Recenze, Romantické příběhy

Agnes Martin-Lugand – Šťastní lidé čtou a pijou kávu

„Dá se vyléčit zlomené srdce? Mladá Pařížanka Diane je přesvědčená, že šťastní lidé čtou a pijou kávu, a proto tak nazve svou kavárnu. Když však při automobilové nehodě zahyne její manžel i malá dcerka, Diane ztratí smysl života. Zcela se uzavře před světem a přestane se starat i o svou literární kavárnu. Nakonec se rozhodne odjet do Irska, které toužil navštívit její muž, a na jeho bouřlivém a drsném pobřeží dát do pořádku svůj život. Netuší, že tu potká muže, který rázem její život změní. Záhadný fotograf Edward, kolem nějž se dějí podivné věci, ji přiměje vrátit se do života.“
💔
5b6d8-big_stastni-lide-ctou-a-pijou-kavu-eid-280736
💔
 
Ačkoliv by se podle názvu mohlo zdát, že se kniha Šťastní lidé čtou a pijou kávu bude číst velice lehce, bohužel tomu tak úplně není. Knížka je sice napsána čtivě, v ich formě z pohledu hlavní hrdinky, ale samotný příběh není úplně jednoduchý na strávení.
Lze říci, že autorce se podařilo vymanit se z klišé, kterými mnohdy bývají spoutány romány pro ženy a vytvořit „něco“ nového a rozhodně originálního. Samozřejmě že zde nalezneme ústřední hrdiny mezi kterými to povážlivě jiskří, ale není to tak úplně hlavní motiv a zápletka celého příběhu. Hlavní linkou, která se prolíná celou knihou je beznaděj a hluboký smutek hlavní hrdinky, která se po ztrátě svých nejbližších snaží vrátit zpět do života. Jejím zachráncem však není princi na bílém koni, jak už tomu u romantických knížek většinou bývá, ale naopak muž, který je na duši zraněný možná ještě více než naše hlavní hrdinka.
Jak jsem již psala, kniha se dotýká velice citlivého a vážného tématu, kterým je smrt dítěte i partnera, což je pro každého člověka rána, se kterou se lze jen těžko vyrovnat. Autorka tuto situaci věrohodně popisuje na Diane, která nejdříve svůj smutek léčí tím, že se naprosto izoluje od okolního světa a teprve po docela dlouhé době přichází na to, že je mnohem lepší změnit prostředí, než se utápět v žalu.
Velkým pozitivem u této knížky je reálnost příběhu i věrohodnost postav. Autorka rozhodně neubíhá do zbytečného zdůrazňování nebo přiživování příběhu, takže si lze představit, že se podobný příběh opravdu stal. Zároveň nezabíhá ani do velkých podrobností, které by mohli příběhu značně ubrat.
Za jistý zápor se dá označit důraz na různé závislosti, které autorka byť asi neúmyslně vyzdvihuje. Například hlavní hrdiny nepotkáme jinak, než s cigaretou v ruce, protože bez ní se evidentně nedá žít. Je sice pochopitelné, že u podobných situací se řada lidí k cigaretám či alkoholu uchýlí, ale na druhou stranu myslím, že není úplně vhodné, aby se to objevovalo v knížkách, protože to může čtenáře negativně inspirovat. A přeci jen cigaretami se problémy opravdu nevyřeší.
Knížku lze doporučit čtenářům, kteří mají rádi odpočinkové knížky s trochou romantiky, ale nevadí jim trochu těžší a smutnější osud hlavních hrdinů , který dokáže slabší povahy dojmout k slzám.
Obálka: Po přečtení jsem dospěla knížky mám pocit, že tato nádherná, okouzlující obálka asi původně měla patřit k úplně jiné knize, protože rozhodně neodpovídá příběhu. Při pohledu na obálku lze čekat osvěžující román o knížkách, kávě a Paříži, který na čtenáře dýchne romantikou a optimismem, což v se v příběhu opravdu moc neobjevuje.
 
💔
Musím říci, že jsem se už hodně dlouho u odhadu knížky nespletla v takové míře, jak se mi to povedlo u Šťastných lidí. Podle obálky a tak trochu i anotace jsem se těšila na prosluněný román plný romantiky, knížek, kávy a optimistické Paříže. Že se z románu vyklube příběh plný bolesti, ztrát a pesimismu bylo v prvopočátku poměrně těžké překonat.
Nicméně jsem velice ráda, že jsem se ke knize dostala, protože je to velice netradiční příběh, který dokáže čtenáře okouzlit ani neví jak. Sice jsem velkou část knihy měla pocit, že musím hlavní hrdiny vystřelit někam hodně daleko, protože svým sklonem k cigaretám a negativitě mi byli velice nesympatičtí, ale přeci jen nikdy nevíme, jak bychom se v podobné situaci zachovali, že.
Rozhodně obdivuji autorku, že se pustila do tohoto těžkého a citlivého tématu, které není rozhodně lehké zpracovat.
💔
Šťastní lidé čtou a pijou kávu je kniha, kterou bych rozhodně každému doporučila, i když to není úplně můj šálek kávy díky čemuž, a vlastně možná i kvůli značně matoucí obálce, nemohu dát knize plný počet….
💛💛💛💛
 
A jak se líbila tato kniha vám?
Těším se na vaše zajímavé postřehy 😊

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s