Recenze, Romantické příběhy

Georgina Guthrie – Marná touhy snaha

9a20f-9788024758534„„Milovat, či nemilovat svou studentku, to je, oč tu běží…“
I v 21. století může na univerzitě vzkvétat zakázaná láska jako ze Shakespearova dramatu .“

💕
„Aubrey Priceová má před sebou posledních pár týdnů studia na Torontské univerzitě. To, co mělo být nejkrásnějším obdobím jejího života, se pro ni ale stává utrpením. Tajný vztah s Danielem Grantem, asistentem na katedře angličtiny, čelí mnoha překážkám. Jeho odhalení by obzvlášt Daniela stálo nejen pověst, ale i celou kariéru. Oba doslova odpočítávají minuty, než budou moci být konečně otevřeně spolu. Mezitím hledají útěchu v tajných vzkazech a tolik výmluvných slovech Shakespearových dramat a sonetů. Dokážou svou zakázanou lásku udržet v tajnosti?“ (zdroj – Dadabázeknih.cz“

 

💕

 

Marná touhy snaha je druhým dílem zajímavé série Láska podle Shakespeara, kterou vydává nakladatelský dům Grada. I tento příběh je na poměry dívčích románů poměrně dlouhý – celých 408 stránek. A ač by se mnoho čtenářů mohlo bát o čtivost či zbytečné natahování děje, nic takového se zde nekoná. Marná touhy snaha se velice příjemně a rychle čte. 

 

Dopomáhá k tomu nejen styl, kterým je kniha napsána, ale také grafická podoba. V knize je použita trochu větší velikost fontu než je obvyklé, zároveň se zde nalézá velká řada krátkých odstavců a nejrůznějších citací, které text příjemně rozčlení a kratší úseky. Oproti předchozímu dílu se zde kromě citací Shakespeara objevují i přepisy SMS nebo e-mailů, které si hrdinové mezi sebou vyměňují. Dalším rozdílem v pojetí je, že dostává více prostoru v roli vypravěče i Daniel, a tak se nám zde plynule a spravedlivě střídají kapitoly, kdy je vypravěčkou Aubrey a kdy Daniel.
Jak již bylo zmíněno, i v tomto příběhu se setkáváme s hlavními hrdiny Aubrey a Danielem, jejichž základní povahové rysy se prakticky nemění jen prohlubují tím, jak se o nich dozvídáme nové informace. Aubrey je i zde pečlivá a obětavá studentka posledního ročníku, která se snaží zvládnout situaci s co nejchladnější hlavou tak, aby nepříjemnosti pro ni i její blízké byly co nejmenší. Z Daniela se stává milující a oddaný přítel, který svou partnerku dokáže překvapovat milými drobnostmi a netrpělivě očekává konec jejího studia. Zároveň se v k této knize dozvídáme více střípků, které ukazují, že není jen princem na bílém koni, ale zároveň i mužem z masa a kostí, kterého trápí řada psychických problémů.
Hlavním pozitivem příběhu je myslím neobvyklé propojení beletrie s odborným výkladem a vysvětlení díla. Oproti předchozímu dílu se zde asi ještě více setkáváme s citacemi, komentáři a rozbory textů Shakespeara. Někdy je velice překvapivé, kolika způsoby je možné vysvětlit jediný úryvek např. ze Sonetů.
Další předností knihy je umění se kterým dokáže autorka propojovat dohromady odlišné žánry. Marná touhy snaha není jen young-adult románem, ale postupně čtenáře přenáší i do prostředí románů pro ženy, objevují se zde vkusné scény z erotických románů a navíc zde nalezneme i prvky psychologických příběhů (v případě Danielových psychických traumat).
Oproti tomu jako výrazné negativum nejen této knihy, ale celé knižní série vnímám vulgarismy, které autorka s oblibou a často využívá. Ač je Marná touhy snaha psána jemně a důstojně, jako by následovala Williama Shakespeara i v pohledu k ženám a životu, hlavní postavy poměrně často používají slova, která by ani „dlaždič“ na veřejnosti z úst nevypustil. Možná je to autorčin způsob přiblížit se cílové skupině mladých lidí, ale na mne to působí silně uměle a nepatřičně.
Marná touhy snaha je kniha, kterou bych doporučila především mladým dívkám a ženám, které mají rády odpočinkové romantické příběhy a také Williama Shakespeara. Přeci jen si nedovedu moc představit čtenáře, kterému by se líbila tato kniha i přesto, že tvrdě nemá rád Shakespearovo dílo.

 

💕

 

Musím uznat, že tento příběh má velkou hodnotu především v úzkém spojení s předchozím dílem, protože ač se velice dobře čte a má spád a potřebnou gradaci, zase úplně moc se toho tam neděje. To ale rozhodně neubírá na jeho kvalitě, protože je snazší napsat román o příběhu, kde je již dopředu spousta zápletek, než o čekání na konec školního roku, tak aby čtenáře zaujal a nepustil, což se myslím autorce mimořádně povedlo. I zde můžeme společně s autorkou propojit příjemné s užitečným – příjemně si odpočinout u jednoduchého příběhu a zároveň se opět něco nového naučit o Shakespearovi – což je pro mne ideální kombinace.
Samostatnou zmínku si zaslouží obálka a design knihy, která se nakladatelství Grada opět mimořádně povedla. Již od pohledu vás knížka zahřeje svými žlutými a oranžovými odstíny, které se objevují i na vnitřních stránkách. A jako bonus si můžete zpříjemnit četbu na dotyk sametovým papírem z něhož vystupují jednotlivá písmena hlavního názvu.

 

💕
 
Marná touhy snaha je bezpochyby kniha, která si zaslouží plný počet a vřelé doporučení pro všechny romantické duše …
 
💛💛💛💛💛

4 komentáře: „Georgina Guthrie – Marná touhy snaha“

  1. Hezká recenze 🙂 Četla jsem první dva díly a i když knihy nejsou nijak zvlášť originální a duchaplné, čtou se opravdu hezky 🙂 Brzy se chystám na závěrečný díl a jsem opravdu zvědavá, co si autorka pro knižní hrdiny připravila. I když možná trochu tuším…

    To se mi líbí

  2. Moc díky za pochvalu 🙂 mám k sérii úplně stejný vztah, když jsem ji celou přečetla, musela jsem si ji sehnat i domů, protože už teď jsem zvládla ji znovu přečíst a užila jsem si to stejně jako první čtení 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s