Recenze, Romantické příběhy

Prázdniny na vodě

Prázdniny na vodě jsou prvním dílem trilogie od české spisovatelky Blanky Chlupové. Příběh láká své čtenáře na prostředí Lužnice, letních lásek a nadšených studentů jednoho malého gymnázia a jejich třídního učitele, které na jejich putování čeká řada více či méně veselých situací.

Knížka Prázdniny na vodě vypráví o partě studentů a jejich mladém kantorovi Robinovi, kteří se rozhodnou strávit prázdninový týden putováním po řece. Studenti při putování zažívají malá i velká dobrodružství, romantické i veselé, která jim přináší nejen samotná voda, ale také jejich vynalézavý učitel. Ten například vymyslí pro své přátele zajímavou, a přesto velice jednoduchou „hru“ jejíž pravidla – dává studentů výzvy, které mají vyplnit a za které, tedy pokud je nevyplní, je někdo potrestán. Kromě samotných prázdninových dobrodružství románem proplouvá ještě jedna, podstatně vážnější, dějová linka, kterou je platonická a velmi dobře před okolním světem ukrývaná láska učitele Robina k jeho krásné a velice milé studentce a kamarádce Nice, která má však velmi vážnou známost s dalším studentem z této třídy.
 
A jaké jsou Prázdniny na vodě?
Tato knížka je psána velice čtivým způsobem, který čtenáře snadno vtáhne do děje, ale už je z něj jen tak nepustí zpět do reality. Mne toto kouzlo například neopouští ani po téměř deseti letech od jejího prvního přečtení.
 
Nejsem asi ta pravá osoba, která by měla říci nakolik je doba i osoby nadsazené či nereálné, protože jsem dobu, ve které byla kniha napsána nezažila, nicméně věřím, že to reálné je. Co však posoudit dokáži, je velice zajímavé vykreslení postav, a především výběr velice zajímavých charakterů hlavních postav – učitele Robina a studentky Niky. Tyto postavy mají řadu společného a v literatuře poměrně neobvyklého – naprosto čistý a ve své podstatě nezkažený charakter, jehož hlavní charakteristikou je, že myslí nejprve na druhé a až teprve poté na sebe, ne svoje potřeby či touhy.
 
Do této knížky jsem se před lety velice úspěšně zamilovala, a dodnes patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Nejsem si jistá jestli je to jenom tím, že jsem sama na vodě byla a vodáctví patří k mým velkým vášním, nebo kvalitou spisovatelky a jejího díla, nicméně si myslím, že v tomto případě se propojilo obojí.
 
Kromě krásných pocitů na mne však při čtení zároveň padá veliká nostalgie, že tyto časy jsou dávno pryč, a že lidí s podobnými charaktery, jako jsou všichni hrdinové, je na světě zoufale málo.
 
Myslím si, že každý čtenář této knihy alespoň na chvíli zatouží být členem této pozoruhodné skupiny lidí a mít na škole svého Robina, jako třídního učitele …
 
Za mne tato kniha dostává plný počet (samozřejmě, že ne, jako ve škole)😉

💛💛💛💛💛

Foto obálky: zdroj Internet

 

1 komentář: „Prázdniny na vodě“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s