Recenze, Romantické příběhy

Agnes Martin-Lugand – Šťastní lidé mají snadný život

29868-sta25c525been25c325bd2bsoubor2b252812529

💔

„Další osud hrdinky autorčiny úspěšné knihy Šťastní lidé čtou a pijou kávu Po návratu z Irska je Diane pevně rozhodnutá začít nový život v Paříži. S pomocí svého přítele Felixe se vrhne do práce ve své kavárně „Šťastní lidé čtou a pijou kávu“ a v tomto klidném přístavu potká jednoho dne Oliviera. Je milý, pozorný a hlavně chápe, že už žádné další děti nechce. Nemůže se totiž vzpamatovat ze ztráty své dcery. Když už si myslí, že její život poplyne v tomto klidném řečišti, dojde k události, která zbourá všechny její jistoty, za něž tolik bojovala. Bude mít dost odvahy, aby se vydala jinou cestou?“ 

 
💔

Šťastní lidé mají snadný život je opět kniha, která čtenáře dovede pořádně zmást a to nejen obálkou a názvem, ale také příběhem. I když, co bychom se po zkušenosti s prvním dílem o Šťastných lidech divili, že? Příběh je napsán velice čtivým za poutavým způsobem, díky kterému čtení rychle ubíhá.
Hlavní hrdinka Diane se po návratu z Irska stará o svou kavárnu a seznamuje se z novým přítelem Oliverem. Oproti předchozímu dílu je u Diane vidět velký posun v přístupu k životu. Místo ženy, která se snaží pouze přežívat a truchlit za své nejbližší, se setkáváme s člověkem snažícím se najít znovu štěstí a pohodu ve svém životě. V románu se setkáváme s řadou situací, které by ji dokázaly dříve dostat na kolena, ale Diane je vyřeší a překoná s překvapivou lehkostí, jako by si už uvědomila, že staré rány nezmizí, ale je možné s nimi bojovat a překonávat je. Kromě staré známe Diane se setkáváme i s tajemným a zlomeným Edwardem, který se stará o malého syna, a s urputností i bezmocí sobě vlastní bojuje se svými dřívějšími zraněními na duši. Jako protiklad těchto zlomených lidí se pak jeví Dianin nový přítel Olivier, který se stává její oporou, a to i přesto, že za sebou nemá žádné tragické zkušenosti.
Hlavním pozitivem knihy je její poměrně netradiční námět týkající se ženy, která se vyrovnává se smrtí dítěte. Autorka pod obálkou sladkého romantického příběhu skryla poměrně těžký psychologický román ve kterém se dotýká nejen smrti dítěte a manžela, ale také náhlé smrtelné nemoci u blízkého člověka nebo smrti matky u malého chlapce. Tyto tragédie jsou sami o sobě velice citlivé a těžké, a to nepočítáme řadu psychických traumat a potíží s nimi souvisejících. A to je myslím hlavní klad tohoto příběhu, protože se nezaměřuje jen na tragédie, ale také na možnosti, jak pomoci dotčeným lidem se dostat zpět. Ohromující na stylu psaní je autorčin takt, se kterým se poměrně citlivě dotýká témat, a to natolik, že kniha nezraňuje.
Opět i u této knihy je jistým záporem příklon a tím pádem do jisté míry i podpora závislostí. Je sice pravda, že nikdy nevíme, jak bychom se zachovali v situaci do které se dostali naši hrdinové, ale přesto není úplně vhodné ukazovat, že jedinou možností řešení problému jsou návykové látky. Hlavní postavy v knize asi nenajdete v situaci, kdy by neměli po ruce cigaretu, alkohol nebo alespoň kávu. Káva nebo nějaký ten tvrdý alkohol není až tak do nebe volající, ale neustálá přítomnost cigarety je mírně diskutabilní. I když je pravda, že tento nedostatek je asi hodně subjektivní, protože mě jako zarytému nekuřákovi je představa cigarety v ruce silně proti srsti, ale na druhou stranu si myslím, že to mnoha čtenářům přijde naprosto normální a v pořádku.
Knihu lze doporučit čtenářů, kteří mají rádi romantické a oddechové romány, ale nevadí jim trochu psychologická zápletka. Zároveň je to ale i příběh, který by mohl oslovit lidi, kteří mají rádi smutné, pohnuté a pošmourné romány, které se silně dotýkají psychologických témat jako je smrt blízkého člověka apod.

 

💔

 

Je pravda, že i tato kniha mne značně zmátla svou pozitivní obálkou i názvem, ale přeci jen jsem již na to trochu byla připravená po přečtení prvního dílu. A musím říci, že se mi líbila podstatně více, než předchozí kniha. Konečně jsem u hlavní hrdinky viděla trochu více pozitivního myšlení a chuti se s věcmi poprat. Ač se knížka dotýká podobně těžkých témat, jako předchozí román, překvapivě na mne působila podstatně světleji a radostněji, takže obsažené tragédie se daly snáze překonat.

 

Stále si myslím, že je to velice netradiční román, který boří hranice mezi žánry a kombinuje rodinné tragédie natolik překvapivě, ale přeci reálně, že lze před autorkou jen smeknout pomyslný klobouk, protože takové dílo se jen tak nevidí.

A také pořád mne dokáže v příběhu vytočit doběla neustálá přítomnost cigarety v ruce hlavních hrdinů, protože to jako nekuřačka opravdu ze srdce nenávidím i v normálním životě, natož v knížkách.

 

💔

 

Ač mám k příběhu své drobné osobní výhrady, přesto je to kniha, kterou bych doporučila každému čtenáři. A to překvapivě i tomu, který nemá rád romantické příběhy.

 

💛💛💛💛

2 komentáře: „Agnes Martin-Lugand – Šťastní lidé mají snadný život“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s