Recenze, Romantické příběhy

Zdivočelá země/Aukce

Autorem těchto dvou románů je poměrně známý spisovatel Jiří Stránský (nar.1931), který se rovněž podílel i na tvorbě scénáře ke stejnojmennému televiznímu seriálu, který natočila, v letech 1997 až 2012, Česká televize.
Kniha Zdivočelá země/Aukce je tvořena dvěma samostatnými romány, které jsou na sebe úzce navázány.
Anotace
Hlavními postavami jsou zde manželé Maděrovi a jejich přátelé, se kterými žijí na statku v česko-německém pohraničí v severních Čechách. Romány postihují poměrně dlouhé časové období, téměř 50 let.
Děj první části začíná v roce 1945, na konci 2. světové války, kdy se západní letec Antonín Maděra vrací po válce domů, do krušnohorského pohraničí, a setkává se s mladými kovboji a svojí budoucí ženou. V první části se pak dozvídáme začátky Maděrova života na statku a jeho sžívání se s obyvateli obce. Druhá část románu se pak věnuje oslavám Maděrových 80. narozenin v roce 1995 a s tím spojené přípravě aukce koní na jeho počest. Zároveň se v této části ve vzpomínkách hrdinové vracejí do období mezi srpnem 1945 a říjnem 1995.
Hlavními dějovými mezníky románu jsou 50. léta a Maděrovo věznění v uranovém lágru a následné období tzv. normalizace, ve kterém se Maděra a jeho přátelé snaží vybudovat svůj sen, kterým je chov koní, a zároveň neustálá blízkost komunistické moci, která pro západního letce nemá žádné pochopení či úctu, ba právě naopak.
A jaká je Zdivočelá země/Aukce?
K této knize jsem se poprvé dostala, již před delší dobou, když jsem byla na střední škole, což bylo zároveň v době, kdy byl opakovaně reprízován a dotáčen stejnojmenný seriál.
Zpětně si myslím, že právě ona neustálá přítomnost seriálu v mém životě mne navedla k přečtení tohoto díla. Od té doby jsem tuto, byť poměrně obsáhlou knihu, četla několikrát.
Autorovi se v tomto díle myslím podařilo jednotlivé postavy vskutku reálně, takže i hlavní hrdina vás v několika případech zdravě „vytočí“, a vy najednou máte pocit, že před sebou máte opravdu postavu z masa a kostí, která má své kladné i záporné vlastnosti bez kterých by však pravděpodobně nedokázal to, co dokázal. A takto barvitě jsou, dle mého názoru vykreslené naprosto všechny postavy, které se v příběhu objevují.
Zároveň je nutné vyzdvihnout, že je i velice reálně zachycena doba, jednání lidí i popis míst. Myslím si, že je to především zapříčiněno autorovou osobní zkušeností s těmito situacemi a dobou.
A ačkoliv je autor ovlivněn prožitými zážitky, dokáže děj vyjádřit velice čtivým a lehkým způsobem.  Není to však jen samotný děj, ale také nelehká situace, pokřivené osudy a povahy lidí i jejich, mnohdy nelidské chování, které autor dokáže popsat bez jakéhokoliv citového zabarvení.
Za hlavní přínos této knihy považuji ve své podstatě až vzdělávací funkci, díky které si lidé, kteří období 50. let ani normalizace, nejen že nezažili, ale nezažili je ani jejich blízcí, dokáží velice dobře představit. Myslím si, že tato kniha může doplnit všem lidem některé situace z našich dějin, o kterých se dodnes ve školách mlčí.
Za mne tato kniha dostává plný počet (samozřejmě, že ne, jako ve škole)😉
💛💛💛💛💛
Foto obálky: zdroj Internet

2 komentáře: „Zdivočelá země/Aukce“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s