Recenze, Romantické příběhy

Prsten princezny Judity

👸
 
Prsten princezny Judity je historickým románem, který se odehrává ve 13. století za vlády Přemysla Otakara I.. Hlavní hrdinkou románu je Přemyslova nejstarší dcera Judita, která se má na vánočním večírku seznámit se svým budoucím mužem, kterého jí otec vybral pro upevnění mocenských vztahů.
Avšak aby to nebylo seznámení jen tak ledajaké, musí se Judita převléci za služebnou a po celý večer obsluhovat vážené hosty. Na první pohled se může zdát, že není o co stát, ale opak je pravdou. Na večírku se Judita zamiluje do neznámého muže, ze kterého se později vyklube její manžel. Osud ale pro Juditu připravil řadu úskalí, než se svým manželem dosáhne zaslouženého štěstí …
👸
 
Prsten princezny Judity je velice zajímavou knihou, která se snadno čte a rychle vtáhne čtenáře do děje. Děj velice rychle utíká a nezdržuje čtenáře zbytečnými popisy, protože samotný příběh dokáže dobu přiblížit rozhodně snadněji než sáhodlouhé popisy.
V románu můžeme nalézt 2 hlavní dějové linie. Tou první je milostný příběh princezny Judity a korutanského vévody Bernarda. Druhá je poněkud drsnějšího rázu a její hlavní postavou je velitel Bernardových stráží Jacob. Ten se na osudném vánočním večírku zamiluje do krásné Judity stejně jako jeho pán. Čtenář tak může být svědkem proměny nešťastně zamilovaného člověka, který se z věrného a oddaného strážce a přítele svého pána změní v jeho nejzarytějšího protivníka a nepřítele. Nu a aby děj knihy nebyl tak jednoduchý, ještě se čtenář okrajové může seznámit se vztahy a problémy, které řeší jednotlivý členové Juditiny rodiny.
U některé knihy by více hlavních postav, jak je tomu u této knihy, mohl být pro čtenáře matoucí a tříštivý. To však u Prstenu princezny Judity rozhodně nehrozí, spíše naopak. Díky několika dějovým rovinám se autorce podařilo velice trefně vystihnout charakter a podstatu Přemyslovské doby.
Prsten princezny Judity je sice na první a možná i na druhý pohled klasickým historickým románem, který dokáže oslovit jen dámské publikum, pro které je nejdůležitější milostný příběh princezny a vévody, ale myslím si, že nejen to.
Může to být i oddechová pomůcka pro čtenáře, který se chce více seznámit s dobou středověku v Českých zemích. Stačí si je přečíst epilog této knihy, ve kterém autorka seznamuje se skutečným příběhem princezny Judity tak, jak jej zachytili doboví kronikáři, a kromě toho upozorňuje i na situace, které si upravila pro potřeby románu. A myslím si, že to je významná přidaná hodnota této knihy.
Ale přesto bych tento román doporučila především čtenářům, kteří se rádi dojmou nad historickým románem, zvláště, když ví, že se něco nového dozvědí.
👸
Tak jak je již mým dobrým zvykem, i k této knize jsem se dostala velkým omylem. Tentokráte jsem o ni zavadila pohledem mezi novinkami v knihovně.😉
A ač jsem měla pocit, že bych si ji měla přečíst, měla jsem veliké pochybnosti, protože historickým románů jsem se do nedávné doby vyhýbala velkým obloukem.
O to více mne však autorka i její kniha překvapily. Román se mi četl velice dobře a přečetla jsem jej během jediné cesty vlakem, což se moc často nestává.
Asi nejvíce mne překvapilo, jak snadno se dá propojit krásný romantický příběh s reálnými historickými postavami a událostmi. Po přečtení jsem zjistila, že o éře Přemyslovců vím podstatně více než předtím, a tak to má u správné knihy být …
👸
Kniha od mne získává zasloužený plný počet a velice se těším, až si od autorky přečtu nějaký další příběh …
💛💛💛💛💛

Knihu lze zakoupit např na Martinus.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s