knižní tag, Literární kavárna, Romantické příběhy

Červencové kniholéto trochu jinak č. 2

Tento tag pochází od Narcisky a byl původně plánován, jako instagramová výzva, ale asi bych to nebyla já, abych si výzvu trochu přizpůsobila, protože dostatek knížek má knihovnička neobsahuje, ale tahle výzva byla natolik zajímavá, že jsem prostě nemohla odolat.
A musím říci, že se mi při jejím plnění hodně zapotily mozkové závity.
A jaké je vaše kniholéto?
Těším se na vaše postřehy…

16. Barva písku
Při představě písku mne napadá kniha Ostrovy splněných snů, která vyšla v nakladatelství Harlequin. Písek je pro mne spojený s mořem, létem, romantikou a dovolenými v exotických krajinách. A to vše lze nalézt uvnitř této knížky.

 

17. #shelfie

Tak tady vám představuji Tatafu hrdého maskota tohoto blogu. Tatafa vychází z krásného jména Matěj nebo také Matýsek, kterým se pyšní náš osmiletý pejsek. Ostatně máme spolu mnoho společného, protože co může být lepšího než dlouhé procházky a pak společné mazlení nad knížkou, že?
18. Zmrzlinové pokušení
Jednou z knih plných chuti zmrzliny by měla být knížka Piknik v Provence, který už poměrně dlouhou dobu čeká na polici až si jej budu mít čas přečíst. Zmrzlinu připomínají nejen pastelové barvy na obálce, ale také příběh, který by měl vyprávět o rodině, která ve Francii otevře zmrzlinářství.

19. Kniha a úsměv
Kniha, která vždy dovede vytvořit úsměv na tváři a zlepšit náladu? To dokáží asi jen série o malém Vaškovi z pera Marie Poledňákové. Ač příběh znám nazpaměť, přesto řada situací z knih i filmů dokáže povzbudit na duši i když mi není úplně do skoku.

20. Barva moře
Nejen barvu moře, ale dokonce samotného Oceánu ukrývá v sobě young adult román Siréna od Kiery Cass. Příběh vypráví o dívce, která musí sloužit Oceánu a vábit lidi ke skoku do moře.

21. Cesta do Itálie
Asi každému se při slově Itálie vybaví známé drama Romeo a Julie, což je myslím jedna z nejznámějších knih odehrávající se v této zajímavé a krásné zemi. Ale možné právě proto jsem si vybrala jiný příběh – Jíst meditovat milovat. Děj se sice odehrává na řadě míst a kontinentech, ale Itálie v něm má svou nezastupitelnou roli. Hlavní hrdinka se zde učí vychutnávat život i jídlo plnými doušky.

 

22. Kniha a příroda
V přírodě se sice odehrává mnoho knížek, ale v knihovně mám asi jen jedinou, která se jí věnuje hodně do hloubky. Je jí kniha Když šeptá listí, což je autobiografický román bioložky Hope Jahrenové. Tato vědkyně v knize kromě svého života popisuje i fungování a mechanismus, jak žijí rostliny a stromy.

23. #ontheroad
Na cestě, tak pod tímto označením mne napadá řada knížek – cestopisů. Třeba knížky z dospívání, kdy jsem moc ráda četla Leoše Šimánka a jeho cesty po Amerických kontinentech. Přesto pro dnešní čtenáře je v něčem příjemnější na čtení jiný spisovatel – Ladislav Zibura a jeho druhá kniha Pěšky mezi budhisty a komunisty, kde popisuje svou cestu z Nepálu až do Číny, kterou podnikl opravdu jen pěšky. Knížka má své kouzlo i díky autorově zajímavému humoru a nadhledu, kdy vás při čtení pobaví i jinak velice nepříjemná situace.

24. Letní lásky
Další velice oblíbené téma autorů romantických příběhů – letní lásky. Když se podíváme do Harlekýnek, tedy klasické červené knihovny, zjistíme že dvě třetiny knížek se věnují právě letní lásce. Já jsem si však vybrala knihu Léto na druhý pokus, kde kromě letní lásky nalezneme i vážnější téma, kterým je rakovina v posledním stádiu u otce hlavní hrdinky.

25. Melounové řádění
Lituji, čekají mě je asi jediná kniha, která se tématu „melounového řádění“ týká pouze po vnější stránce a ne obsahem. Když se podíváte na obálku je v jasných a zářivých barvách růžové, červené a zelené stejně, jako zmíněné melouny. Příběh přitom vypráví o podstatně nudnějším tématu, kterým je život jedné workoholičky a její cesta k novému životu a staronové lásce.

 

26. Kniha a OOTD
(outfit on the day)
Toto téma jsem si pojala, jako knihu, která obsahuje oděv na každý den. Slovo „oděv“ je spíše pomyslné, protože jsem si vybrala knihu Milované princezně, která nám může poradit, jak se každý den chovat. A mým snem je, abych se každý den dokázala zahalit do pláště moudrosti, která se skrývá v jednotlivých zamyšlení, a jednat podle nich bez ohledu na vnější svět.

 

27. Jednorožci a duha
Jednorožci a duha nebo také svět fantazie, v knižní tvorbě si sem dokáži zařadit, kromě dětských pohádek, příběhy a především kresby z projektu Obhajoba pastelky, který vede výtvarnice Marie Brožová. Ta ve svých dílech dokáže vytvořit svět, který si oblíbí nejen děti, ale i dospělí každého věku.

 

28. Cesta do Indie
Před cestou do Indie doporučuji si přečíst knihy Zlatý syn a Tajná dcera, které poměrně podrobně, ale přesto čtivě představují indickou kulturu a obyvatele ve srovnání s životem ve Spojených státech.

 

29. Barva plameňáků
Další knihou u které plaměňáky připomíná pouze obálka svými barvami, je kniha Zuzka tančí srdcem a duší. V netradiční bílé, fialkové a růžové lze opravdu místy naleznout odraz plameňáka. Příběh je však myslím o něco temperamentnější, než tito krásní ptáci – vypráví o mladé tanečnici latinsko-amerických tanců která se snaží najít tu pravou lásku i tanečníka.

 

30. Kniha a hudba
Trochu netradiční knihou, kde hlavní roli hraje nástroj, je Kabinet milostných dopisů. Tato knížka vypráví o mladé ženě, která se za druhé světové války skrývá v horách před nacisty. Pomocí své hry na violoncello předávala zprávy mezi lidmi v protinacistickém odporu.

 

31. Domov, sladký domov
Někoho možná překvapí tento výběr, přeci jen co má společného sladký domov s knihou pověstí pro děti, že? Odpověď je velice jednoduchá – mým domovem jsou Jižní Čechy, o kterých tato knížka poutavě vypráví. Po letech strávených mimo rodné město jsem zjistila, že mým domovem úplně není jen jedno městečko, ale že tam řadím velkou část kraje, kam se velice ráda vracím na výletech. Chtěj nechtěj tak krásná krajina jako u nás na „jihu“ se jen tak nenajde, takže by bylo škoda označit za domov jen malou část velkého ráje…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s