Recenze, Romantické příběhy

Lena Valenová – Nevyzpytatelný

9a8dc-mnaz_2_obalka-195x300

„Pokračování úspěšného románu s mladými hrdiny, s až detektivní zápletkou, o tajemné minulosti a ztrátách i nálezech na cestě za pravdou.“

💞

 

„Nikdy, opravdu nikdy neříkej: nikdy! Toto úsloví platí v případě Eleny a Michaela trojnásob. To, co pro Elenu začalo jako osobní pomsta, po příjezdu do New Yorku přerůstá v čistou zvědavost a touhu dozvědět se o Michaelovi pravdu. Postupně začíná odkrývat sedmnáct let starou záhadu. Tragédii rodiny, která během jedné noci přišla téměř o vše. Noci, která dramaticky zasáhla do osudů tří sourozenců. Ale i Michael teď víc než kdy jindy chce zjistit pravdu. Dokonce je ochotný se spojit i s těmi, které do té doby považoval za své nepřátele. A neváhá riskovat i svůj život.“ (zdroj: Databázeknih.cz)

 

💞

 

Nevyzpytatelný je další knihou ze série Moře nálezů a ztrát, o jejímž prvním díle – Náhodní lháři – se můžete více dočíst na stránkách projektu Podporujeme české autory. Knížka opět vypovídá o autorčině zajímavém stylu psaní, který je jednoduchý, věcný, ale zároveň velice čtivý, i když ne tak čtivý, jako u předchozí knihy. 
Hlavními hrdiny příběhu jsou opět Elena a Michal – na první pohled nepřátelé na celý život, ale na ten druhý lidé, které k sobě poutá tajemná přitažlivost, díky které se nedokáží přestat zajímat o toho druhého. Ačkoliv jsou jejich povahy i životní zkušenosti značně rozdílné, mají i řadu společných vlastností mezi které především patří drobné lži, kterými se odtahují od svých blízkých a tají tak své rány na duši. Kromě nich se v příběhu setkáváme i s dalšími postavami z minulé knihy – např. Eleninou kamarádkou Terezou nebo Michaelovým kamarádem Davidem.
Hlavním pozitivem této knihy je schopnost propojit několik žánrů dohromady tak, aby oslovila ještě více čtenářů. V příběhu nalezneme nejen prvky young-adult románů, ale také dívčích románů, detektivky nebo psychologických příběhů. Na čtenáře je tedy přichystán poměrně zapeklitý příběh, který se zamotává a graduje, ale zároveň v něm nahlédneme do mysli člověka trpícího amnézií a dvou lidí, které k sobě táhne přitažlivost, i když si ji nejsou tak úplně ochotni připustit.
Myslím si, že tento příběh je o něco slabší, než předchozí díl především stupňujícím se opakováním některých scén nebo objasňování faktů o Michaelovi, které čtenáři, a vlastně i Elena, znají z předchozí knihy. Na čtenáře to může udělat dojem zbytečného natahování příběhu, aniž by to mělo nějaký výrazný smysl.
Knihu bych doporučila dospívajícím čtenářům a čtenářkám, kteří mají rádi detektivní a tajuplné příběhy s kapkou romantiky a slovních přestřelek. Zároveň je to kniha vhodná pro „starší“ čtenáře, kteří se chtějí seznámit se životem dnešní „zlaté“ mládeže a přitom si u čtení náležitě odpočinout.
💞

 

Nevyzpytatelný je jednou z knih, u které jsem opravdu netušila, jestli se na jejich vydání těším nebo ne, protože už první díl mne oslovil spíše nápadem a stylem psaní, než příběhem samotným. A ani po přečtení si naprosto nejsem jistá, jestli se mi kniha líbila nebo nelíbila. Knížka je opravdu krásně psaná a čtivá, takže děj vás vtáhne ani nevíte jak. Na druhou stranu asi opravdu nejsem cílovým čtenářem, přeci jen detektivní příběhy nejsou úplně to pravé ořechové, takže zdlouhavé a opakované objasňování záhad okolo Michaela mne rozhodně neoslovilo, i když bylo zajímavé sledovat vývoj vztahu mezi hlavními hrdiny – od lásky k nenávisti a zase zpět.
💞
Knížce dávám za tři, protože se sice jedná o zajímavý a kvalitní příběh, který ale asi nedokáži náležitě vychutnat, protože jeho tématika není úplně můj šálek kávy. 
Přesto vřele doporučuji a těším se na pokračování, přeci jen je hrozné nevědět všechny podrobnosti Michaelova života, že?
 
💛💛💛

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s