Recenze, Romantické příběhy

Moudré z nebe

👦

 
Kniha Moudré z nebe je deníkem malého chlapce Richarda, který se se čtenářem dělí o zážitky se svou rodinou. Nečekejme však od knihy nějaké hluboké myšlenky, ale ani to, že je určena dětským čtenářům. Naopak Moudré z nebe je určeno především dospělým čtenářům, kterým je předkládán svět dospělých z pohledu malého kluka, čemuž odpovídá i neotřelý jazyk, kterým je kniha psána.
 
👦
 
Tak jsem si dneska říkal, jak jsem rád, že nejsem mrtvej. Ptal jsem se totiž mamky, co teda potom je, když člověk umře, a vona říkala, že potom je někde jinde, a mně se dost líbí tady, já nikde jinde být nechci, takže jsem rád, že jsem ještě neumřel, a voni to mamce všichni doktoři říkali, prosimvás, narodil se vo dva a půl měsíce dřív, je takovej celej nedovyvinutej, to nemá cenu, stejně vám umře, tak ho dejte do ústavu a pořiďte si jinýho, ale mamka asi nechtěla přebírat, tak holt vzala, co přišlo, tak si mě s taťkou nechali, což jsem teda rád, protože kdyby ne, tak jsem už třeba moh být dávno mrtvej a jinde, a to bych nerad, protože mně se líbí tady, tak jsem to mamce řek a vona na to, že je teda ráda, že jsem rád, ale že když mě tak poslouchá, tak že neví, jak to se mnou dopadne, takový divný dítě, ale já vím, že je ráda, že mě má, však kdo ví, vono by jí taky mohlo na další pokus přijít něco ještě horšího, žejo, to člověk nikdy neví.
 
👦
 
Jak již malá ukázka přibližuje, Moudré z nebe je velice originální a neotřelá kniha, která jistě čtenáře zaujme, když už ne na první pohled, tak na ten druhý zaručeně.
 
Kniha je tvořena krátkými úryvky z autorova dětského deníku, které popisují, pro chlapce důležité momenty, ze zhruba pětiletého úseku jeho života. Nu a pisatelově věku odpovídá i jazyk, kterým je kniha psána. Myslím si, že se v knize nenalezne mnoho vět, které by neobsahovali alespoň jeden příklad nespisovné či spíše hovorové češtiny.
 
Myslím si, že kniha může mít pro čtenáře hned několik oblastí, kterými dospělého čtenáře může oslovit. Jednak se můžeme dozvědět a ponaučit, jak mohou děti a obzvláště zvědaví chlapci vnímat svět dospělých. A zároveň, jak legračně může vypadat běžný život v jejich očích.
 
Pokud si však myslíte, že tato kniha není úplně pro vás, protože, kdo by se chtěl zabývat nějakým nezajímavým dětským vyprávěním, myslím, že se velice plete. I když se, zvláště některým situacím, zasměje jen člověk s citem pro škodolibý možná až černý humor, je myslím velice zajímavé sledovat, jak chlapec ochutná sestřiny antikoncepční pilulky nebo jak si přebere, že jeho strýc onemocní ráčkem/rakovinou. A o podobné situace v knize opravdu není nouze.
 
U této knihy si lze i poměrně nostalgicky zavzpomínat na naše dětská léta, obzvláště, pokud jsme je, stejně jako autor, prožili v devadesátých letech minulého století. Kdo by si nevzpomněl na bázeň se kterou všichni přistupovali k domácím počítačům, na silné punčochy či manžestrové kalhoty, do kterých nás rodiče s oblibou navlékali, a nebo sbírání magiců či pokémonů? Vždy si říkám, že jsem příliš mladá na tyto nostalgické myšlenky, ale při čtení této knihy jsem si uvědomila, kolik věcí z mého mládí je dávno pryč, a které již dnešní děti nezažijí …
 
 
👦
 
K této knize jsem se dostala více méně omylem, když mne oslovil autor, jestli bych ji nechtěla zrecenzovat. Protože mám ráda výzvy, rozhodla jsem se, že knížce dám šanci, i když to není úplně můj preferovaný žánr. Nu a mé pocity po přečtení jsou velice rozporuplné … 
 
Knihu bych velice pochválila za nápad a zpracování, protože přečíst si, jak malý kluk může vidět svět, je bylo pro mne velmi zajímavé. Zároveň si myslí, že je to poměrně originální nápad, protože je to asi jediná kniha, kromě trilogie od Ireny Douskové (Hrdý Budžes, …), a které vím, že vychází z konceptu ukázat svět dospělých z pohledu žáka prvního stupně. 
 
Myslím si, že kniha může čtenáře značně poučit, že je někdy lepší vysvětlit dítěti situaci, tak aby ji pochopilo, než jen používat fráze, kterým mi dospělí sice rozumíme, ale děti z nich utvoří úplně něco jiného.
 
Jediné co bych knize vytkla je, že se mi docela těžko četla, protože se mi oko zastavilo na každém nespisovném výrazu, a že jich je v této knize opravdu požehnaně. Myslím si, že to však není chyba knihy, nýbrž mě, protože snadno v cizím textu rozpoznám chyby a mám tendenci je opravovat. Ale na druhou stranu musím uznat, že pokud by kniha byla psána spisovně, již by nebyla tak dobrá a ztratilo by se podstatně její kouzlo.
 
👦
 
Tuto knihu bych doporučila všem, kteří mají ve svém okolí nějakého žáčka, aby byli předem připraveni na jeho pohled myšlení, a nebo také těm, kteří chtějí zavzpomínat na své mládí …
 
Tuto knihu bych ohodnotila za „čtyři“, a ten jediný bod ztrácí pouze za to, že byla pro mne hůře čitelná …
 
💛💛💛💛
 
👦
 
Na závěr bych chtěla velice poděkovat autorovi za poskytnutí recenzního výtisku této knihy.
 
Nové vydání knihy Moudré z nebe je možné koupit např. na Martinus.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s