Recenze, Romantické příběhy

Proč bychom se netopili

Nápisy jsou zvláštním druhem vodácké korespondence. Jsou zpravidla určeny těm, kteří jedou někde vzadu. Psány jsou většinou křídou, takže jejich vpád do poezie krajiny je jen krátkodobý. Je to tak v pořádku. Kytka vtesaná do žuly už není kytka, ale díra v žule“

💦
 
Kniha Proč bychom se netopili, je prvním dílem trilogie o partě vodáků. Autor píše tuto knihu formou průvodce pro svou dívku Ofélii. Mezi praktickými radami, slovíčky z vodáckého slangu a texty písniček, nalezneme také vtipné historky ze splouvání řeky Lužnice jednou vodáckou partou.
Myslím si, že více tuto knížku není potřeba představovat, protože se o to více než dobře postaral stejnojmenný seriál z produkce České televize.
💦
Proč bychom se netopili je humoristická kniha, která je velice čtivě napsaná. Zároveň je to však také kniha poměrně netradičně napsaná, což pro některé čtenáře nemusí být úplně příjemné. Na necelých 160 stránkách se v rychlém sledu střídá hned několik slohových útvarů.
Nalezneme zde pasáže, kdy autor v reálném čase hovoří se svou přítelkyní Ofélií, na které navazuje povídka o říčním putování vodácké party, hned poté se objeví průvodce, ve kterém se čtenář dozví něco o vodáctví, vodáckém slangu, zvycích, písničkách, apod. a na závěr každé „kapitoly“ máme možnost nahlédnout do deníku již zmíněných vodáků.
V knize nalezneme více či méně veselé zážitky ze splouvání Lužnice, které jsou však autorem natolik humorně podány, že když už se čtenář nepobaví z opravdové komičnosti situace, probudí se v něm alespoň škodolibá radost, že se mu onen, mnohdy nepříjemný zážitek, vyhnul velkým obloukem.
Kromě vodáctví a „vodáckého řemesla“ v knížce nalezneme i ukázku pravého přátelství, lásky k přírodě i k vodáckému sportu. A kniha tedy nenásilně připomene, hodnoty, které by lidé za každé situace měli vyznávat.
Je pravda, že tato kniha je velice úzce zaměřena na vodáky a vodáctví, ale myslím si, že její kouzlo a humor dokáže ocenit i čtenář, který na vodě nikdy nebyl. Dokonce si myslím, že tato kniha velice snadno takového čtenáře navnadí právě ke splutí nějaké té řeky.
Kniha má v sobě ukrytou přidanou hodnotu, jíž dokáže přivábit každého čtenáře. Onou hodnotou je lehkost mládí a mladých lidí, kteří společně chtějí vyrazit za zábavou a dobrodružstvím, ať už si pod tím každý představí cokoliv, a zároveň léto a pohodu letních dovolených, která z knihy vyvěrá na každé stránce. A myslím si, že zalíbení v mládí a létě má v sobě ukrytý snad každý člověk …
Zároveň mám pocit, že o významu, který má tato kniha pro vodáky, není nutné mluvit, už proto, že často bývá označována jako vodácká Bible. Kromě toho si myslím, že u nás není mnoho skalních vodáků, kteří tuto knihu nikdy nečetli, případně, že ji nemají ve své knihovně.
💦
 
Proč bychom se netopili jsem poprvé četla již před mnoha lety, myslím, že mi ji taťka půjčil někdy na začátku druhého stupně na základní škole. Tedy tehdy mi ji opravdu jen „půjčil“, ale od té doby se již nikdy nevrátila do jeho knihovny, zatímco v té mé knihovničce zastává velmi významné místo.
Netroufnu si odhadnout, kolikrát jsem ji již četla, ale myslím si, že se to dá počítat v desítkách přečtení, už proto, že řadu pasáží znám nazpaměť … A stále se k ní s chutí vracím.
Myslím si, že autor si velice pěkně dokázal pohrát s jazykem i situacemi, a tak vytvořil krásnou a velice čtivou knihu, která čtenáře snadno navnadí na léto a dovolenou na vodě.
Této knize však musím „bohužel“ vytknout jednu podstatnou věc, a to, že již na základce trvale ovlivnila můj pohled na život. 😉 Tedy nejen ona, ale i taťka, který mi ji dal. Od té doby, kdy jsem ji četla, jsem se stala velice věrným příznivcem vodáctví a na vodě jsem byla již mnohokrát. Myslím, že se jí povedlo mne utvrdit ve faktu, že vodáctví není „jen“ sport, ale jistá životní filosofie. které e velice ráda držím …
Životní filosofie vodáctví je pro mne především přátelství, láska k přírodě, ohleduplnost k druhým lidem a především život bez kamenné masky pod kterou se skrývá „pravé já“ každého člověka, a která na vodě velice rychle odpluje.
Bohužel v poslední době je pro mne tato knížka zároveň spíše nostalgickou vzpomínkou na jistě krásné časy vodáctví, které jsou bohužel již dávno pryč a jen tak se nevrátí, a které jsem bohužel nemohla zažít … Ale je veliké štěstí, že ono pravé vodáctví může žít, alespoň prostřednictvím této knížky, navždy.
💦
Myslím si, že asi neexistuje kniha, kterou bych raději doporučila ostatním čtenářům, než je právě tato.
Je mi velikou ctí dát této knížce plný počet. protože si jej opravdu zaslouží …
 
💛💛💛💛💛Foto obálky: zdroj Internet

2 komentáře: „Proč bychom se netopili“

  1. Myslím, že zvláště u téhle knihy záleží na člověku, asi tím, že jsem s knížkou vyrostla se mi zdá lepší, zvláště protože s ní mám spojené další vzpomínky s rodiči, ale je pravda, že seriál má také své kouzlo …

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s