Recenze, Romantické příběhy

Siréna

Dívka plná tajemství. Kluk jejích snů.
Mezi nimi … Oceán.

💧
 
Hlavní hrdinkou této knihy je devatenáctiletá Kahlen, které před více než osmdesáti lety zachránil Oceán život a kterému po celou dobu musí sloužit jako siréna. Svým zpěvem poslušně přináší Oceánu potravu v podobě ztroskotaných lodí. Jediným jejím kontaktem s lidmi se stávají návštěvy blízké univerzity, kde pozoruje tamější studenty. Smí je však pouze pozorovat, protože její hlas vábí každého smrtelníka do hlubin Oceánu.
Vše se změní v okamžiku, kdy potká Akinliho, do kterého se beznadějně zamiluje, i když ví, že je to naprosto proti pravidlům. Z nevinného přátelství se vyvine hluboká láska, která nadobro změní životy obou mladých lidí, kteří netouží po ničem jiném, než být spolu. Jsou tu však pravidla daná Oceánem a zamilovat se do člověka? To by jistě žádná siréna neměla. Bude muset Akinliho opustit. Žádný člověk nesmí v životě poznat mořský svět sirén. Jenomže poprvé po létech poslušnosti je Kahlen rozhodnutá následovat hlas srdce.
💧
 
Je zvláštní, co člověku utkví v paměti, když najednou všechno skončí. Jaké detaily. Dosud si dokážu vybavit obložení stěn kajuty a mechový plyš koberce. Taky cítím vůni slané vody, která prosycuje vzduch a lepí se mi na kůži, a slyším, jak se ve vedlejší místnosti smějí moji bratři, jako by bouře byla vzrušující dobrodružství a ne zlý sen.
 
Byli jsme spíše podráždění a naštvaní, že nám bouře překazila plány na večer, než že bychom pociťovali strach a obavy. Těšila jsem se, že se ukážu v nových šatech, jenomže na horní palubě se žádný tanec konat nemohl. V tu dobu jsem měla přesně taková trápení – tak nicotná, že se to skoro stydím přiznat. 
 
Měla jsem se tak dobře, že mi to dnes připadá jako pohádka z dávných časů.„Jestli to kymácení co nejdřív nepřestane, nestihnu si do večeře udělat vlasy,“ stěžovala si matka. Vrhla jsem na ni krátký pohled z podlahy, kde jsem ležela a vší silou se snažila nezvracet. 
💧
 

Siréna je příkladem strhujícího románu, který čtenáře vtáhne do děje, aniž by si toho všiml. Kniha se velice dobře čte a děj velice rychle ubíhá, možná až moc rychle …

Kdo by však čekal jen obyčejný dívčí fantasy román, u kterého hned od počátku každý ví, co v příběhu nalezne, bude pravděpodobně zklamán. Je sice pravda, že hlavní hrdiny a předpokládaný konec si čtenář rychle domyslí, ale i přesto není v románu o překvapení a napětí nouze.

Hlavním pozitivem knihy je, že žádná z postav vykreslena s jednoznačným charakterem, jak tomu mnohdy u dívčí fantasy bývá. Například Oceán, který by měl mít úlohu nepřítele a hlavní záporné postavy, protože přece jen správná fantasy má nějakého zloducha, se naopak projevuje velice otevřeně, lidsky a dokonce v závěru uzná, že se mýlil.

Ono vykreslení postav z mého pohledu není důležité jen proto, že kniha se stává podstatně napínavější a nevyzpytatelnější, ale také protože může mladé dívky upozornit na fakt, že svět a ani lidé nejsou černobílí, tedy jen zlí nebo jen dobří, a že zdánlivě dobrý člověk může mít svou stinnou stránku a naopak.

Myslím si, že velice zajímavé je vykreslení sirén a jejich vztahu k Oceánu. Obecně ani sirény se v knihách nevyskytují příliš často a jejich vykreslení, jako služebníků/otroků Oceánu je rozhodně netradiční. Před přečtením této knihy jsem si představovala, že sirény musí být zlé bytosti, které nevinné oběti lákají do moře jen pro svoji zábavu, nebo jako postavy, které nám popisují řecké báje. Ale zde je ukázán naprosto opačný pohled na sirény coby lidské bytosti/oběti, které lidi do Oceánu lákají, protože to mají přikázáno, ale že z toho potěšení rozhodně nemají.

Bohužel však u této knihy mám pocit, že ačkoliv pojetí sirén je netradiční, samotný příběh o tom, jak bytost, která by měla lidi zabíjet, a jejíž schopnosti jsou pro člověka nebezpečné, se zamiluje do člověka, zas až tak originální není. Ač je kniha velice důmyslně vykreslená, při jejím čtení jsem si často vzpomněla na fantasy ságu od Richelle Mead – Sukuba, kde je v podstatně více svazcích popsán podobný příběh.

💧

Asi tak nějak z principu jsem od této knihy nečekala nic závratného, přece jen je to novinka, okolo autorky a její Selekci četl na diskuzích téměř každý, koho podobný žánr zajímá. Už to pro mne, která se snažím nečíst věci, které čte každý, znamenalo docela výzvu…
A musím uznat, že mne autorka velice překvapila, protože na to, že jde o poměrně jednoduchý příběh, byla kniha velice dynamická, čtivá a napínavá, což se mi u podobných fantasy už docela dlouho nepoštěstilo. Knížku se mi podařilo přečíst během jediného dne a navíc jsem se od ní nedokázala odtrhnout.
Jediné co se mi příliš nelíbilo, byla podobnost s již výše zmíněnou Sukubou od Richelle Mead, kterou jsem četla před pár lety. Tedy ne, že by se mi nelíbilo téma, jen mne trochu zklamalo, že kniha nebyla tak originální, jak mohla být.
Ačkoliv je Siréna primárně určena pro čtenáře tzv. Young adult, tedy pro dospívající mládež, myslím si, že zaujme čtenáře každého věku, který má rád lehké, romantické fantasy.

 

💧

Byť s malou výhradou k příběhu si myslím, že tato knížka si rozhodně zasluhuje plný počet a velice se těším na další knihy od této autorky …

💛💛💛💛💛

Knihu lze zakoupit např. na Martinus.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s