Recenze, Romantické příběhy

Katarína Gillerová – Zvláštní příběh

V novém románu Kataríny Gillerové se seznámíme s osudy několika mladých žen z Bratislavy. Všechny spojuje touha po šťastném a naplněném životě a také překážkách, které pro něj musí podstoupit.
9f169-zvlastni_pribeh
Zvláštní příběh vypráví o mladé Karolíně, která žije se svou rodinou v Bratislavě. Čtenář se dozvídá podrobnosti nejen ze života hlavní hrdinky, ale také její matky a dvou sester – Karin a Kateřiny. Všechny čtyři ženy spojuje touha a hledání smysluplného a šťastného života po boku milujícího partnera, což není úplně ten nejsnadnější životní cíl.
Autorkou tohoto nového románu, který vydalo v roce 2017 nakladatelství Motto, je slovenská spisovatelka Katarína Gillerová. Jedná se o poměrně známou spisovatelku, jež bývá označována za slovenskou Danielle Steel.
Zvláštní příběh je knihou, která dokáže čtenáře poměrně značně překvapit. Ač se na první pohled může zdát, že se jedná o lehký a jednoduchý romantický příběh, a obálka tomuto tvrzení dosti nahrává, lze s čistým svědomím říci, že tomu tak rozhodně není. Autorka v knize rozpoutala doslova smršť spletitých a téměř neuvěřitelných příběhů, které dohromady tvoří klubko neuspořádaných pocitů a malých osobních tragédií, které dokáží čtenáři pořádně zamotat hlavu.
Setkáváme se s příběhem, který na českou knižní scénu přináší jistý paradox dnešní doby. Tímto paradoxem je pro mne fakt, že se jedná o překladovou literaturu, byť je přeložena z jazyka, jemuž převážná většina čtenářů rozumí – ze slovenštiny. Ač se jistě nejedná o první ani poslední takto přeloženou knihu, myslím, že to dokáže řadu nepozornějších čtenářů zmást, protože namísto očekávaného zahraničního románu se najednou ocitne v sousední Bratislavě.
Kniha se značně odlišuje od dalších románů pro ženy svým jedinečným propojením více žánrů. V příběhu lze nalézt nejen romantické prvky, ale také složité osudy a psychické problémy některých postav, které jsou charakterističtější spíše pro psychologické romány. Další zvláštností je i pozvolné a napínavé rozplétání jednotlivých příběhů jenž zabraňují čtenáři odhadnout závěr.
Zvláštní příběh  se značně odlišuje od dalších románů pro ženy svým jedinečným propojením více žánrů.
Za hlavní nedostatek tohoto románu lze považovat čtivost a především přehlednost příběhu. Přestože je kniha napsána poměrně lehkým a příjemným jazykem, nečte se nijak snadno. Dle mého názoru je to způsobeno tím, že autorka bez jakéhokoliv upozornění nebo grafického odlišení přeskakuje mezi časovými rovinami. Tyto změny probíhají nejen mezi dvěma kapitolami, ale bohužel i mezi dvěma sousedními odstavci.
Kupříkladu se v na jednom místě mluví o plánovaném odjezdu hlavní hrdinky do Londýna a v další kapitole již sledujeme první okamžiky po příletu, to by sice nebylo nic divného, kdyby se plánování nekonalo v současnosti a popis prvních měsíců nepopisoval situaci odehrávající se před zhruba před dvěma lety. V tomto okamžiku pravděpodobně dojde k přemýšlení o duševním zdraví svém i autorčině.
Zvláštní příběh je knihou, která zcela jistě osloví čtenáře románů pro ženy, i když se v tomto případě rozhodně nejedná o jednoduchý román u kterého nemusí přemýšlet, protože již zmíněné prolínání časových rovin vyžaduje čtenářovu zvýšenou pozornost. Tento román je určen i pro ty, kteří o romantické příběhy příliš nestojí, jelikož se nejedná o snadno předvídatelný děj a autorka dovedně zamotává osudy až do naprostého závěru.
Zvláštní příběh bych ohodnotila na 80%, protože sice má své drobné mouchy, ale rozhodně stojí za pozornost a přečtení.
 💛💛💛💛
Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

1 komentář: „Katarína Gillerová – Zvláštní příběh“

  1. Pěkná recenze 🙂 kniha nevypadá špatně. A po zklamání, které mi přivodilo Všechno nebo nic, se hodí jako ověření, že ne všechny slovenské autorky píšou takhle. :))

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s