Recenze, Romantické příběhy

Georgina Guthrie – Daniel a Aubrey

17bb9-9788024758527

„„Milovat, či nemilovat svou studentku, to je, oč tu běží…“
I v 21. století může na univerzitě vzkvétat zakázaná láska jako ze Shakespearova dramatu .“

💗
„Aubrey Priceové začíná poslední semestr jejího bakalářského studia na torontské univerzitě. Zdá se, že už brzy v poklidu dokončí svá studia Shakespearových děl. Pak se ale na katedře objeví nový asistent Daniel a Aubrey se do něj zamiluje. Ani jemu není chytrá, vtipná a nezávislá dívka lhostejná. Ale je tu přísný zákaz vztahů mezi učitelem a studentkou na univerzitě, fakt, že je Daniel děkanovým synem, a také jeho temné tajemství z minulosti…“ (zdroj: Databázeknih.cz)
💗
Daniel & Aubrey je prvním dílem nové romantické série Láska podle Shakespeara, kterou napsala Georgina Guthrie. Kniha je napsána velice čtivým jazykem a ačkoliv je poměrně dlouhá (464 stran) lze ji přečíst za velmi krátkou dobu. Příběh tvoří poměrně krátké odstavce, které jsou prokládány verši a citáty z Shakespearových děl. Kniha je psána v ich-formě a tvojí ji tři části, přičemž první a třetí jsou vyprávěny z pohledu Aubrey, a druhá část je psána z pohledu Daniela.
Zajímavý je kontrast, který tvoří jednotlivé jazykové styly, které autorka v knize používá. Šíře je opravdu velká – od vulgarit, především nejrůznějších ekvivalentů slova „kurevský“(což je zjevně autorčino oblíbené sprosté slovo), přes běžný hovorový a spisovný jazyk, k odbornému hodnocení a výkladům Shakespearových děl, až po malebný a obrazný jazyk sonetů a dramat Williama Shakespeara.

Jak již ze samotného názvu vyplývá, hlavními hrdiny příběhu je asistent Daniel a studentka Aubrey. Daniel je mladý učitel anglické literatury a Shakespeara ne prestižní torontské univerzitě. Ač se to na první pohled nezdá, je to člověk s tíživou minulostí, která jej neustále dohání. Zároveň je to ukázka, že gentlemani a romantičtí muži ještě existují a dokáží i třeba citovat láskyplné verše klasických autorů nebo zahrnovat ženu pozornostmi, i když mnohdy po stylu doby vypouští z úst vulgarity, ale prostě svět není dokonalý, že? Oproti rozevlátému a dobře situovanému Danielovi se pak staví do drobného protikladu Aubrey – pilná a svědomitá studentka, která si na školné sama vydělává prací pro Danielova otce. Obdivuhodná je její znalost Shakespearova díla, kdy je schopná bez přípravy citovat verše, které odpovídají dané situaci nebo je vhodně zařadit a argumentovat myšlenky, které autor použil.

Hlavním pozitivem knížky je myslím relativně neobvyklé propojení odpočinkového románu s verši z klasických děl a zároveň i jejich odborné rozebrání. Tedy odborné zhodnocení je třeba vzít trochu s rezervou, přeci jen se nejedná o odbornou publikaci, ale na druhou stranu mi řada pasáží v knížce připomínala semináře na vysoké škole a to nejen stylem kladených otázek, ale i odpověďmi, ze kterých se čtenář může dozvědět věci, které se u nás běžně na školách neučí.

Oproti tomu jako nedostatek, byť trochu s otazníkem, vnímám rozvláčnost děje. Je sice obdivuhodné, že je autorka schopna líčit děj cca jednoho měsíce na více než 400 stránkách a přitom neztratit pointu nebo čtivost příběhu, ale na druhou stranu by to mohlo být i podstatně kratší. Já to asi jako velký nedostatek nevnímám, protože při zkrácení příběhu bychom pravděpodobně přišli o hodně faktů o Shakespearovi a jeho hrách. Na druhou stranu je to ale věc, která může řadu čtenářů odradit, protože přeci jen je děj snadno předvídatelný a jeho délka snižuje napětí nebo akčnost děje na hodně nízkou úroveň.

Dalším negativem, které se v knize objevuje, jsou vulgarismy. Je sice pravda, že v dnešní době se jedná o poměrně běžnou záležitost a autorka tímto způsobem asi chtěla hlavní postavy udělat reálnějšími, ale přesto se to do této knihy značně nehodí. V některých pasážích se objevují ekvivalenty slova kurva téměř v každé přímé řeči hlavních postav, což se na univerzitní půdu a ani do díla, které se silně opírá o klasická dramata, nehodí.

Knihu Daniel a Aubrey bych doporučila nejen dívkám, ale také ženám, které mají rádi romantické příběhy a zároveň i Williama Shakespeara. Zároveň je to příběh určený těm, kteří si chtějí u knihy odpočinout a neočekávají nějaké veliké dějové zvraty nebo kotrmelce.

💗
Asi není nutné více rozebírat, že ke knize jsem se dostala především díky její nádherné obálce. Jestli něco dokáže na románu opravdu zaujmout, pak je to přebal, který se nakladatelství Grada velmi povedlo, zvláště při srovnání s obálkami, které lze u této knihy nalézt např. na Goodreads.
Co více říci? Daniel a Aubrey je jeden z mála příběhů, který mne v poslední době opravdu silně zaujal a u kterého se nemohu dočkat až se pustím do dalšího dílu. Knížka se velice dobře čte a mohu ji doporučit ke čtení i v náročnějším období, protože jsem ji zvládla přečíst i v době odevzdávání bakalářky. Jak již jsem zmínila výše, jedinou slabinou příběhu je používání vulgarit, což v knížkách nemám úplně ráda, protože si jich člověk dosyta užije v reálném životě a do romantických knížek podle mě prostě nepatří. Veliký klad vidím v citacích Shakespearových děl, díky kterým jsem se o něm dozvěděla mnohem více, než z hodin literatury.
💗
Tato kniha získává bez jakéhokoliv přemýšlení plný počet a vřelé doporučení k přečtení pro všechny, kteří mají podobné příběhy rádi….
💛💛💛💛💛

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s