Recenze, Romantické příběhy

Katherine Luka – Lovec věna

cef41-big_lovec-vena-d7z-351426
💘
„Dva roky po konečné porážce Napoleona se panství Fallstone ocitne opět v krizi, a Fergusson Fleming, baron z Fallstone, hledá cestu, jak se z finančních problémů dostat. Madelyn je dívka z dobré rodiny, která si zakládá na rodinném jménu i společenských konvencích, ale rozhodne se dát lásce přednost před vším ostatním. Prchá z domu, aby se mohla vdát za tajného snoubence, ale svatba je jen začátek a před Madelyn náhle stojí otázka jak, a zda vůbec, dokáže žít s tím, koho si vzala.“

💘

 

Lovec věna je druhým románem české autorky píšící pod pseudonymem Katherine Luka. Jak již název naznačuje, jedná se o historický román pro ženy ve kterém není nouze nejen o romantiku a milostné vzrušení, ale o napětí, šarvátky a nedorozumění.

Příběh se poměrně snadno čte a dokáže vtáhnout čtenáře velice snadno do děje. Kniha se z velké části odehrává na pomezí Anglie a Skotska zhruba v první polovině 19. století. Ač je místo i doba konání příběhu poměrně přesně určena, přesto se nečerpá ze skutečných událostí.Román napsán v er-formě a hlavní hrdinou je mladá bohatá dívka Madelyn. Ta utíká od příbuzných, aby se u Skotských hranic vdala za svého snoubence George. Po cestě se jí však připlete do cesty zchudlý šlechtic Fergusson, který ji začne doprovázet a také si ji při vezme za ženu. Z Madelyn, která na první pohled vypadá jako křehká šlechtična, se vyklube odvážná dívka, která si nenechá jen tak něco líbit a jde si za svým snem a láskou.

Ač lze román Lovec věna zařadit mezi historické romány pro ženy, přesto myslím, že čtenáře dokáže značně překvapit. Autorka používá moderní a výrazově bohatý jazyk bez archaismů, které by leckoho mohli odradit od čtení. Příběh je vystavěn na relativně jednoduché zápletce zakázané lásky a útěku za snoubence, přesto je však značně napínavý, dobrodružný a nepředvídatelný.

Za klad u této knížky považuji i fakt, že se autorka oprostila od syrových a tvrdě erotických scén, ke kterým autoři historických románů často mívají sklony. Je sice pravda, že ve minulosti bylo na znásilnění a krutosti vůči ženám pohlíženo podstatně mírněji, protože ženy měly podstatně menší práva než muži, ale přesto jsem velice ráda, že tato kniha do tak tvrdých detailů nezabředává a nechává čtenáře, aby si užil romantický příběh. I když neříkám, že zde tyto věci nejsou, jsou ale příjemně zjemněné, tak aby si je užila romantická čtenářka i milovník tvrdších historických románů.

Jistým nedostatkem je v knize propojení současné mluvy a šlechtických zvyklostí. Je sice příjemné číst příběh bez, dnes už zbytečných, galantních frází, které se používaly v rámci dvorské etikety, ale všechno má své hranice. Jednání a mluva hlavních hrdinů mi nastolily spíše novodobou atmosféru, takže dialogy ve kterých Madelyn trvá na dodržování dvorské etikety mi v některých pasážích připadaly nepřirozené nebo spíše uměle dosazené. Možná do bylo způsobeno tím, že nebyl rozebírán historický kontext a okolí, takže to svádělo k představě, že se příběh neodehrává v 19. století, ale podstatně později.

Knihu bych rozhodně doporučila ženám, které mají rády originální romantické příběhy z historie, které ale nevycházejí z reálných událostí. Lovec věna je zajímavou ukázkou toho, jak málo znamenaly v té době lidské city ve srovnání s tučným věnem nebo dědictvím.

 

💘

 

Je sice pravda, že k této knize jsem se dostala díky nabídce recenzního výtisku na Facebooku, a původně jsem o knížce neměla nijak valné iluze. Spíše jsem chtěla zkusit nějakého nadějného českého spisovatele, i kdyby kvalita nebyla nikterak vysoká, protože si myslím, že každá příležitost podpořit naše autory se musí využít, zvláště dnes, kdy je česká literární tvorba čtenáři poměrně opomíjená.
A musím říci, že jsem byla velice mile překvapena. Podle autorčina popisu jsem čekala nějaký temný historický román, který se bude blížit detektivce nebo podobnému žánru, protože se kniha měla odlišovat od příběhů, které běžně naleznete na tomto blogu. Ale opak byl pravdou, z románu se vyklubal příběh, který splňuje mé požadavky na žánr historických románů pro ženy. Kniha je napsána čtivě, poutavě a napíná čtenáře do poslední chvíle. Dokonce se knize povedlo něco poměrně nečekaného – dokázala mít překvapivý a ne zcela odhadnutelný závěr, což je u romantických příběhů velice nezvyklé.
Je sice pravda, že některé pasáže mi trochu brnkali na nervy, zvláště ve chvílích, kdy je až uměle zdůrazňována dvorská etiketa a způsoby, i když hlavní postavy mluví a jednají spíše po vzoru dnešního způsobu hovoru. Ale na druhou stranu to může ke knížce přivést mladé čtenáře.

 

💘
 
Ač mám ke knížce pár drobných výhrad, přesto ji s čistým svědomím vřele doporučuji k přečtení, protože rozhodně stojí za ten strávený čas.
 
💛💛💛💛

 

Na závěr bych chtěla velice poděkovat autorce za poskytnutí recenzního výtisku.
 
Knihu je možné zakoupit na stránkách KKnihy.cz

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s