Recenze, Romantické příběhy

Petra Martišková – Útěk za láskou

d7cfc-p9788075434166-utek-za-laskou_200_311_1055488

💕
„Mít za otce slavného herce není žádný med. Kvůli fanatikovi, který rodině vyhrožuje, musí Emma opustit své kamarády i školu a prchnout tisíce kilometrů daleko. To, co se zprvu jevilo jako nejhorší noční můra, je to nejlepší, co ji mohlo potkat. V Bostonu se totiž seznámí s Natem, nejkrásnějším klukem, jakého kdy viděla. Kdo je Nat doopravdy, Emma zatím netuší.“ 

💕
 
Jak je již autorčiným dobrým zvykem, i tento román rychle utíká a velmi snadno se čte. Rychlost umocňují i slovní přestřelky hlavní hrdinky s okolím.
Hlavní hrdinkou příběhu je maturantka Ema, která z ničeho nic musí změnit svůj život a odjet za matkou do Ameriky, protože se jí někdo snaží zabít. Během útěku stále trénuje na prestižní závod v parkuru, který se má konat za několik týdnů. V Americe se setkává s tajemným mládencem Natem, který se drží na okraji kolektivu a na svůj věk se chová velice dospěle, obzvláště oproti stejně staré Emě.
Útěk za láskou je myslím velice povedeným zástupcem dívčích románů a tedy i velmi populárního žánru young-adult. s tímto žánrem je spojena řada charakteristických rysů, které se mohou staršímu čtenáři jevit jako výrazné nedostatky. Příkladem je třeba dětinské a pubertální chování hlavní postavy Emy, „nepřekonatelné“ problémy s rodiči nebo značná předvídatelnost a naivita hlavní zápletky v příběhu. Na druhou stranu si tito čtenáři mohou alespoň u příběhu krásně odpočinout, protože kniha nevyžaduje výraznější soustředění, a zavzpomínat na svá středoškolská léta a letní lásky.
Ač kniha splňuje vše, co by ideální román pro dívky měl mít, přesto bych měla jednu drobnou výhradu – a tou je mírná nereálnost příběhu, protože přeci jen pokud si poskládám jednotlivé situace z románu vedle sebe, připadá mi to spíše, jako vymyšlená pohádka, než uvěřitelný příběh.
Avšak tento drobný nedostatek lze knize jistě snadno odpustit, protože Petra Martišková je přeci jen jednou z nejlepších (a možná dokonce opravdu nejlepší) českých autorek dívčích románů.
 
💕
Na další knihu této spisovatelky jsem se velmi těšila, protože jsem již řadu let hrdou fanynkou jejích příběhů. A po přečtení musím říci, že mám značně rozporuplné pocity.
Na jednu stranu se opět ukázal příjemný a čtivý styl, který autorka ve svých knihách používá, a který je v Čechách poměrně unikátní (zvláště trefnými slovními přestřelkami mezi hlavními hrdiny). Na druhou stranu mne ale poměrně zklamala zápletka i téma. Předešlé knihy od autorky (např. můj oblíbený Tanec v srdci) byly vždy tvořeny situacemi ze života a popisovaly okamžiky se kterými se dospívající dívky opravdu mohou setkat.
Útěk za láskou mi však více než reálný příběh připomíná „umělé“ romány a filmy pro dospívajících, které k nám čím dál více přicházejí z anglicky mluvících zemí a které jsou mezi mladými lidmi velmi oblíbené. I když je pravda, že už se nedokáži zařadit mezi cílovou skupinu, a tak mi jisté kouzlo knihy možná uniká.
I přes mé výhrady však knížka hrdě spočívá v knihovně vedle ostatních autorčiných knížek a už teď se těším na její další knihy.
💕
 
Bohužel u této knihy mi „něco“ chybělo, oproti dalším dílům Petry Martiškové, a tak jsem nucena dát „pouze“ za čtyři. Přesto však tuto i všechny další knihy vřele doporučuji, protože pro mne je tato autorka jedna z nejlepších ve svém žánru u nás.
 
💛💛💛💛
 
 

1 komentář: „Petra Martišková – Útěk za láskou“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s