Recenze, Romantické příběhy

Kafe a cigárko

Pojďme se společně podívat do hereckého zákulisí, jenž čtenáři ve své knize Kafe a cigárko představuje česká herečka Marie Doležalová.

💙
 
Myslím si, že obsah této knihy nejvěrněji popisuje její vlastní podtitul „aneb Historky z hereckého podsvětí“. V této knize nalezneme krátké fejetony a zamyšlení, které byly původně „jen“ příspěvky na stejnojmenném internetovém blogu, který v roce 2015 získal ocenění Magnesia Litera pro nejlepší blog rok 2015. Jednotlivé příspěvky obsahují zážitky a poznatky ze zákulisí života běžného herce, které autorka, jako mladá herečka postupně  objevovala. 
 
💙
 
Myslím si, že již od prvního pohledu každého čtenáře napadne, že se bude jednat o velmi neobvyklou knihu. Není úplně obvyklé, aby byla kniha psána na šířku A5 a navíc, aby měla obarvenou ořízku (hrany jednotlivých listů), se v dnešní době, obzvláště u bestsellerů, jen tak nevidí. Onu obarvenou ořízku zmiňuji, protože kromě zajímavého efektu, je to i velice praktická záležitost, protože chrání listy i vazbu před prachem či jiným znečištěním.
A ještě mi to nedá, abych neupozornila na jeden, tentokráte však bohužel, nedostatek vazby, a to je, že vazba knihy je pouze lepená, nikoliv šitá, jak to dnes u většiny knih bývá. Tento fakt pravděpodobně většina lidí přehlédne, mne však zaujal a docela i zklamal, protože lepená vazba se mnohem snadněji ničí, a to, na knížce je znatelné i jedno citlivé přečtení.
 
💙

Pokud se  zaměříme na samotný obsah knihy, myslím si, že se jedná o velice čtivé a zároveň i svým pojetím originální dílo. A to nejen tím, že jednotlivé kapitoly tvoří příspěvky z internetového blogu, které jsou doslovně přepsány, což není plně obvyklé a možná to řadu čtenářů odradí, ale pro mne to nese jistou reálnost knihy i blogu.

Samotné příspěvky pak čtenáři velice trefně ukáží, jak mohou herci jednotlivé situace své práce vnímat, a že i milostná scéna, na kterou se my, jako diváci, velice těšíme, mohou být pro herce velice nepříjemné či trapné.

A vše je čtenáři předkládáno s nadsázkou, humorem a ironií, se kterou dokáže autorka upozornit nejen na nedostatky či chyby nejen své, ale také ostatních herců a někdy i celé herecké profese … Což je myslím velikým kladem autorčiny tvorby, protože někdy je velice přínosné si ze sebe legraci udělat, ale bohužel to mnoho lidí nedokáže …

 
💙

Dnes ani nevím, proč jsem si tuto knihu rozhodla přečíst, protože se většinou knihám, o kterých se hodně mluví, tak trochu z principu, vyhýbám. I když v tomto případě hrála asi velkou roli zvědavost, protože autorku mám, jako herečku, ráda, a tak mne zajímalo, jaká bude její kniha.
A rozhodně jsem nelitovala. Knížka rozhodně předčila má očekávání, a to natolik, že jsem si ji před časem i koupila domů. Kromě toho jsem si znatelně poupravila svůj názor na autorku, protože napsat knihu plnou zajímavých a vtipných komentářů každodenních situací, vyžaduje nejen velkou dávku nadhledu, ale také inteligence.
kafe a cigárko je kniha, která se velice dobře čte a snadno vtáhne čtenáře do děje. Příběhy mi připadaly velice živé, reálné, a v řadě situací jsem si aktéry dokázala bez problémů barvitě představit.
Knížka se mi velmi líbila a myslím, že bude zastávat významné místo v knihovničce.
💙
Za všechny své klady ode mne tato knížka získává plný počet a vřele ji doporučuji každému, koho jen trochu zajímá zákulisí herectví a známých osobností …

💛💛💛💛💛

 
Knihu lze zakoupit např. na Martinus.cz

2 komentáře: „Kafe a cigárko“

  1. Skvělá recenze 🙂 Knížka mě moc zajímá od první chvíle co vyšla, ale zatím jsem se k ní nedostala, ale snad to letos napravím. Tato knížka má mnoho nadšenců a zatím jsem na ní neslyšela negativní ohlas.. o to mě láká ještě víc 🙂 Měj se hezky 🙂

    To se mi líbí

  2. Moc díky za pochvalu 🙂 Já jsem o ní také nejprve hodně slyšela a díky tomu jsem od ní nečekala nic moc, ale autorka rozhodně umí překvapit 🙂 Příjemné čtení 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s