Recenze, Romantické příběhy

Lenka Požárová – Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice

💔
Román Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice vypráví příběh čtyřicátnice Nely, která se vydává na cestu do Střední Ameriky ve společnosti charismatického obchodníka s kávou Fernanda. Společně se vydávají za objevováním kulinářských i kulturních skvostů Panamy a Hondurasu, při kterém je potká řada dobrodružství.
💔
Autorkou knihy je známá česká spisovatelka Lenka Požárová, kterou mohou čtenáři znát z řady kuchařek. Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice je autorčinou prvotinou na poli beletristických románů, v níž vypráví někdy sotva uvěřitelné okamžiky z osobního života.
Tento román je napsán velice jednoduchým jazykem i slohovým stylem. Ač po jazykové stránce se kniha může číst velice snadno, náročnějším či zdatnějším čtenářům může značně zkomplikovat život styl, kterým autorka píše. Po slohové stránce je příběh napsán někde na hraně líčení, vyprávění a popisu.
Knize značně chybí gradace příběhu a výraznější zápletka. Příběh se skládá spíše z nahodilých situací a popisů, které však čtenáře dokáží spíše znudit či zmást, než navnadit k dalšímu čtení. Celkově lze nalézt v románu velké množství pasáží, které připomínají svým stylem vyprávění spíše práci studentů ze školních lavic, než dílo od autorky několika knížek.
Jako bonus lze navíc v knize nalézt řadu snadno viditelných gramatických chyb či možná překlepů, které v např. v nadpisem nutí čtenáře pochybovat od dovednostech korektora.
Pro řadu čtenářů bude zřejmě i těžko překonatelná rozporuplnost charakteru a jednání hlavní postavy. Nela v jedné větě říká, že Fernanda nemůže vystát, nezajímá ji, a hned v následujícím odstavci sledujeme její velice peprné pocity se kterými vyjadřuje své sympatie a touhu po něm a v tomto duchu se nese celá kniha. Autorka své názory a pocity mění z minuty na minutu 180 stupňů bez závažnějšího důvodu, až se zdá příběh poměrně nereálný.
Ač se to nemusí zdát, kniha má i své kladné stránky, například poměrně podrobný popis kuchyně Střední Ameriky, pěstování kávy a také tamní kultury. Na příběhu je velice dobře poznat, že objevování nového jídla i kultur je autorčinou velkou vášní, kterou umí předat ostatním, i když možná spíše ve faktografických knihách než v beletrii.
💔
Musím říci, že už dlouho jsem nebyla z knihy tak zklamaná a rozpolcená jako z Muže s vůní kávy, ženy s vůní skořice. Tuto knihu jsem objevila při přípravě jednoho z budoucích článků Na vlně romantiky a těšila jsem se na romantický příběh plný receptů, cestování a okouzlujících hlavních hrdinů ve stylu Harlequin. Tedy ne že bych tento žánr nějak výrazně vyhledávala, ale přeci jen romantický příběh o vaření a cestování k tomuto stylu svádí. 
 
Příběh jsem si vybrala právě pro předpoklad, že se bude jednat o odpočinkovou knihu, která rychle uteče. Bohužel se ke mne dostal příběh, u něhož jsem již od první třetiny zatínala zuby a nedočkavě odpočítávala stránky, které zbývaly ke konci s tím, že jsem nechtěla odložit knihu nedočtenou, už pro ten zlomek naděje, že závěr knihy bude lepší, což se opravdu nestalo.
💔
Tuto knihu bych ohodnotila za dvě, protože se sice nejedná o úplný odpad, ale přeci jen je zde promrhaný ohromný potenciál, který kniha mohla mít, možná, kdyby ji napsal někdo jiný.

 

💛💛
 

1 komentář: „Lenka Požárová – Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice“

  1. Knihu jsem nečetla, ale podle tvého popisu mi to prijde jako velká škoda. Námět by byl dobrý a potencial obrovský. I obalku ma knizka krásnou, ale co s tím, když vnitřek nestojí za moc 😦 Nemam ráda dočítání knížek ktere mě úplně nezaujmou. Říkám si, že bych už mohla být zanořená v něčem napinavem a tady ztrácím čas.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s