Recenze, Romantické příběhy

Salma Blanco – Město naděje

big_mesto-nadeje-wO2-349371.jpg

💕
V době, kdy tak mnoho lidí hledalo na Západě své štěstí a nový život, přijíždí do Hopetown mladá dáma Maud O´Connorsová, a šerif brzy pozná, že se ta žena netouží ohlížet zpět.
Usadila se v osamělém domě za městem, s nikým se nechce vídat, odmítá návštěvy.
Jaká tajemství spolu s ní přišla do poklidného Hopetown?
Odhalí šerif Petterson její tajemství a přinese mu to klid?

💕
Město naděje je napsáno velice čtivým způsobem, který dokáže čtenáře velice snadno vtáhnout do děje a netrpělivě očekávat odhalení tajemství hlavní hrdinky. Jistou zvláštností knihy je jazyk, protože ač se jedná o historický western odehrávající se v 19. století, neobjevují se v příběhu žádné archaismy. Naopak je román napsaný svižným stylem, ve kterém se neobjevují zbytečné či umělé archaické fráze, které by se čtenáři obtížněji četly a působily by nepatřičně.
Hlavní hrdinkou je mladá a tajemná žena Maud, která do malého městečka utíká před dřívějším životem. Asi nejvýstižnější vlastností, kterou lze Maud charakterizovat, je odvaha a silná vůle bez které by tak snadno nedokázala změnit svůj život a odstěhovat se na farmu na Americkém západě, kde na osamělou ženu čeká řada nepříjemností i nebezpečí. Podobnými vlastnostmi je obdarován i šerif Dag, který se jako správný gentleman o osamělou ženu stará a ochraňuje ji.
Město naděje je příběhem, který v sobě propojuje hned několik žánrů. Díky místu konání – západu USA – jej lze označit jako western, dobou – cca 19. stoletím – jakou historický román, protože zde nalezneme řadu informací o životě a zvyklostech obyvatel malého městečka, a hlavním tématem – láskou a přitažlivostí mezi hlavními postavami do románů pro ženy, téměř na hranici příběhů z edice Harlequin.
Již tato kombinace žánrů s sebou nese řadu kladů i záporů příběhu, takže záleží na tom, jestli čtenář patří k zastáncům či odpůrcům podobných románů. Obecně se dá říci, že se jedná o poměrně jednoduchý, předvídatelný příběh, u kterého není nutné příliš přemýšlet, takže se ideálně hodí ke chvilce odpočinku. Zároveň je to román doslova nabitý jiskřením, těžce zatajovanou láskou a přitažlivostí.
Jako značný klad Města naděje považuji to, že i když některé věci si i méně pozorný čtenář dokáže odvodit poměrně brzy, přesto dokáže autorka odhalovat tajemství postupně a udržovat čtenáře v napětí. Ať už tím, že ve chvíli, kdy si myslíte, že je již na další stránce sladký závěr, rozpoutá se v knize další zápletka, kterou byste rozhodně nečekali. Dalším příkladem gradace a napínavosti příběhu je i fakt, že čtenář dochází na kloub Maudině tajemství až společně s Dagem, a neví jej již od počátku knihy, jak bývá v u podobných zápletek zvykem.
Oproti tomu za drobný nedostatek lze označit fakt, že ač je román představován čtenáři jako romantický western, nalézá se zde více romantiky než situací z Amerického západu. Na čtenáře, který má rád např. divoké přestřelky, popis života na rančích atd., může příběh působit spíše jako romantika ve westernových kulisách, protože autorka se zde věnuje hlavně hlavním hrdinům a popis okolí trochu opomíjí.
Město naděje je lehký romantický příběh, který bych ráda doporučila především čtenářům, kteří mají rádi odpočinkové romány plně lásky a jiskření. Oproti tomu bych jej rozhodně nedoporučila těm, kteří mají rádi tajuplné a nepředvídatelné konce, byť i tento příběh v závěru velmi překvapí.
💕
Musím říci, že k této knize jsem přistupovala poměrně s nedůvěrou, protože klasické westerny nemám ráda, a tak jsem se bála, jestli to bude příběh opravdu pro mne.
Ale přišla jsem na to, že někdy na čtenářský instinkt není radno spoléhat, protože Město naděje mne velice mile překvapilo. Nejen, že se jednalo o styl romantického příběhu, který mám ráda – tedy nechybí v něm jiskření a touha, ale zároveň není jednoduchý a si v něm dokáži nalézt hlubší myšlenky. Asi největším překvapením pro mne bylo rozuzlení Maudina příběhu, který se naprosto vymyká „klasickým“ tajemstvím, které se v podobných románech objevují.
Kromě příběhu Maud mne zaujal i autorčin styl vyprávění, při kterém se věnovala čistě hlavním postavám a pokud se přeci jen nějaké vedlejší postavy objevily, byly popsány velice stručně. U jiného příběhu bych asi měla pocit, že „něco“ románu chybí, protože více postav často znamená i bohatší děj. Každopádně u Města naděje dokázala autorka napsat příběh tak, že více postav by bylo naopak na škodu.
💕
Myslím, že mohu s čistým svědomím román doporučit všem k přečtení a těším se na další autorčiny knihy, protože to rozhodně stojí za to a je to nezapomenutelný příběh…
 
💛💛💛💛💛
 
Na závěr bych chtěla velice poděkovat autorce za poskytnutí recenzního výtisku.
 
Knihu je možné zakoupit na stránkách KKnihy.cz
 
 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s