knižní tag, Literární kavárna, Romantické příběhy

Měsíce v roce

Tento tag jsem objevila v létě na blogu Yours fantasy, a nějak jsem nedokázala odolat jeho sepsání. Ač jsem se na něj chystala poměrně dlouho, myslím, že tato doba, kdy většina z nás přemýšlí o uplynulém roce, je pro jeho vydání ta nejlepší.
A jaké jsou vaše knižní měsíce?
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Leden
Začátek nového roku. Spousta lidí si dává předsevzetí a plánuje, jak by jejich rok měl vypadat. Která kniha ilustruje váš rok či vaši ideální představu?
Pro tento čas bych asi vybrala ne takové tři „Bible“, podle kterých se snažím vést svůj život. Nejprve bych zmínila opravdu Bibli a knížku Milované princezně – Milostné dopisy od tvého Krále. Mou ideální představou je, abych se dokázala rozhodovat podle „pravd“, které jsou zde uvedeny, a hlavně abych nad nimi při rozhodování nepochybovala. Tou třetí knihou je román Zdivočelá země/Aukce, protože bych si (a nejen sobě) připomínat, jak důležitá je svoboda a jak zlá a těžko změnitelná může být situace v naší zemi, protože bohužel k tomu poměrně rychle opět směřujeme.

 

Únor
Trochu klišé, ale únor už je zkrátka spojen s láskou. Představte si, že na svatého Valentýna vám nezbývá nic jiného, než si o romantickém zážitku přečíst. Jakou knihu si vyberete?
Co může být těžší, než po čtenářce romantických knih vybrat jen jednu knihu o lásce, že. Asi bych sáhla po nějakém ze starších románů od Petry Martiškové (třeba Tanec v srdci) nebo historický román Nečekaně vévodkyní, které mají překvapivé grady a slovní krásné slovní přestřelky.
 
Březen
Měsíc čtenářů! Vybavíte si knihu, která oslavuje knihomoly a čtení?
Rozhodně příběh Levandulový pokoj a jeho pojízdná literární lékárna. Je dobré neustále upozorňovat na to, že knihy umí mimo jiné i léčit nemocnou duši, protože na to řada lidí čím dál více zapomíná…
 
Duben
Apríl! Smích je pro nás všechny zdravý, že? U jaké knihy jste se museli pořád smát?
Z takové klasiky bych si vybrala Vodácké knihy od Zdeňka Šmída na kterých jsem vyrostla. V poslední době jsem se pořádně škodolibě zasmála u knihy Ze zápisníku námořníka, která je sice zvláštní, ale rozhodně zvedne náladu a pobaví.
 
Květen
Teď trochu na vážnou notu. V květnu v Evropě skončila 2. světová válka. Jelikož je dobré si dějinné události připomínat a snažit se poučit z našich chyb, vyberte knihu s válečnou tématikou.
Najít knihu s válečnou tématikou je pro mne sice velkým oříškem, protože těmto knížkám se snažím vyhýbat velkým obloukem. Přesto bych si asi vybrala Útočiště od Corrie ten Boom, protože nejen druhá světová, ale především holocaust je nutný si připomínat. A tato křesťanská kniha o nelegální činnosti i koncentračních táborech zvládne připomenout oboje.
 
Červen
Láska je láska! #lovewins Kniha, která se dotýká LGBTQ tématiky.
Tak tuto tématiku opravdu nevyhledávám a ani jsem asi vědomě nečetla nic s hlavním námětem týkajícím se homosexuality. Ale je pravda, že v některých knihách se toto téma objevuje alespoň okrajově. Jedním z příkladů z poslední doby je série o Šťastných lidech – Šťastní lidé čtou a pijou kávu a Šťastní lidé mají snadný život, kde nejlepší přítel hlavní hrdinky je gay.
Červenec
Teď trochu letně! Na kterou knihu si jako první vzpomeneš, když se řekne zmrzlina?
Kniha, kterou jsem prozatím sice nečetla, ale už poměrně dlouho čeká v domácí knihovně až bude trochu více času – kniha Piknik v Provence. Podle anotace by se hlavní hrdinka měla věnovat svému zmrzlinářství a vytvářet neobvyklé příchutě.
 
Srpen
Oslavme diverzitu! Vyberte knihu, která se zabývá kulturou a tradicemi, které se liší od těch vašich. Knihu, kde mají postavy jinou barvu kůže než vy.
Zde je výběr velmi lehký – zařadila bych knihy Tajná dcera a Zlatý syn, které se obě věnují životu a kultuře v Indii. Kromě toho je tato kultura dána do porovnání se západním světem, protože vždy nějaká postava s sebou přináší americký pohled a kulturu.
Září
2. září roku 1973 zemřel J. R. R. Tolkien. To sice není moc šťastná událost, ale pojďme na jeho počest září jmenovat měsícem fantasy! Vaše oblíbená fantasy kniha či váš oblíbený autor fantasy.
Mou velice oblíbenou sérií tohoto žánru je sice Harry Potter, ale ráda se vrátím i příběhům o Sukubě nebo Pokrevních poutech. Ve všech třech případech jsou to série, které se něčím odlišují a světy v nich jsou precizně a důkladně promyšlené. I když je pravda, že u Sukuby a Pokrevních pout mám ráda především ten romantických nádech.

 

Říjen
V říjnu nám vznikl samostatný československý stát. Jaká je vaše oblíbená kniha od českého či slovenského autora?
K českým autorů se vracím velice ráda a je pro mne poměrně těžké. Asi zvolím kompromis a připomenu hned tři autory k jejichž knížkám se často vracím. Jednak je to Zdivočelá země/Aukce od Jiřího Stránského, dále třídílná série od Blanky Chlupové (Prázdniny na vodě, …) a nakonec mladý nadějný cestovatel Ladislav Zibura.
Listopad
V listopadu se oslavuje studenstvo. Jaká je vaše oblíbená knižní školní instituce?
Kromě již zmiňovaného Harryho Pottera nebo gymnázia z Prázdnin na vodě bych zmínila jednu ryze českou klasiku. Onou knihou je Filosofská historie od Aloise Jiráska, protože ač klasika, přesto nádherná kniha o síle studentů, kterou bychom si i dnes měli připomínat. A z novějších příběhů bych vybrala sérii Láska podle Shakespeara, protože takového profesora, jakým je Daniel by chtěla asi každá studentka.
Prosinec
Co jiného se hodí k prosinci než kniha s vánoční tématikou?
S vánoční tématikou mám přichystané hned dvě knihy, které bych si chtěla přečíst –  romantiku Vánoce po francouzsku od Fiony Valpy. Druhou knihou je Dobrá zpráva o velké radosti – Denní čtení pro adventní čas, křesťanská kniha, která pomocí krátkých zamyšlení provází jedním z nejdůležitějších svátků v roce – Adventem a dobou narození Ježíše Krista.

2 komentáře: „Měsíce v roce“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s