moc, Klárko!
    Jinak, hledávám (a občas i nacházím) na http://www.antikvariat-5D.cz

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s